Спеціальні потреби

Адміністрація Буша переживає кризу


У Сполучених Штатах Америки перед адміністрацією Буша наразі постав ряд кризових ситуацій у зовнішній політиці США - від Близького Сходу до Корейського півострова. Збройні сили США вже значно перевантажені в Іраку та Афганістані.

З огляду на це деякі експерти з міжнародних відносин зазначають, що Президент Буш наразі є надто обмежений в ресурсах, щоб долучатися до вирішення нових глобальних проблем. Від Близького Сходу, де війна відродилася з новою силою, та Афганістану, в якому стан безпеки невпинно погіршується, до Іраку, що потерпає від насильства, адміністрація Буша опинилася у вирі глобальної кризи.

«Вважаю, що без сумніву цілий ряд міжнародних справ, з якими стикається адміністрація Буша, разом з триваючою війною в Іраку та всіма проблемами, які з нею пов'язані, - все це обмежує свободу дій Буша та його команди», - говорить Кен Поллак, експерт з Близького Сходу у вашингтонському мозковому центрі Інституту Брукінґса.

Він та інші експерти з міжнародної політики наголошують, що через такий довгий перелік світових проблем, які стоять на порядку денному адміністрації Буша, США втрачає свої позиції на міжнародній арені. Нарощується військова ескалація між Ізраїлем та екстремістською організацією Гезбола, що в Лівані. Іран не погоджується припинити свою ядерну програму, а повстанці в Афганістані переймають тактику, яку використовують їх колеги в Іраку.

Тим часом продовжує лютувати війна в Іраку. І деякі експерти висловлюють думку, що Сполучені Штати втратили левину долю міжнародної підтримки своїх зусиль розбудувати демократію в цій країні. Лоренс Корб обіймав посаду помічника міністра оборони США при президенті Рейґені. За його словами, доктрина Буша на практиці виявилася хибною. Ні в якому разі не можна вести превентивних війн з усіма можливими ворогами, вважає він. Також окремі експерти схиляються до думки, що такі країни як Іран та Північна Корея вже користують з явно послаблених позицій Сполучених Штатів. Зокрема віце-президент розташованого у Вашингтоні Американського інституту підприємництва Даніел Плетка говорить так: «Деякі країни, особливо ті, що мають інтереси протилежні нашим, вважають, що ми загрузли в Іраку, що наша увага прикута лише до війни і що наші сили вже суттєво виснажилися. От вони і використовують цю можливість, щоб перевірити міць Сполучених Штатів».

Так, Північна Корея перевірила США нещодавнім запуском своїх ракет. Рада безпеки ООН прийняла резолюцію, яка вимагає, щоб Північна Корея припинила свою програму випробування балістичних ракет. Але тим не менш, колишній високопосадовець Державного Департаменту США Рендел Шрайвер вважає, що адміністрація Буша не доклала достатніх дипломатичних зусиль в Азії. «Не секрет, що коли ви стикаєтесь з постійними військовими діями на Близькому Сході, коли виникає цілий ряд інших проблем, то так, це дійсно потребуватиме купу часу, уваги та ресурсів, щоб їх вирішити. Але з моєї точки зору, пріоритетним завданням повинна стати Азія», - додає він.

Посадовці з адміністрації Буша зазначають, що наразі Сполучені Штати мають сильніші дипломатичні позиції, аніж під час першого терміну його перебування на посту президента. Вони додають, що США залучені до інтенсивнішої багатосторонньої дипломатії. Але більшість експертів-політологів погоджуються: адміністрація Буша взяла на себе таку кількість глобальних зобов'язань, що вже не матиме можливості самостійно приймати рішення, як вона це робила в минулому.

XS
SM
MD
LG