Спеціальні потреби

Актуально

Реакцiя українцiв у США на подiї в Українi

Своїми поглядами на останні подiї в Українi подiлилися керівники двох впливових у США дiаспорних організацій - голова Українсько-американської координаційної ради Ігор Ґавдяк та президент Українського конгресового комiтету Америки Михайло Савків. З ними ми розмовляли пiд час прямого включення мiж Голосом Америки та українським телеканалом Тонiс. Ведучим у Вашингтоні був Андрій Годованець, у київськiй студії Тонiсу працювала Ірина Король. Просимо переглянути запис розмови. Однак звертаємо увагу, що запитання, якi ставили нашi колеги в Києві, з технічних причин у записi не є чутиними. Їх можна прочитати у розшифровцi прямого включення, яку подаємо нижче.

Тонiс: Українська діаспора пильно стежила за помаранчевою революцією i очевидно не з меншою увагою спостерiгала за подiями, якi завершилися минулого тижня затвердженням на посадi прем`єр-мiнiстра Вiктора Януковича. Як такий розвиток подiй сприймають українці у Сполучених Штатах, про це ми зараз поговоримо з нашими колегами в Голосi Америки у Вашингтоні, де на прямому зв’язку з нами Андрій Годованець. Вітаємо Андрію.

Голос Америки: Вітаю, Iрино. Так, щоб з`ясувати це питання, ми запросили до нашої студії двох відомих представників української діаспори у США - голову Українсько-американської координаційної ради Ігора Ґавдяка та президента Українського конгресового комiтету Америки Михайла Савківа. I вiдразу перейдемо до запитань: Ющенко – президент. Янукович – прем`єр-мiнiстр. Такого розвитку подiй мало хто передбачав в Українi i тим більше в дiаспорi. Пане Iгоре, Ваша реакцiя?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, що більшість української діаспори в Сполучених Штатах Америки були дуже розчаровані тим, що пан Янукович став прем’єр-міністром. Але здається мені, що ми ще більше були розчаровані виборами в березні, бо ми вважали і сподівалися, що блок Наша Україна багато краще вийде, як вийшов після цього. Можна було всього вже сподіватися.

Голос Америки: А якщо не говорити про вибори у березні, а саме про події, які сталися минулого тижня, то чи українська громада розділилася в своїх думках – чи одностайно «проти», чи одностайно «за»?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, більшість української громади проти сьогоднішнього уряду, але також є голоси, які починають казати, що для Президента Ющенка не було іншого виходу, взявши до уваги результати власне демократичних виборів в березні, взявши до уваги особу пана Мороза, на якого не можна було помаранчевим силам цілком покладатися.

Голос Америки: Ваша особиста думка така ж, як і у діаспори в цілому?

Ігор Ґавдяк: Моя особиста думка також така.

Голос Америки: Пане Михайле, а Ви що думаєте з цього приводу?

Михайло Савкiв: Ви знаєте, я вважаю, що пан Ігор сказав правду щодо того, що діаспора дійсно розчарована, але зважайте також, що наша діаспора працює з американським урядом, з американським Конгресом. Я вже мав деякі розмови з представниками американського Конгресу і уряду. Вони також трошки розчаровані цими подіями, не знаючи, який вплив це матиме для подальшого розвитку відносин між двома країнами.

Голос Америки: Але американський уряд, наскільки я пам’ятаю, заявляв, що він працюватиме з будь-яким українським урядом, обраним демократично.

Михайло Савкiв: Я це розумію. Навіть, посол США Вільям Тейлор вже зустрівся з Президентом Ющенком і сказав, що ми будемо з будь-яким урядом працювати. Я це розумію. Але з іншої сторони, працювати в якому напрямку? Тобто, в напрямку Україна в СОТ, в напрямку Україна в майбутньому до НАТО, в напрямку Україна до євроатлантичних структур?

Голос Америки: Тобто, тут Америка ще не визначилась.

Михайло Савкiв: Так.

Голос Америки: Пропоную дати слово Києву. Ірино, чи є запитання?

Тонiс: Прем`єр-мiнiстр Янукович заявив, що першi закороннi подорожi, в якi вiн вирушуть – це Брюссель, Москва та Сполучені Штати. Цiкаво, як українці в Америцi збираються його вiтати?

Ігор Ґавдяк: Ну я думаю, ми його привітаємо як прем’єр-міністра України. Не як особу пана Януковича, а як того, хто представляє уряд України. Ми його чемно привітаємо, але матимемо до нього деякі гострі, я би сказав, запитання.

