Спеціальні потреби

Чи зміниться зовнішньополітичний курс?


Українські урядовці стверджують, що зовнішньополітичний курс держави не зазнає змін. Про це сьогодні заявив новопризначений міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Втім, оглядачі припускають, що певна корекція зовнішніх зв'язків держави все ж відбудеться.

Борис Тарасюк має імідж послідовного євроінтегратора України. Всі кроки, які зовнішньополітичне відомство робило під його керівництвом, спрямовувалися на зближення з ЄС та НАТО. У Вашінгтон та Брюсселі він бував значно частіше, ніж у Москві. Преса стверджувала, що за це його не дуже тепло сприймали у Кремлі.

Не має намірів пан Тарасюк вносити якісь корективи в зовнішню політику держави і в уряді Віктора Януковича. В його складі Тарасюк планує працювати довго – і навіть, вже написав заяву про складення депутатських повноважень. Про це міністр заявив під час офіційного представлення:

«Я не можу не повторити слова Президента, який зазначав, що зовнішньополітичний курс нашої держави залишається незмінним. Зовнішня політика України не буде ні прозахідною, ні просхідною, а проукраїнською. І в її основі буде український національний інтерес».

Про те, що Україна й надалі рухатиметься в європейському напрямку не втомлюється повторювати й сам президент. У вівторок він в телефонній розмові запевнив про це генсека Ради ЄС Хавьєра Солану. Саме президенту, за конституцією, належить право формувати зовнішню політику держави.

Представники Партії регіонів поки що не давали підстав сумніватися у тому, що країна згортатиме співпрацю з ЄС та НАТО. Навпаки у всіх публічних заявах вони підкреслюють, що неухильно дотримуватися домовленостей, закріплених в універсалі національної єдності. Щоб не було постійних хитань курсу зовнішньої політики прем'єр-міністр навіть пропонує закріпити його в окремому документі – стратегії, яка була б розрахована на тривалий час – на 5 або, навіть, 10 років:

«Це буде давати можливість бачення розвитку нашої держави не тільки нашим громадянам, а і всьому світу. Це буде сприяти стабілізації стосунків».

Перший закордонний візит Віктор Янукович пообіцяв здійснити у Москву. Налагоджувати стосунки із Російською Федерацією – один із центральних пунктів програми Партії регіонів. Очевидно, що новий уряд буде намагатися поліпшити в першу чергу економічні стосунки з північним сусідом. Тому, експерти практично не мають сумніву, що зовнішня політика таки буде зкорегована. До цього закликає українську владу й колишній Президент Леонід Кучма. Найкращим вибором для держави він назвав багатовекторну зовнішню політику, яку багато років проводив сам.

В першу чергу, зазначають оглядачі, від нового уряду слід очікувати активізації переговорного процесу навколо Єдиного економічного простору з Росією, Казахстаном та Білоруссю. Не виключено, що на порядку денному знову стане тема газотранспортного консорціуму.

XS
SM
MD
LG