Спеціальні потреби

Актуально

Нинішнє літо стало несподівано спекотним у Північній півкулі.

Деякі атомні електростанції в країнах Європи навіть змушені були скоротити виробництво електроенергії через те, що вода в річках була занадто теплою для охолодження реакторів. Чи це та інші явища свідчать про глобальне потепління?

Учені підходять до цього питання неоднозначно. Дехто наполягає на негайній потребі скорочення викидів у атмосферу парникових газів. Інші ж заспокоюють кажучи, що глобальне потепління є лише частиною природного кліматичного циклу. Автори багатьох, оприлюднених за останній рік наукових звітів б'ють на сполох: посилюється процес танення криги в Алясці, Гренландії та Антарктиді. Це, в свою чергу, зменшує життєвий простір для диких тварин Півночі, зокрема полярних ведмедів. Водночас кліматичні умови стають дедалі сприятливішими для ворогів лісів - комах. Вони швидко поширюються з південного заходу США на північні - лісові райони Британської Колумбії. Також, через потепління води в тропічних районах, зникають коралові рифи.

Більшість учених пояснюють всі ці зміни утворенням у верхніх шарах атмосфери своєрідної ковдри з вуглекислого та інших газів, потовщення якої відбувається за рахунок відходів від згорання вугілля, природного газу та нафтопродуктів. Ричард Сомервіл з Інституту океанологічних досліджень Скриппса, що в штаті Каліфорнія, каже, що теперішня тенденція до потепління відрізняється від тих, які мали місце в історії Землі. «Зараз ми маємо достатньо знань твердити, що теперішнє потепління, яке ми спостерігаємо упродовж декількох десятиліть 20-го століття, здебільшого спричинене діяльністю людини», - говорить він. Міжурядова рада ООН, яка вивчає кліматичні зміни дійшла висновку, що в атмосфері землі нині на 30 відсотків більше окису вуглецю, аніж це було століття тому, і що пересічна темпера на земній поверхні зросла на один градус за шкалою Цельсія. Представники міжнародної установи попереджають, що температура в наступні 100 років може зрости від одного з половиною до шести градусів. А це означає, що рівень моря до кінця сторіччя підніметься на один метр, завдаючи шкоду прибережним та острівним країнам.

Джеймс Гансен, експерт з питань клімату Агентства НАСА, яке займається освоєнням космічного простору одним з перших ще у 80-их роках минулого століття попереджав про небезпеку глобального потепління. Він каже, що світ наближається до того моменту, коли руйнівні наслідки вже не можна буде попередити. «Ми вже близькі безповоротної межі в системі клімату. Якщо ми не відмовимося від щоденної бізнес-діяльності і не почнемо зменшувати викиди парникових газів, відбудуться значні кліматичні зміни», - запевняє він. Але деякі вчені зауважують, що стримування глобального потепління може виявитися марним. Кліматолог Ратґерського університету Антоні Брокколі зокрема вказує на океанологічний аспект. Він говорить так: «Тепло вбирається океаном, і це поступово спричинюватиме потепління клімату, навіть якщо ми і припинимо викидати в атмосферу двоокис вуглецю».

Сто двадцять країн-сигнаторів ухваленого у 1997 році Кіотського протоколу зобов'язалися зменшити викиди шкідливих газів у атмосферу до рівня 1990 року. Сполучені Штати цей документ не підписали. Вашингтонський експерт з питань внутрішньої урядової політики Мирон Ібел вважає такий крок адміністрації Джорджа Буша виправданим. «Бо у заявах про наслідки кліматичних змін так багато перебільшень!», - додає він. Пан Ібел не вбачає серйозної загрози в глобальному потеплінні. Однак, якщо б вона й існувала, - говорить він, - Кіотський протокол всеодно є політично недосконалий. На думку експерта обмеження використання енергії задля зменшення викидів газів завдасть шкоди національній економіці. Він вважає так: «Всі ці зусилля безперспективні. Я так вважаю, бо світ не можне піти на енергетичну дієту, першим кроком до якої став Кіотський протокол».

Ричард Сомервіл з інституту Скрипса погоджується, що кіотський протокол не досконалий. Утім він вважає, що документ віддзеркалює найголовніше - а саме беззастережне скорочення шкідливих викидів у повітря. Хоча, - каже експерт, - самою ухвалою на папері справи не вирішиш, втім це є добрий початок. «Кіото утримує наболіле питання відкритим. Одна з переваг підписання протоколу в тому, що воно дає нагоду зазирнути в майбутнє, коли об'єднані досвідом Кіото народи світу, включно з промисловими велетнями, зможуть знову зібратися та обговорити наступні конкретні кроки», - додає він.

Але опоненти Кіотського протоколу кажуть, що наступний крок повинна зробити природа. За словами Мирона Ібела, танення льодовиків не припинялося від часів останнього льодовикового періоду - приблизно 10 тисяч років тому. Він додає, що глобальне потепління має свої переваги на кшталт довшого сільськогосподарського сезону та кращих врожаїв. Зокрема говорить так: «Вуглекислий газ необхідний для фотосинтезу рослин. Чим більше в атмосфері двоокису вуглецю, тим швидше дозріватимуть культури. Вони будуть більш стійкими до посухи».

Експерт Ратґерського університету Брокколі не погоджується, що глобальне потепління дійсно матиме корисні наслідки. Утім, він і не стверджує, що довкілля стане непридатним для життя. Воно просто відрізнятиметься від теперішнього, - вважає вчений.

Всі новини дня

"Ми зможемо дати сигнал Україні, що НАТО зацікавлене у довгострокових відносинах" - посолка США в НАТО про саміт у Вільнюсі

"Ми зможемо дати сигнал українському народу, що НАТО зацікавлене у довгострокових відносинах”, - сказала посолка США в НАТО Джуліанн Сміт. Фото: AP/Virginia Mayo

НАТО розглядає низку варіантів, як подати Україні сигнал щодо поглиблення відносин на саміті альянсу у Вільнюсі. Про це заявила посолка США в НАТО Джуліанн Сміт під час конференції, яку організував Центр за нову американську безпеку.

Ми зможемо дати сигнал українському народу, що НАТО зацікавлене у довгострокових відносинах, і що Росії не вдасться змусити всіх нас відвести погляд
Джуліанн Сміт

“Ми розглядаємо низку варіантів, щоб просигналізувати, що українці просуваються у своїх відносинах з НАТО, і що Альянс зацікавлений у зміцненні своїх політичних відносин з союзниками, представленими за столом. Тому ми розглядаємо деякі можливості. … Думаю, впродовж наступних п’яти тижнів ми знайдемо, як ми зможемо відповісти на українську стурбованість. Ми зможемо дати сигнал українському народу, що НАТО зацікавлене у довгострокових відносинах, і що Росії не вдасться змусити всіх нас відвести погляд”, - сказала посолка США в НАТО Джуліанн Сміт.

Дипломатка запевнила, що НАТО не втратить інтересу до України, як на це сподівався Путін.

“Зобов’язання продовжувати підтримувати Україну, щоб вони зрештою змогли перемогти, є твердим, і ми зможемо надіслати це повідомлення голосно та чітко у Вільнюсі”, - наголосила вона.

Посолка США в НАТО додала, що на саміті у Вільнюсі НАТО також запропонує Україні допомогу, спрямовану на “довгострокову модернізацію” українського війська “зараз і в майбутньому”.

Щодо запевнень чи гарантій з безпеки для України, Сміт зазначила, що НАТО "шукає варіанти, як посилити нашу практичну підтримку (не лише з точки зору, що зараз надають союзники, щоб українці могли продовжувати відвойовувати територію)".

Вона додала, Альянс "намагаємося надіслати сигнал Росії та нашим друзям в Україні, що незалежно від того, коли ця війна закінчиться, союзники по НАТО продовжуватимуть стояти пліч-о-пліч з Україною, щоб допомогти з її довгостроковою модернізацією з оперативною сумісністю, з питанням стандартизації та цілою низкою речей, які просигналізують Україні, що мова йде як про підтримку вас зараз, так і про підтримку вас у майбутньому. І я думаю, що це повідомлення пролунає у Вільнюсі чітко й голосно”.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс на саміті у Вільнюсі у липні цього року обговорить варіанти надання Україні гарантій безпеки на час війни та після воєнних дій.

“Причина, чому нам потрібно вирішити питання механізмів безпеки, гарантій, а також на певному етапі й членства, полягає в тому, що коли ця війна закінчиться, ми повинні мати механізми, які гарантуватимуть, що президент Путін не сприйме це як поштовх, щоб перепочити, відновитись та передислокувати свої сили для наступної атаки. Тож, коли ця війна закінчиться, у нас вже повинні бути створені певні рамки, щоб переконатись, що ця історія не повториться, щоб президент Путін не продовжував підривати європейську безпеку, атакуючи Україну. І в цій ширшій структурі, звичайно, велике значення мають домовленості, рамки, які забезпечують і допомагають запобігти подальшим нападам на Україну”, - заявив генсек НАТО Столтенберг.

Столтенберг наголосив, що пункт 5-тий Статуту НАТО передбачає повноцінні гарантії безпеки лише для повноправних членів Альянсу. Щодо України, зауважив він, є низка питань, щодо яких члени НАТО погоджуються.

“Союзники насправді погоджуються щодо багатьох важливих речей, пов’язаних з Україною та шляхом до членства в НАТО. Союзники погоджуються, що двері НАТО відкриті. Всі союзники погоджуються, що Україна стане членом альянсу, про що неодноразово заявлялося. І всі союзники також погоджуються, що лише Україна та союзники вирішують, коли настане час запросити Україну стати членом. Це не для Москви, це не для Путіна. Путін не має права вето на розширення НАТО”, - сказав Столтенберг.

Пріоритет на сьогодні, наголосив генсек НАТО, це забезпечити перемогу України. Якщо цього не станеться, то й переговори про членство вже не буде з ким вести, продовжив Єнс Столтенберг.

Ми зараз не повинні робити нічого, що підриває єдність у наданні підтримки Україні
Єнс Столтенберг

“Зараз найактуальнішим завданням є переконатися, що президент Путін не виграє цю війну, що Україна переможе, тому що якщо Україна не зможе продовжувати існувати як суверенна, незалежна демократична держави в Європі, питання про членство тоді зникне. Тому ми зараз не повинні робити нічого, що підриває єдність у наданні підтримки Україні”, - сказав він.

Генеральний секретар НАТО віддав належне США за лідерство у Контактній групі з допомоги Україні. Він наголосив, що ЗСУ отримали від європейських та західних партнерів достатньо допомоги і навчань, щоб продовжити деокуповувати українську територію.

“Українці зараз мають можливості, зброю, боєприпаси, а також підготовку, надану союзниками та партнерами по НАТО, і не в останню чергу Контактною групою для України, яка доставила їх, тому вони мають можливості, необхідні для звільнення більше землі”, - зазначив Столтенберг.

Він також додав: “Ніхто не може точно сказати, чим закінчиться ця війна. Те, що відбудеться за столом переговорів на певному етапі, сподіваюся, покладе кінець цій війні. І це повністю залежить від цілей на полі бою. Тому нам потрібно зміцнити позиції України на полі бою, дати їм змогу отримати такий результат цієї війни, який гарантуватиме, що Україна переможе як суверенна незалежна держава, і що президент Путін не виграє цю війну”.

На тлі повідомлень про пошкодження аміакопроводу в Україні, світові ЗМІ наводять наратив Росії про аміак як умову експорту зерна

Фото для ілюстрації: зерно в порту Ізмаїла, Україна (AP Photo/Andrew Kravchenko, File)

Неодноразові російські обстріли трубопроводу, що використовувався для транспортування аміаку з Росії через Україну, призвели до його серйозного пошкодження та витоку аміаку на Харківщині - повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Він заявив про російські обстріли аміакопроводу у Куп'янському районі: “Зафіксовано загалом 6 прильотів в район насосної станції біля с. Масютівка”.

Російський наратив про аміак як причину блокування експорту зерна

Окрім загрози довкіллю і мешканцям сіл на Харківщині, більше уваги міжнародних ЗМІ у контексті пошкодженого трубопроводу наразі зосереджено на блокуванні Росією зернової угоди. Оскільки саме відновлення транзиту аміаку Кремль висував як одну з умов роботи зернового коридору, заблокованого ним же.

