Спеціальні потреби

СОТ знову не змогла домовитися про сільгоспполітику


Країни члени Світової організації торгівлі, які зібрались цього тижня, щоб обговорити питання політики у сільському господарстві, таки не змогли домовитись.

Учасники переговорів оголосили так званий Доха-раунд, що триває уже п'ять років - невдалим. Представники країн членів Світової Організації Торгівлі, зібрались цього тижня в Женеві, щоб вислухати занепокоєння бідніших країн, які вважають, що міжнародна система торгівлі працює проти них. Вони скаржаться, що ринки сільськогосподарських продуктів у розвинених країнах користуються протекцією своїх урядів, а сільськогосподарське виробництво отримує значні дотації. Міністр торгівлі та промисловості Індії Камал Наз висловив розчарування свого уряду переговорами. «Найкраще, якщо ми скажемо світу, що переговори провалились і процес переговорів тимчасово припинено. Немає жодного плану на майбутнє. Переговори не вдалися», - заявив він.

Уповноважений Євро комісії з питань торгівлі Петер Мендельсон звинуватив у провалі переговорів Сполучені Штати, бо ця країна не скоротила сільськогосподарські субсидії своїм фермерам. « Це глибоко засмучує, розчаровує і цього можна було уникнути. Це не просто ще один пропущений крайній термін. Це справді втрачена можливість з серйозними системними наслідками для міждержавної торгівлі», - додає Мендельсон.

Але адміністрація Буша переконана, що Індія, Європейський Союз та інші сторони також брали участь у зриві переговорів, відмовившись усунути торгівельні бар'єри. Професор Мерілендського університету Петер Морісі каже, що звинувачень звучить більше ніж достатньо. Зокрема він зачвив так: «Якщо європейці та індійці хочуть від американців лібералізації, то вони повинні лібералізуватись також. Субсидії в США набагато менші, американські тарифи набагато нижчі, якщо розглядати їх у ширших масштабах. Не можуть від усього відмовлятись лише американці».

Водночас він - вчений визнає, що були прорахунки і з американського боку. «Справжньою проблемою тут є те, що Сполучні Штати не зробили достатньо, щоб представити свою позицію для преси», - говорить Морісі.

Втім, задіяні у переговорах сторони все ж сподіваються повернутись до них якомога швидше. Зокрема Петер Мендельсонговорить так: «Європа переконана у необхідності такого раунду. Коли його можна буде відновити я не знаю і сумніваюсь, що це буде скоро».

Роль каталізатора у відновленні переговорів, можливо, відіграє час, а точніше його брак. Бо хоча американський Конгрес і надав Президентові Бушу спеціальне право досягти домовленості, чинність таких повноважень збігає у середині 2007 року.

XS
SM
MD
LG