Спеціальні потреби

Що являє собою Гезбола і для чого вони формувалися


Підставою для військових операцій Ізраїлю в Лівані стало, як відомо, викрадення двох ізраїльських солдатів угрупованням Гезбола. Які цілі переслідує ця організація?

Гезболу, або партію Бога, сформовано у 1982 році для боротьби із вторгненням Ізраїлю до Лівану. Сирія дозволила тоді революційному уряду ісламістів-шиїтів, який оперував з території Ірану, розгорнути в окупованій її військами долині Бека в східному Лівані приблизно 1000 бійців революційної гвардії. А асигнування Ірану та допомога у вишколі військового персоналу сприяли тому, що у двотисячному році військове крило організації, відоме під назвою «Ісламський опір», допомогло усуненню з Лівану ізраїльських сил. Вчинена самогубцем атака у Бейруті на американських морських піхотинців прискорила вивід з Лівану підрозділів США. Джудіт Кіппер - експерт з питань Близького Сходу в одному з мозкових центрів Вашингтона каже, Гезбола вже роками мала спроможність відігравати роль в соціальній та освітній сферах, медичному обслуговуванні, харчуванні населення. Адже уряд Лівану був нездатний задовольнити потреби такої великої кількості людей.

Пані Кіппер також додає, що обрані до ліванського парламенту 14 членів Гезболи проявили себе хорошими законодавцями. Утім, за межами Лівану, Гезбола відома не за соціальну чи політичну діяльність. Її імідж у світі - терористична організація. Гезболу звинувачують у викраденні двох ізраїльських солдатів. Саме цей факт прослужив для Ізраїля причиною теперішніх атак на Ліван. Колишній начальник ізраїльського Штабу сил оборони генерал Моше Яалон вказує на те, що справжня мета Гезболи набагато ширша від її видимої діяльності. «Ідеологія Гезболи не просто стосується Лівану або Ізраїлю. Це ідеологія іранських шиїтів-екстремістів, яка має на меті усюди, де можливо, запровадити іслам», - каже він.

У свою чергу генеральний секретар угруповання Гезбола, шейх Гасан Насралла називає агресором Ізраїль. «Наші брати, друзі та рідні і взагалі люди повинні нам вірити. А наші вороги повинні знати, що рука опору може дістати усюди, і що жодні заходи нас не спинять», - додає він. У Гезболи в арсеналі приблизно 13 тисяч ракет, від яких нині в Ізраїлі гинуть цивільні люди. Ізраїльська розвідка твердить, що джерелом цих озброєнь є Іран. Колишній уповноважений США в справах Близького Сходу Денніс Рос засуджує бомбардування ізраїльського мирного населення. Він каже, що тим самим Гезбола наносить шкоду і Лівану. «Економіка Лівану щойно почала відроджуватись. Щойно починався багато обіцяючий туристичний сезон, а Гезбола цим знехтувала, абсолютно не дбаючи, наскільки це шкідливо для решти Лівану», - говорить Рос.

Інфраструктура та населення Лівану піддаються запеклим атакам ізраїльських військових. Ізраїль у прикрому становищі, бо попри загально визнану думку про те, що більшість населення Лівану Гезболу не підтримує, нині ліванське населення складає вину за свої біди таки на Ізраїль і американські бомби, які на нього скидають. Тому, - зазначає вашингтонський експерт з питань Близького Сходу Клейтон Свишер, - реакція на ізраїлські атаки в Лівані може посилити симпатію ліванців до Гезболи, яка не визнає права Ізраїлю на існування.

XS
SM
MD
LG