Як повідомляв Голос Америки, у відповідній угоді, яку підписувала Україна з іноземними партнерами, не йдеться про аміакопровід. Таку заяву зробив заступник міністра реконструкції України Юрій Васьков. Він сказав, що Україна відмовляється транспортувати російський аміак через свою територію (з часу повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році) в обмін на повноцінну роботу зернової угоди.

Натомість, вказують ЗМІ, “транспортування аміачних добрив з Росії через Україну може мати центральне значення для майбутньої угоди про зерно”, а пошкодження трубопроводу “може ускладнити переговори навколо угоди”.

Раніше речник ООН Стефан Дюжаррік казав, що “експорт аміаку є частиною підписаної угоди”. Йшлося про домовленості поміж ООН, Росією і Туреччиною, коли Україні зокрема було запропоновано для відновлення експорт зерна “почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку”, - писав Голос Америки.

За даними джерел Reuters, зусилля ООН стосовно виконання російської умови про транзит аміаку є “взаємовигідною пропозицію” та “намаганням врятувати Чорноморську зернову угоду”, що дозволяє безпечний експорт зерна.

“ООН хоче провести паралельні переговори щодо розширення Чорноморської угоди, яка була узгоджена в липні минулого року, щоб включити більше українських портів та інших вантажів”, - повідомило джерело Reuters.

Представниця МЗС Росії Марія Захарова наполягає, що аміакопровід “був ключовим для глобальної продовольчої безпеки”, – цитує посадовицю Reuters. Російське Міноборони назвало винуватцями у пошкодженні трубопроводу “українську диверсійну групу”.

Україна заявляє про витік 134 тонн аміаку

У вівторок, 6 червня, президент України Володимир Зеленський допустив, що Україна може відновити роботу аміакопроводу Тольятті-Одеса. “В цілому, якщо говорити про аміак, якби ви запитали мене, чи можемо ми відновити цю роботу, то ми розуміємо, що так, якщо це буде потрібно”, – сказав він на прес-конференції.

Щодо пошкодження аміакопроводу, то стався витік 134 тонн аміаку, - повідомив Синєгубов. Він також озвучив дані Гідрометцентру, згідно з якими хмару з аміаком віднесло у напрямку тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

На Харківщині місцеві органи охорони здоров’я інформують мешканців, як діяти, щоб уберегти себе від хімічного отруєння аміаком.

Аміакопровід, найдовший у світі, тягнеться приблизно 2470 кілометрів від російського Тольятті на річці Волга до трьох чорноморських портів. Він був закритий після вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року, – нагадує Reuters.

РФ шантажує світ, шантажує саме добривами.
Олексій Данілов

Секретар РНБО України Олексій Данілов в ефірі загальнонаціонального телемарафону “Єдині новини” з приводу дозволу на відновлення експорту аміаку заявив: “РФ шантажує світ, шантажує саме добривами. На превеликий жаль, у неї та Білорусі є певна монополія на певні види добрива. І питання вкрай складне. Єдине я можу сказати, що якщо будуть умови гарантовані для нашої країни країнами-партнерами, питання може розглядатися і не значить, що ми на це питання маємо давати згоду. Інше питання – ми не маємо з вами права підтримувати країну-терориста, щоб вона заробляла, користуючись нашою інфраструктурою, нашою територією”.

В статті використано матеріал Reuters.

"Оголосіть Росію державою-терористом": мітингувальники перед Білим домом після підриву Каховської дамби. Відео

6 червня перед Білим домом у Вашингтоні відбувся мітинг “Оголосіть Росію державою-терористом”. Організатори розповідали про підрив Каховської дамби та закликали американців звертатися до своїх представників у Конгресі, щоб ті голосували за визнання Росії державою-терористом.

Найбільшим внеском Китаю у встановлення миру в Україні було б переконати Росію вивести війська – посол США у Пекіні

На цьому архівному фото колишній посол в НАТО Ніколас Бернс на слуханнях у Комітеті з міжнародних відносин Сенату щодо його призначення на посаду посла США в Китаї на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні.

Найбільшим внеском Китаю у встановлення миру в Україні буде, якщо Пекін переконає Москву вивести свої війська з України та відновити її суверенітет, заявив посол США в Китаї Ніколас Бернс на заході у Вашингтоні в середу.

