Актуально
Президент ПАРЄ прибув з візитом до Одеси
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Рене ван дер Лінден протягом трьох днів перебував в Одесі. Він, серед інших, мав зустрічі з Одеським міським головою Едуардом Гурвіцем, головою обласної Ради Миколою Скориком та головою Верховної Ради України Олександром Морозом.
Під час зустрічі в Одеській мерії сторони обговорили перспективи співпраці у питаннях розвитку причорноморського міста. Мова йде про спільні проекти в галузі транспорту, логістики, туризму, машинобудування.
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи наголосив, що надзвичайно важливими є і інвестиції в освіту, обмінні програми студентів та бізнесменів. Також було наголошено на необхідності сприяти роботі місії Європейського Союзу в Одесі, яка покликана допомагати українським і молдовським митникам та прикордонникам на придністровській ділянці кордону.
Після розмови «віч на віч» Рене ван дер Лінден висловив задоволення з приводу проведених в Одесі зустрічей і наголосив на необхідності для України продовжувати робити реальні кроки у напрямку Європи.
Президент Парламентської асамблеї Ради Європи сподівається, що Верховна Рада України вже найближчим часом сформує дієздатний уряд. На думку Рене ван дер Ліндена, Європа буде готова до співпраці з новим українським урядом навіть у тому разі, якщо його очолить нинішній лідер Партії регіонів Віктор Янукович:
«Хто б не очолював новий уряд, якщо він буде виконувати свої зобов’язання перед населенням і буде працювати в інтересах країни, Європа і Європейський Союз це сприймуть. Найкраще судити за фактами, отож почекаємо хоча б кілька реальних його кроків».
Одеський міський голова Едуард Гурвіц, тим часом, висловив задоволення з приводу візиту президента Парламентської асамблеї Ради Європи до Одеси. Він переконаний, що курс України у напрямку Європи буде тривати і стане головною метою зовнішньої політики країни.
Едуард Гурвіц вважає, що вже найближчим часом президент України підтримає надіслану пропозицію щодо можливостей паралельної дії українського та європейського законодавства на території Одеси, як експеримент:
«Дії вищого державного керівництва на шляху до Європи є послідовними. Саме тому ми віримо у можливість реалізації в життя подібного проекту. Гадаю, що після врегулювання актуальних нині для України політичних питань, керівництво країни повернеться до цього питання», - сказав Одеський міський голова.
Президент парламентської Асамблеї Ради Європи провів у Будинку прийомів і зустріч з головою Верховної Ради Олександром Морозом. Одразу після її звершення пан Мороз відповів на кілька запитань місцевих журналістів.
Зокрема, Мороз виступає за вирішення питання щодо вступу України до НАТО лише через Всеукраїнський референдум:
«Питання про вступ до НАТО може вирішуватись лише після Всеукраїнського референдуму. З іншого боку, питання співпраці з Росією передбачає матеріалізацію договору про Єдиний економічний простір в частині зони вільної торгівлі без винятків на принципах СОТ. Я гадаю, що це механізм до європейської інтеграції без порушень інтересів України і Росії в своїх стосунках. Гадаю, що це слід розвивати Україні».
Олександр Мороз переконаний, що у разі підписання Універсалу національної єдності крапка буде поставлена і у мовному протистоянні в Україні:
«У документі, який ми погоджуємо нині, першою фразою записано про припинення дискусій щодо мовного статусу в Україні. А далі – утвердження державного статусу української мови. А далі – підтримка з боку держави життєвих потреб людей щодо використання російської та інших мов. Саме такою формулою слід керуватися для того, щоби зняти штучно створену напругу з цього приводу».
Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи під час зустрічі з головою Одеської облради висловився і щодо можливої перспективи розпуску Верховної Ради. За його словами, вибори в Україні у 2006 році визнані світом демократичними, за ними слідкували іноземні спостерігачі:
«Якщо їх результати комусь не до вподоби – це їх проблеми. Але, це воля народу», - підсумував Рене ван дер Лінден.
Всі новини дня
- Голос Америки
«Справедливий і міцний мир в Україні» – дискусія в Держдепі США. Наживо з перекладом українською

Державний департамент США проводить дискусію «Справедливий і міцний мир в Україні» під головуванням Держсекретаря США Ентоні Блінкена.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram
У віртуальній зустрічі бере участь президент України Володимир Зеленський, а також міністри закордонних справ низки держав. Дискусія проходить в рамках «Саміту за демократію 2023».
Дивіться трансляцію наживо з перекладом українською на онлайн-платформах Голос Америки Українською:
Близько 40 людей загинули під час пожежі в центрі утримання мігрантів на кордоні США та Мексики

