Спеціальні потреби

США підтримають реформування в Україні системи судочинства


Сполучені Штати Америки заявили про свою підтримку реформуванню української системи судочинства. Агентство США з міжнародного розвитку оголосило про початок нового проекту, який сприятиме підвищенню її прозорості та підзвітності.

Лише на початковому етапі Вашингтон витратить на це два з половиною мільйони доларів. Оглядачі відзначають, що це перша угода про співпрацю з українським урядом після багаторічної перерви. Ідея реформувати судочинство обговорюється в Україні з часу проголошення незалежності. Але відтоді воно зазнало лише косметичних змін. Соціологи констатують - громадяни все більше зневірюються у справедливості суддів і вважають систему наскрізь корумпованою. Прагнення української влади змінити ситуацію підтримало Агенство США з міжнародного розвитку. ''Зараз виникла унікальна можливість, - каже працівник агентства USAID Олександр Піскун, - зустрілися суспільні очікування і бажання влади реформувати цей дуже важливий інститут. Це вперше за багато років розроблена концепція, вперше за багато років є політична воля почати імплементувати реформу і, вперша за багато років, коли американський уряд серйозно фінансово підтримав співпрацю з державними органами в реформуванні судівництва. До цього ми мали леше проекти на підтримку недержавного сектору, мас-медіа, тощо''.

Проект має два напрямки - технічна допомога судам та вдосконалення системи судочинства. Сама реформа дуже складна і може тривати до 15 років. Але нині головне - посадити всі зацікавлені сторони за круглий стіл, щоб вони дійшли порозуміння.

Керівник проекту Дейвід Вон 20 років тому навчався у Харкові. Згодом працював у Росії, Польщі та Казахстані. Домомогав реформувати судочинство в цих країнах. Тому впевнений в успішності українського проекту за наявності політичної волі. Він каже так: ''Ми хочемо бачити суддів, які зацікавлені служити суспільству і людям, які приходять до них зі своїми суперечками, або за захистом прав. Ми сподіваємося на покращення в цьому. Ми хочемо бачити людей, які, йдучи до суду, будуть впевнені у його справедливості''.

Посол США в Україні Уільям Тейлор вважає, що будь-яка українська влада має бути зацікавлена повернути довіру до судів. ''Проект, який ми сьогодні оголошуємо важливий не тільки для розвитку демократії, а й економіки. Коли інвестори шукають, куди вкласти гроші, вони зважають, чи панує в країні верховенство права'', - каже він. Проект розрахований на півтора роки. Але якщо результати реформування будуть успішними, Сполучені Штати можуть продовжити його фінансування.

XS
SM
MD
LG