"Ми дуже сподіваємося, що вони зроблять правильний вибір – що Китай буде підштовхувати Росію, дотримуватись міжнародного права, вивести свої війська та відновити суверенітет і територіальну цілісність України. Цього хоче і очікує світ", – сказав американський посол у Китаї відеозв’язком з Пекіна під час конференції 2023 Global Impact Forum, недержавної організації, що підтримує американське глобальне лідерство US Global Leadership Coalition.

Ніколас Бернс звернув увагу на те, що коли півтора місяця тому Китай опублікував свою позицію щодо миру в Україні, вона включала 12 пунктів, і першим пунктом у цих пропозиціях було те, що «вони сказали, що вірять у суверенітет і територіальну цілісність будь-якої країни».

«Ось що поставлено на карту в незаконній війни Росії проти України, це – суверенітет і територіальна цілісність України», – сказав Бернс.

Він додав, що нещодавно зустрівся з послом Лі Гуеєм, посланцем Китаю, який відвідав Москву, Київ, Варшаву, Берлін і Париж, щоб побачити, чи може Китай зробити внесок у мирне вирішення.

"Я не можу передбачити, що зробить уряд Китайської Народної Республіки, але вони знають нашу позицію", – сказав Бернс.

Як повідомляв Голос Америки, спеціальний представник Китаю щодо встановлення миру в Україні Лі Гуей минулого тижня закликав західні уряди, які підтримують Україну в її збройному протистоянні російській агресії, "припинити відправку зброї на поле бою" та провести мирні переговори.

"Китай вважає, що якщо ми справді хочемо покласти край війні, врятувати життя та встановити мир, для нас важливо припинити надсилати зброю на поле бою, інакше напруженість буде тільки зростати", – сказав Лі журналістам.

Виступаючи у п’ятницю в китайській столиці, Лі Гуей дав зрозуміти, що його нещодавня місія не принесла відчутних результатів, тому Пекін розглядає можливість наступних поїздок.

Відносини між двома найбільшими економіками світу впали до мінімуму минулого року, коли тодішній спікер Палати представників США Ненсі Пелосі здійснила офіційний візит до демократично керованого Тайваню, що розлютило Китай, який претендує на острів як на свою територію.

У відповідь Пекін перервав офіційні канали зв’язку зі Сполученими Штатами, включно з військовими.

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі минулого тижня, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Шлях до перемоги України лежить через Крим, пишуть Гербст та Фрід в статті для WP

Фото 3 травня 2023 року: дим над сховищем палива поблизу Керченського мосту

Лише потужна поразка на кшталт втрати Криму змусить Росію прийняти Україну як повністю суверенну країну, вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст а також екс-координатор санкційної політики Держдепу США Деніел Фрід.

У спільній статті для The Washington Post вони висловлюють переконання в тому, що саме тиск на Крим "є найшвидшим шляхом для зупинки війни на умовах, прийнятних для України". Аналітики переконують, що інтересам Києва не відповідає припинення вогню, яке б дало можливість Москві переозброїтись і поновити бойові дії в більш сприятливій для неї ситуації.

Якщо Україна зможе зруйнувати Керченський міст, або навіть утримувати міст під постійним вогнем, це створить загрози для військової та цивільної адміністрації в Криму, йдеться в статті

Гербст та Фрід вказують - українські сили можуть наблизитись до Криму на дистанцію артилерійського пострілу і створити "надзвичайні і коштовні логістичні проблеми" для Путіна, що посилить конфлікти в путінському режимі.

Якщо Україна зможе зруйнувати Керченський міст, або навіть утримувати міст під постійним вогнем, це створить загрози для військової та цивільної адміністрації в Криму, йдеться в статті.

Путін відмовився від Криму, припускає професор Джорджтаунського університету Андерс Аслунд, коментуючи руйнування дамби в Каховці. Раніше, вказує експерт, Путін намагався зберегти основну інфраструктуру України. "Тепер Путін відмовився від захоплення України, - твітує Аслунд. - Вибух на важливій дамбі в Новій Каховці є початком загального руйнування України".

Експерт наголошує - без води в Кримському каналі, Крим неможливо втримати. "Підірвавши дамбу, Путін відмовився від Криму", - додає Аслунд.

Дивіться також: Вчений-гідролог США про підрив Каховської ГЕС

Підрив Каховської ГЕС: вчений-гідролог США аналізує наслідки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG