Спеціальні потреби

Відкрито нафтопровід від Каспійського моря до Туреччини


Минулого тижня було офіційно відкрито нафтопровід довжиною в 1800 кілометрів, який з'єднує нафтові поклади в Каспійському морі з терміналом у Туреччині. Завершення проекту, побудова якого тривала 10 років, вважається віховою подією як для постачальників нафти, так і для країн Заходу.

Новий нафтопровід сполучує Азербайджан, Грузію і середземноморський порт Джейган в Туреччині. Цей проект, втілити який коштувало 4 мільярди доларів, був задуманий понад 10 років тому для того, щоби транспортувати нафту з родовищ Каспійського регіону, - третього у світі за покладами чорного золота. Рушійною силою проекту було бажання країн Західної Європи і Сполучених Штатів диверсифікувати постачі нафти. Джен Камінс є представником нафтової компанії Бритиш Петролеум - головного партнера у проекті. Він каже так: «Нафтопровід Баку-Тбілісі-Джейган є одним з найважливіших таких проектів в світі, коли йдеться про його масштаби і стратегічну та економічну роль. Його завершення і готовність експлуатації служать дуже чітким сигналом».

На цьому сигналі наголошено минулого тижня, коли президенти Туреччини, Грузії і Азербайджану, разом з офіційними представниками інших країн світу, зійшлися на офіційне відкриття нафтопроводу в Туреччині. Турецький прем'єр-міністр Ресеп Тауїп Ердоґан заявив, що нафтопровід принесе великі економічні користі регіонові. Президент Грузії Михаїл Саакашвілі сказав, що завершення його побудови знаменує новий етап у співпраці між країнами, що взяли в цьому участь. «Монополії не приносять тривалої користі нікому, ані країнам, які продають енергоресурси, ані країнам, які їх купують. А без альтернативних джерел енергії Європа і світ опинилися б у скрутному становищі. Альтернативи приносять полегшення, альтернативи приносять поліпшення, альтернативи приносять справжній економічний розвиток і можливості», - говорить Саакашвілі.

Сполучені Штати та інші західні країни, які останніх кілька років роблять свій вклад у завершення проекту вважають, що він зменшить контроль Росії на експортом енергоносіїв з республік Центральної Азії. Маршрут обходить імовірні зони конфлікту, включно з Іраком та Іраном. Завдяки нафтопроводу, Туреччина стає важливим енергетичним коридором між сходом і заходом. Передбачають, що до 2008 року, новий нафтогін транспортуватиме мільйон барелів нафти на день.

XS
SM
MD
LG