Щонайменше 39 людей загинули, ще 29 зазнали поранень унаслідок пожежі, що сталася ввечері у понеділок, 27 березня, в центрі тримання мігрантів у місті Сьюдад-Хуарес на кордоні США та Мексики, повідомляє Радіо Свобода з посиланням на видання АР.
Генеральна прокуратура Мексики розпочала розслідування обставин інциденту. Причини пожежі поки не встановлені. Як розповіли у Національному імміграційному інституті Мексики, у віданні якого перебуває обʼєкт, у центрі проживали дорослі чоловіки з Центральної та Південної Америки.
Сьюдад-Хуарес є головним перевальним пунктом для мігрантів, які хочуть потрапити до США. У місті безліч тимчасових притулків для громадян, які запросили притулок до США та очікують на розгляд своїх заявок владою. З іншого боку кордону розташоване місто Ель-Пасо, штат Техас.
- Голос Америки
На американському Саміті за демократію Зеленський говоритиме про план миру

Цього тижня у Вашингтоні відбудеться Саміт за демократію. В події, що відбуватиметься у віртуальному режимі, за очікуваннями, візьме участь близько 120 країн.
Офіційне відкриття Саміту заплановане на четвер, але в середу з промовою до Саміту звернеться держсекретар США Ентоні Блінкен. З промовою виступить також президент України Володимир Зеленський. Темою виступів, які Голос Америки транслюватиме наживо з перекладом українською, є досягнення миру в Україні, "різні елементи, необхідні для завершення війни Росії та встановлення міцного миру в Україні, відповідно до принципів Статуту ООН", йдеться в повідомленні Держдепу.
Президент США Джо Байден неодноразово називав опір України російським загарбникам - протистоянням між демократією, свободою та авторитаризмом.
"Жорстокість Росії ніколи не перемеле волю вільної України й ніколи не переможе Україну", - зокрема виголошував Байден у своїй промові у королівському палаці Варшави з нагоди роковин повномасштабного вторгнення Росії до України. Він назвав вторгнення Росії до України випробуванням для всього світу, "Це випробування проходила Європа, Америка, випробування пройшло НАТО і всі демократії світу", - наголосив Джо Байден.
Війна, яку спричинила клептократична автократія в Росії, підтверджує порядок денний Байдена з просування демократії, що дало нагоду поєднати питання безпеки та демократії, зауважують дослідники Німецького фонду Маршалла. Однак, вони вказують, що міркування безпеки переважали над питаннями розбудови демократії минулого року. Експерти Фонду вказали на негативний контекст, коли Сполучені Штати виявляли тепліші стосунки з недемократичними країнами в контексті дипломатії щодо війни, а також збереження регіональної стабільності.
Серед прикладів такої дипломатії, коли США намагалися не допустити дестабілізації на ринку нафти, Reuters називає візит делегації США до Венесуели в березні.
"Адміністрація Байдена зайшла так далеко, ... що веде перемовини з одним диктатором, щоб протистояти іншому", - наводить Reuters слова дослідника Центру стратегічних досліджень США Крістофера Гернандеса- Роя під час брифінгу перед самітом.
Теперішній саміт за демократію - другий, який проводить президент США Джо Байден. Однак, відзначають критики, з часу минулого саміту рік тому, стан демократій у світі не покращився. Зокрема, правоохоронці висловлюють занепокоєння через погіршення стану демократії в Польщі, Ізраїлі, Індії, пише Reuters.
Цього разу, у відповідь на критику, що перший саміт надто зосереджувався на США, Байден долучив співведучих на кожному континенті: президентів Замбії, Коста-Рики, Південної Кореї та прем’єр-міністра Нідерландів, пише AFP.
Туреччину та Угорщину не запрошено на саміт, водночас серед промовців - Беньямін Нетаньягу, проти якого в Ізраїлі відбуваються протести, зауважує Newsweek.
Серед критиків саміту - російський посол Анатолій Антонов, який в коментарі Newsweek, зокрема, заявив, що перший саміт був "верхом лицемірства".
В статті використано матеріали Reuters, AFP.
Amnesty International: вторгнення Росії в Україну виявило подвійні стандарти Заходу

Світове обурення вторгненням Росії в Україну минулого року виявило «подвійні стандарти» Заходу щодо порушень прав людини в усьому світі, заявила Amnesty International у вівторок.
У своєму звіті за 2022 рік Amnesty вказала звинуватила Захід у “мовчанні” щодо дотримання прав Саудівської Аравії, репресії в Єгипті та поводження Ізраїлю з палестинцями.
«Грізна відповідь Заходу на вторгнення Росії в Україну підкреслила подвійні стандарти, в порівнянні з тим, наскільки незначною була їхня реакція на багато інших порушень Статуту ООН», — сказала генеральний секретар Amnesty Агнес Калламард, представляючи світовий звіт групи у Парижі.
Напад Росії, який почався 24 лютого 2022 року, «дав нам рідкісну нагоду побачити, що можливе, коли є політична воля діяти», коли Захід мобілізувався, щоб підтримати Україну, додала вона.
Після вторгнення багато країн запровадили санкції проти Москви та відкрили кордони для українських біженців, а Міжнародний кримінальний суд розпочав розслідування воєнних злочинів в Україні.
Але Amnesty заявила, що конфлікт висвітлив недоліки у реагуванні на зловживання в інших частинах земної кулі.
У звіті відзначено «оглушливе мовчання Заходу щодо прав людини в Саудівській Аравії, бездіяльність щодо Єгипту та відмова протистояти ізраїльській системі апартеїду проти палестинців».
Amnesty, правозахисна організація Human Rights Watch і спеціальний доповідач ООН дійшли висновку, що поводження Ізраїлю з палестинцями є політикою апартеїду, сегрегації чорношкірих і білих у Південній Африці, де правлять білі, звинувачення, яке ізраїльська держава заперечує.
Минулого року "ізраїльські уряди, які змінювали один одного, вживали заходів, які змушують більше палестинців залишати їхні будинки, розширюють незаконні поселення та легалізують існуючі поселення та форпости на окупованому Західному березі", - заявила Amnesty.
Але незважаючи на це — і те, що ізраїльські війська вбивають палестинців на окупованому Західному березі — західні країни не вимагали припинення цієї «системи гноблення», йдеться в повідомленні.
"Немає плану"
У Саудівській Аравії правозахисники продовжували сидіти у в’язницях, людей ув’язнювали за переконання, після «вкрай несправедливих судових процесів», 81 особу було вбито за один день, а мігранти помирали під вартою.
У Єгипті, за словами групи, тисячі правозахисників, журналістів, протестувальників і ймовірних дисидентів перебувають за ґратами, а "тортури залишаються нестримними".
Хоча європейські країни прийняли українських біженців, вони не виявляли такої ж доброзичливості до людей, які тікали від бойових дій у Сирії, Афганістані та Лівії, заявила Amnesty.
Сполучені Штати також вітали українців, «але згідно з політикою та практикою, що ґрунтується на античорному расизмі, вони вислали понад 25 000 гаїтян у період з вересня 2021 року по травень 2022 року, а багатьох піддали тортурам та іншому жорстокому поводженню», - йдеться в повідомленні. сказав.
В Ірані «жінки гинули за танці, за спів, за те, що не носили чадру», коли люди піднялися на протести проти ісламської системи країни, сказав Калламард.
Amnesty також підкреслила неспроможність глобальних інституцій «адекватно реагувати на конфлікти, в результаті яких гинуть тисячі людей, зокрема в Ефіопії, М’янмі та Ємені».
Війна в Україні «відвернула ресурси та увагу від кліматичної кризи, інших давніх конфліктів і людських страждань у всьому світі», заявила Amnesty.
«У 2022 році не було знайдено жодних доказів того, що міжнародна реакція на кризу в Україні стане планом для послідовної та узгодженої відповіді на конфлікти та кризи», — сказав Калламард.
Британські й німецькі танки в Україні «скоро виконуватимуть бойові завдання»

Українська армія готується до бойового застосування німецьких і британських танків та іншої західної важкої бронетехніки, яку українські представники назвали необхідною для визволення захоплених Росією територій на сході й півдні України.
США також зобов’язалися надати українцям свої важкі танки Абрамс, але першочергово Україна отримує американські бойові машини піхоти Бредлі та інші бронемашини.
Я впевнений, що вони зможуть сприяти важливим досягненням на фронті.
Український міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що британські танки Челленджер-2 вже в Україні, після того, як Велика Британія оголосила, що на Батьківщину після навчання на британських танкових полігонах повернулися українські танкісти.
«Ці чудові машини скоро почнуть виконувати бойові завдання», - написав Олексій Резніков у Twitter 28 березня, з подякою британському прем'єр-міністру Ріші Сунаку та міністру оборони Бену Воллесу.
«Обіцяно - доставлено», - похвалися німецький міністр оборони Борис Пісторіус, повідомивши 27 березня, що 18 сучасних танків Леопард-2 A6 вже в Україні разом з наборами боєприпасів і запчастин.
Німецький урядовець висловив впевненість, що ті танки разом з навченими українськими танкістами «зможуть сприяти важливим досягненням».
За словами Бориса Пісторіуса Німеччина знайшла можливість збільшити свою партію Леопардів ще на чотири одиниці, і що разом з постачаннями зі Швеції та Португалії це створить повноцінну танкову бойову групу.
Першою про рішення надати Україні свої важкі танки заявила Велика Британія.
Провідним ініціатором постачання українцям танків Леопард-2 стала Польща, підштовхнувши німецько-американську домовленість про постачання Україні Леопардів та американських Абрамсів.
До так званої «танкової коаліції» згодом долучилися також такі країни як Іспанія, Канада й інші.
«Ще рік тому ніхто б не міг подумати, що підтримка партнерів буде такою потужною. Що увесь цивілізований світ перезавантажиться і врешті дасть опір кривавому агресору, країні-терористу рф», - написав міністр оборони України 27 березня у Facebook, повідомляючи про прибуття західної бронетехніки включно з американськими і німецькими бойовими машинами піхоти.
Український міністр також заявив у тому дописі: «Всі наші міста будуть звільнені і ми вийдемо на кордони, міжнародно визнані у 1991 році. А ця нова техніка складе добру компанію своїм «побратимам» на полі бою. Невдовзі її переваги завдяки нашим військовим відчують на собі російські окупанти».
Дивіться поширене через Twitter відео українського міністра оборони Олексія Резнікова з британськими танками Челленджер-2 в Україні:
Форум