Спеціальні потреби

Актуально

З життя нової хвилі українцiв в Сакраменто

Українські поселення в США почали з’являтись з кінця дев’ятнадцятого сторіччя, коли українці почали масово прибувати до Америки. За понад сто років свого існування українські громади значно змінилися. Деякі повністю злилися з американським суспільством. Iншi вижили і завдяки новій хвилі імміграції переживають новий етап розвитку. Як правило, ці поселення мають глибокі коріння і довгу історію. Втiм, у сонячній Каліфорнії на західному узбережжі США, не дак давно виникло зовсім нове, велике поселення українців. Місцем свого нового проживання вони обрали адмiнiстративний центр Каліфорнії - місто Сакраменто.

Щопонеділка о сьомій вечора українці Сакраменто мають можливість налаштуватися на українську хвилю, коли надходить радіо-година Товариства збереження української спадщини північної Каліфорнії. Товаристо очолює Юрiй Олійник, який за фахом композитор. «Як ми створили товариство 25 років тому, то ми взяли собі за мету головно пропагувати українську музику, образотворче мистецтво серед американців».

Пан Юрiй офіційно зареєстрував товариство 1983 року і був його головою протягом перших п’яти років. Згодом був знову обраний головою товариства і виконує ці обов’язки останні 14 років. Організація починалась, коли в Сакраменто було менше сотні українців.

Члени товариства переважно належать до мiсцевої української греко-католицької церкви святого Андрія Первозванного. Невелика, але активна парафія церкви постійно організовує святковi заходи та пропагує українську культуру в американському суспільстві. За словами її настоятеля отця Петра Дячка, який крім у Сакраменто також обслуговує церкви у Сан-Франциско та Санта-Кларi, ці чи не найвіддаленіші від України парафiї, незважаючи на свiй маленький розмір, можуть похвалитися відданими прихожанами. «То є місійна станиця… Вони є невеликі громади, але точно ідентификовані до своєї церкви, до своєї нації», - сказав вiн.

За приблизними підрахунками, в Сакраменто живе до сімдесяти п’яти тисяч українців. Основну масу складають відносно недавно прибулi п’ятидесятники, баптисти та представники інших конфесій, які поселилися у місті та на його околицях. Баптистська церква пастора Володимира Вільчиці існує вже чотирнадцять років. За цей час вона значно розширилась і має у Сакраменто три окремi громади. До кожної з них належить близько чотирьохсот людей, значна частина з яких діти та молодь. За словами пастора, життя у цих громадах жваве:

«При нашій громаді існує недільна шкода, громада має три приходи, маємо дитячий хор, в недільній школі навчається понад сто дітей. Часто проходять весілля, бізнеси, допомагаємо на Українi у будівництві церков».

До Сакраменто українськi iммiгранти з так званої четвертої хвилi почали прибувати у середині вісімдесятих. З часом стали на ноги і відкрили свої малі бізнеси. Родина Кучерів купила гастроном «Київ» близько року тому. Більшість клієнтів крамниці - іммігранти з України та інших республік колишнього СРСР. Як каже Ярослав Кучер, «в основному хто у нас купляє, - це наші іммігранти користуються спросом i зараз ми уже частково переходимо на американців».

Наявність бізнесів створила умови для ринку реклами, що допровадило до виникнення в Сакраменто українських засобів масової інформації. Окрім радіо в мiстi існує українське телебачення, кілька газет і журналів.

Олександр Журавель - ось уже кілька років керує українським духовим оркестром міста. Оркестр - частий гість у церквах різних конфесій. Окрім того пан Олександр заснував і очолює український культурно-громадський центр та займається видавничою діяльністю. Ось уже вісім років він випускає журнал «Погляд». «Я міг був заснувати якесь російське видавництво, але я на цьому не робив ставку. Мені цiкаво зробити те, що будує нашу громаду, наше суспiльство, наших дітей».

У Сакраменто діє кілька українських суботніх шкіл. Одна з них, школа українознавства, працює вже п’ятнадцять років. Цього року атестати про її закінчення отримало 38 учнів. А загалом тут навчається близько трьохсот дітей.

Свята та фестивалі в українській громаді Сакраменто звичне явище. Однак, у своїй більшості ці заходи носять назву «слав`янських». На думку колишнього львів’янина Андрія Криштофовича, узагальнення «слав’янський» негативно впливає на визначення самоідентичності українців.

«Цей термін - щоб заувалювати національну ідею, яка повинна бути, яка повинна зорганiзовувати людей», - каже пан Андрiй.

Зважаючи на велику кількість українського населення, п’ять років тому Кредитна спілка міста Рочестер, штату Нью-Йорк, відкрила своє відділення у Сакраменто. Кредитівка стала популярною фінансовою установою поміж українських іммігрантів. Однак, на загал, говорять такi активісти громади як Ольга Герасименко-Олійник, українці Сакраменто роздрібнені переважно на невеликі групи за конфесієями. «Я не думаю, що можна об’єднати, але спільне можна знайти. Хоч сиди собі i їж поп-корн і дивися їхній телевізор, якщо ти це любиш...», - сказала вона.

Панi Ольга - одна з найактивніших членів громади. Її капела бандуристів невід’ємна частина будь-якого свята. Вона разом з іншими активістами громади намагається міняти свідомість своїх співвітчизників. Цей процес, каже вона, повільний, але рухається.

Всі новини дня

Байден відповів "Ні" на питання, чи США нададуть Україні літаки F-16 

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден  відповів ""Ні" . 

Президент США Джо Байден коротко відповів "ні" на запитання про можливість постачання літаків-винищувачів F-16 для України.

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден відповів "Ні". Жодних інших деталей він не додав.

Раніше в Білому домі заявляли, що обговорюють питання щодо постачання додаткових озброєнь для України, в тому числі, винищувачів F-16.

“Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби", - сказав напередодні Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Деякі європейські країни, зокрема, Нідерланди та Польща, також заявляли, що не проти надати Україні зі своїх арсеналів американські винищувачі.

«Захищати сім’ю, дітей і Україну». Історія журналіста, який став мінометником. Відео

З початку повномасштабної агресії Росії журналіст Петро Шевченко пішов на фронт і став мінометником. Його відправили на Донецький напрямок, де зараз точаться одні з найгарячіших боїв. Про життя на передовій він розповів Анні Костюченко та Павелу Суходольському.

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

"Не лише жертви, а героїні". У Держдепі відзначили роль жінок у російській війні в Україні

Українка військовослужбовиця у Херсоні, 11 листопада 2022 р. Фото: AP Photo/Dagaz

Сполучені Штати залишаються глибоко відданими захисту прав жінок і поширенню їхніх голосів, заявила Катріна Фотоват, керівниця Офісу Держсекретаря США з глобальних питань жінок під час віртуальної зустрічі, присвяченої жіночому лідерству в Україні, ролі українських жінок на шляху до перемоги у війні та їхній боротьбі за майбутнє України. Упродовж історії України жінки відігравали вирішальну роль у боротьбі за свободу, наголосила Фотоват.

У зустрічі взяли участь зокрема посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка України в США Оксана Маркарова, співачка Руслана Лижичко й журналістка Наталія Гуменюк.

Обличчя майбутньої реконструкції також буде жіночим

Оксана Маркарова наголосила, що відсоток жінок в українській армії - один з найвищих у порівнянні із європейськими союзниками. Дипломатка згадала зусилля нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, а також дружини президента України Олени Зеленської, яка представляла Київ на багатьох заходах за кордоном. Також Маркарова нагадала, що попри війну перша леді США Джил Байден побувала в Ужгороді у День матері торік.

"Після перемоги у війні обличчя нашої майбутньої реконструкції також буде жіночим, - заявила українська дипломатка. - Тому ми повинні дякувати нашим жінкам і підтримувати їх, підтримувати одна одну".

Більше зброї для жінок

Співачка Руслана Лижичко під час зустрічі звернулася до усіх знаменитостей - співаків та політиків, людей з бізнесу з проханням бути ще більш активними для допомоги Україні: "Це не тільки про Україну. Це про нас всіх, увесь світ. Якщо ми хочемо мати “завтра”, то нам потрібно припинити цю війну сьогодні". Руслана наголосила, що Україні потрібно більше зброї, у тому числі для 60 тисяч жінок, які воюють в українській армії.

Очільниця "Лабораторії журналістики суспільного інтересу" Наталія Гуменюк говорила про безцінний внесок жінок-репортерок, журналісток, а також тих експерток, які сьогодні вислуховують і документують злочини російських сил в Україні. Окрім важкої та виснажливої роботи ці жінки, нагадала Гуменюк, продовжують бути головними піклувальницями у власних сім'ях, відповідають за безпеку власних дітей.

Цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам

Експертка наголосила на важливій ролі старост - жінок, які очолюють величезну кількість громад, що перебували у небезпеці під час нападу російських військ. При цьому мери та сільські голови виконують аномально великий обсяг роботи за непропорційно низьку оплату їхньої праці, тож зазвичай цю роботу готові робити саме жінки, - зауважила Наталія Гуменюк.

За її словами, це і є неймовірний приклад жіночого лідерства. Нерідко цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам. "Будьмо чесними, іноді їм доводилося домовлятися з окупантами, щоб рятувати своїх людей. Іноді жінки, звертаючись до загарбників, намагалися просто прикинутись матерями літнього віку, щоб, можливо, отримати більше поваги. Але для них самих це була неймовірна небезпека. І ви знаєте про випадки, коли жінок в Україні вбито саме через те, що були очільницями громад", - сказала Гуменюк.

На її переконання, локальні громадські лідерки можуть врятувати країну, зменшуючи страждання у своїх громадах, та сприяти перемозі у війні.

Журналістка також відзначила роль вчителів і вчительок, які фактично роблять подвійну роботу сьогодні - не тільки навчають учнів у своїх містах і селах, які залишилися вдома, але і підтримують навчальний процес онлайні для тих дітей, які виїхали за кордон чи розпорошені по всій Україні після російського вторгнення.

Допомога потерпілим, підтримка жіночого лідерства, а також гранти "жіночому бізнесу" в Україні від США

Посолка США Бріджит Брінк в Україні зауважила: "Я абсолютно впевнена, що Україна не могла б так, як це є сьогодні, дати відсіч жахливій, варварській війні Росії, якби не її жінки, які роблять свій внесок усіма можливими способами".

Посолка відзначила внесок жінок у розвиток українського законодавства - від початку війни українськими депутатками внесено вже понад 100 законопроектів.

Сполучені Штати, наголосила Брінк, постійно допомагають Україні розширити можливості жінок, що включає допомогу у різних професійних сферах, а також тим, хто постраждав від війни, зокрема і від сексуального насильства. Крім того, триває американська підтримка жіночого політичного лідерства та жінок у бізнесі. Зокрема, йдеться і про надання грантів підприємствам, якими володіють жінки.

Більше

XS
SM
MD
LG