Спеціальні потреби

Актуально

В Україні таки розпочався круглий стіл

Сьогодні в Україні таки розпочався круглий стіл між президентом та представниками фракцій парламенту. Цю подію назвали спробою знайти компроміс та вихід з парламентської кризи. Детальніше про це йдеться в розмові Анi Дидик з нашою київською кореспонденткою Вікторією Сюмар.

АД: Вікторія, що відбувається зараз в секретаріаті президента і хто бере участь у круглому столі?

ВС: Зараз круглий стіл продовжується. Він триває вже дві години. Зараз політики вже висловилися. Зокрема, лідери фракцій українського парламенту, прем’єр-міністр, мав слово спікер і, звичайно, президент, який розпочав цей круглий стіл. Зараз настала черга представників громадськості, ректорів найвідоміших ВУЗів України. Тобто, цей круглий стіл став не таким, як його очікували – що там будуть лише політики, вони висловлять свої позиції і обговорять пропозиції президента. Однак, президент зініціював, аби це було ширше представництво, аби там були, так би мовити, авторитети нації. Зокрема, на цей круглий стіл приїхав Леонід Кравчук, перший український президент, приїхав Іван Плющ, екс-спікер парламенту, Борис Олійник, відомий письменник і колишній депутат Верховної Ради. Тобто, дуже багато людей, які є авторитетними. Філософ Мирослав Попович також. Очевидно, це є перший досвід в Україні, коли найголовніші політичні проблеми обговорюються також, так би мовити, людьми не з середовища політики, а з середовища громадськості.

АД: Які головні пропозиції до порозуміння поміж політиками і як вони коментують останні події в країні?

ВС: Президент вийшов зі своєю пропозицією. Він пропонує всім політичним силам підписати документи, який називається «Універсал національної єдності». В цьому документі, зокрема, закладені принципи, довкола яких має відбуватися єднання політичних сил в Україні. Там визначені такі головні пункти, як відмова від федералізації, як європейський курс України, як забезпечення демократичних свобод, зокрема, свободи слова тощо. Тобто, це ті речі, які є основними для президента, які є принциповими і які можуть бути дорожньою картою для подальшого розвитку України. Цей документ особливої критики не зазнав. Єдине, що політики казали, що його треба доопрацьовувати, що все ж таки треба шукати компроміс і, звичайно, кожен з політиків говорив про свою позицію. Зокрема, пані Тимошенко казала про перевибори, Юрій Єхануров говорив, що широка коаліція можлива без комуністів, оскільки комуністична ідеологія є трохи відмінною від ідеології інших партій. Олександр Мороз також говорив про необхідність внесення змін у цей Універсал. Що далі з ним буде поки що невідомо. Очевидно, що його будуть доопрацьовувати для якогось підписання, якщо політики дійдуть згоди.

АД: Яким може бути результат цього круглого столу?

ВС: Щодо результату казали, що це може бути не останній круглий стіл у такому форматі. Мова іде про те, що, можливо, будуть і інші круглі столи, які будуть обговорювати якісь конкретні тези для того, аби ось цей Універсал був підписаний. По суті, цей Універсал означає одне – окрім, звичайно, визначення стратегічних напрямків руху країни, він означає чи буде в Україні широка коаліція, чи буде те єднання політичних сил навколо ось цих цілей, чи цього не станеться. Вже відомо, що Юлія Тимошенко каже, що справа не в підписанні Універсалу, а справа в тому, що вона не може бути в одній коаліції з Партією регіонів та з комуністами. Вона, очевидно. Підписувати цього не буде. Це такий, так би мовити натяк, хоча вона підтримує ті стратегічні цілі, які там записані. Очевидно, що кінцевою метою має бути підписання якогось документу і визначення якоїсь конфігурації влади. Якщо ж цього досягнуто не буде, то , очевидно, тоді знову постане питання про перевибори в Україні.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG