Спеціальні потреби

Реакцiя США на останні подiї в Українiчитайте повне iнтерв`ю мовою оригiналу

«Сполученi Штати будуть готовi працювати з тим урядом, який вестиме Україну далi в напрямку демократiї, в напрямку реформ», -- заявив другий заступник держсекретаря США з питань Європи та Євразiї Девiд Креймер, коментуючи найостанніші подiї в Українi.

На прохання прокоментувати пiдписання в Українi Унiверсалу та згоду президента Ющенка подати кандидатуру Вiктора Януковича на посаду прем`єр-мiнiстра, другий заступник державного секретаря США Девід Креймер ще раз повторив позицію США, яка полягає у тому, що уряд США готовий буде співпрацювати з будь-яким урядом, який постане в Україні у результаті демократичного процесу. За його словами, з появою нового уряду Сполученi Штати готові вiдновити співпрацю з Україною в усіх аспектах -- спiвпрацю, яка була дещо сповільнена у результаті відсутності постійного уряду.

«Я думаю, що важливим є визнати, що сьогоднішня ситуація є наслідком найкращих досi в Українi виборів, що відбулись у березні цього року. Це були дуже вiльнi i справедливi вибори i це пiдтвердили мiжнароднi спостерiгачi. І процес до цього часу був дуже мирним. Ми віддаємо належне різним політичним гравцям за роль, яку вони відіграли. Це - рішення, яке має прийняти Україна, народ України, лідери України, лідери парламенту. Вони мають вирішити, який уряд вони хочуть. І Сполученi Штати будуть готовi працювати з тим урядом, який вестиме Україну далi в напрямку демократiї, в напрямку реформ».

Питання про те, чи не є досягнутий компроміс зрадою інтересів людей, що стояли на Майдані, Девід Креймер, який, до речі минулого тижня був у Києві, зазначив, що це мають вирішити самі українці і аж ніяк не зовнішні спостерігачі. Якщо люди не задоволені ухваленим рішенням, вони знову будуть мати змогу прийти до виборчих дільниць і висловити свою позицію, зазначив вiн. Водночас американський урядовець визнав у цьому зв'язку важливість вирішення проблеми поділу України на Східну та Західну.

«Я думаю це важливо, хто б не став прем'єр-міністром, одна з проблем, яку треба буде вирішувати, це питання прiрви мiж Сходом i Заходом. Але я завжди вважав, що цю проблему трохи перебiльшують, вона перебiльшувалася у 2004 роцi. I я не з тих, хто думає, що iснує якась величезна прірва між двома частинами країни і що це буде величезною проблемою. Але важливо, щоби прем'єр-міністр був прем'єр-міністром для цілої країни, а не лише для якоїсь її частини. Отож, припускаючи, що пан Янукович, якщо він буде підтриманий Радою, стане прем'єр-міністром, одна з проблем, з якою він стикнеться, це - як повести вперед усю Україну, а не лише якусь одну її частину».

Другий заступник державного секретаря США також заявив, що американський уряд судитиме новий український уряд на підставі того, як останнiй здійснюватиме свою політику. І ще раз підкреслив, що уряд США готовий допомагати українському уряду рухатись у напрямку ринкової економіки і демократичних реформ, боротьби з корупцією.

Що ж до зовнішньої політики, то на думку Девіда Креймера радикальних змін у цiй сферi не передбачається.

«Що ми, можливо, побачимо -- це рiзнi темпи i вiдмiннi рiвнi iнтенсивностi у переслiдуваннi рiзних цiлей, рiзних полiтичних прiоритетiв, але я не думаю, що будуть радикальнi вiдхилення вiд прiоритетiв, якi визначив Президент Ющенко».

На запитання, чи можна тепер очікувати візиту президента Буша до України, Девiд Креймер вiдповiв, що на цiй темi ще рано спекулювати. Найперше, як сказав американський високопосадовець, треба буде подивитись, яким буде уряд і як він буде діяти. Вiн також в черговий раз пiдкреслив, що Вашингтон буде судити не по словах, а по діях.

XS
SM
MD
LG