Актуально
Церковнi лiдери про мову i сепаратизм
Лідери українських церков закликають політиків відмовитись від спекуляцій на мовному грунті. Про це йдеться у зверненні членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у зв`язку із суспільною напругою, що виникла навколо питань функціонування мов та загрози сепаратизму.
Церкви долучають свій неполітичний голос до справи об`єднання України. У спільному зверненні предстоятелі конфесій закликають “державних і політичних діячів додержуватись Конституції і не перетворювати мовне питання на предмет протистояння, не сіяти навколо його розв`язання ворожнечу й ненависть та пам`ятати про відповідальність за наслідки своїх рішень і дій не тільки перед народом, але й перед Богом”. Відозва містить заклик “так само відповідально поставитися і до питання сепаратизму, який становить загрозу незалежності й суверенітету нашої держави”. Звернення підписали очільники всіх без винятку представлених в Україні церков, у тому числі патріарх Філарет від Української православної церкви Київського патріархату, митрополит Володимир від УПЦ Московського патріархату, кардинал Любомир Гузар від українських греко-католиків, а також голови протестанських, мусульманських, іудейських релігійних організацій України.
За словами прес-секретаря Київської патріархії УПЦ-КП ігумена Євстратія Зорі, звернення з`явилось як реакція на болючі проблеми суспільства:
«Ми бачимо, що якщо ці процеси не зупинити, якщо ворожнеча навколо питання мови або процеси сепаратизму не зупинити вчасно, вони можуть привести до великих громадянських конфліктів. І тоді церкви, релігійні організації в силу самої своєї природи повинні будуть закликати до миру і злагоди. І тому щоб попередити це, щоб уже не рятувати ситуацію, коли вона стане некерованою, а розв`язати ці конфлікти завчасно, і було видане це звернення».
Коментуючи документ, представник Київського патріархату заявив, що чинником розбрату стали вимоги надати російській мові статус другої державної. За його словами, за цими вимогами криється протиставлення російської – українській:
«Бо ми зазвичай бачимо, що ті, хто виступає за державність російської мови, частіше всього роблять це тому, що вони не хочуть, не бажають вивчити українську мову. Що їм простіше вести державну документацію російською мовою, здійснювати свої виступи російською і так далі. Ми не бачимо в Україні утисків щодо російської мови. Питання мови не повинно бути тим питанням, яке ділить Україну. І питання державності для російської мови не повинно ставитися як питання, яке ділить Україну...».
Нагадаю також – днями українські конфлікти на мовному грунті коментували представники європейських організацій. В інтерв`ю тижневику “Дзеркало тижня” високопоставлений співробітник Ради Європи Хасан Бермек роз`яснив, що визначення статусу мов належить до виключної компетенції центральної влади. Як він наголосив, згідно з Європейською хартією мов, “надавати мові певний статус можуть тільки органи центральної влади”; щодо регіональних органів влади таких функцій не передбачено.
Як відомо, у деяких областях України місцеві ради, посилаючись на Європейську хартію мов, надали російській мові статусу регіональної.
Всі новини дня
США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.
«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.
Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак
За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».
У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.
Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.
«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.
Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак
На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.
«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».
Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.
Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.
Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео
Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.
- Голос Америки
Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.
У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.
Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."
Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.
У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."
Дивіться також:
- Голос Америки
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.
- Голос Америки
Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео
"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
Форум