Михайло Савкiв: Згідний, згідний. Але з другої сторони також, ми від Українського конгресового комітету Америки вже надіслали листа до нового прем’єра Януковича з деякими зауваженнями щодо реформи його уряду і щодо політики його уряду. То я думаю, що також будемо вітати його як главу уряду, але все ж таки, напевно, будуть деякі теми для обговорення.

Тонiс: Якi питання українська діаспора збирається задати Вiктору Януковичу?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, що найперше, ми би йому поставили питання, чи він дійсно буде дотримуватися Універсалу національної єдності в питаннях мови, в питаннях зближення до європейського суспільства, до НАТО? Якою буде його політика у тих, власне, аспектах.

Михайло Савкiв: Ви знаєте, цікава ситуація є щодо вступу України до НАТО. Це, очевидно, є в майбутньому, але все ж таки інші країни колишнього Варшавського пакту або Радянського Союзу також мали референдуми в їхніх країнах. Але ті уряди також намагалися поінформувати народ про те, що це є НАТО. Зараз, я розумію, що Україна хоче робити референдум, але все ж таки треба інформувати народ, що це є НАТО і як це може допомогти Україні.

Голос Америки: В мене є питання скоріше не до зовнішньої політики, а до внутрішньої. Зокрема, якщо ви пам’ятаєте, дуже гостро дискутували з приводу мовного питання, тобто, статусу російської мови в Україні. В Україні побутує думка, зокрема у центральній та східній її частинах, що українська діаспора в Америці, та в цілому по світі, дуже негативно ставиться до російської мови. Чи дійсно воно так, пане Ігоре?

Ігор Ґавдяк: Ні, ми шануємо російську мову. Це дійсно мова великого народу, великої літератури і тому подібне. Ми вважаємо також, що в тих областях, де українці чи громадяни України спілкуються російською мовою, вони мають далі право спілкуватися російською мовою. Але ми також вважаємо, що для того, щоб загоїти цей розкол в Україні, який існує між західною, центральною, східною та південною Україною, одним з важливих аспектів є, щоб розвивалася українська державна мова, бо то об’єднує народ. Знаємо, в тих державах, де є подвійна мова, так як в Канаді, завжди є різні непорозуміння і різні сутички. Це роз’єднує державу. То ми вважаємо, що українська мова має бути єдиною державною мовою. Вважаємо також, що українська мова дотепер була придушена в деяких областях України і потрібно дати їй нагоду вільно розвиватися.

Михайло Савкiв: Ви знаєте, минулого тижня було інтерв’ю з одним конгресменом щодо конфлікту на Близькому Сході. І цей конгресмен сказав, що є один Ізраїль для всіх євреїв, i це означає, що в Україні також є одна Україна для українського народу. І для того народу повинна бути українська мова як державна мова, повинна розвиватися не лише мова, але й також українська культура, бо це є спадщина, це є спадщина цього народу, це є спадщина і наших предків.

Ігор Ґавдяк: Це дуже добрий приклад. До Ізраїлю з’їхалися євреї з різними мовами з цілого світу, а всі сьогодні говорять гебрейською мовою.

Всі новини дня

ЄС погодився тренувати 15 тисяч українських військовиків - Spiegel

Українці на військових тренуваннях у Львові, 3 серпня 2022 року. Photo by YURIY DYACHYSHYN / AFP

Кілька країн Євросоюзу погодилися у швидкі терміни провести навчання для 15 тисяч українських військовиків. Про це повідомляє Reuters із посиланням на німецьке видання Spiegel. Журнал у свою чергу посилається на джерела в ЄС.

Як повідомляється, наступного тижня у Брюсселі мають повідомити деталі цих тренувань, але відомо, що штаб-квартира цієї операції буде у Польщі, Варшава має отримати фінансування на її створення.

Німеччина, як пише Spiegel, планує навчання українських військовиків у центрі моделювання бойових дій, в інших місцях цієї країни тренуватимуться також українські інженери, медики та представники інших спеціальностей.

Раніше у серпні канцлер Німеччини Олаф Шольц заявляв, що Берлін планує навчати українських солдатів, а уряд Данії висловив підтримку британському проекту із навчання українських військових.

Spiegel звернувся до міноборони Німеччини за коментарем.

Як повідомляв Голос Америки, міністри оборони ЄС на зустрічі у Празі 30 серпня погодилися розпочати "роботу, необхідну для визначення параметрів нової місії військової допомоги Україні".

«На шляху є багато тренувальних ініціатив (для українських військовиків - ред.), але потреби величезні, і ми повинні забезпечити узгодженість цих зусиль», - заявив тоді Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель.

Українці на військових тренуваннях у Львові, 3 серпня 2022 року (Photo by YURIY DYACHYSHYN / AFP)
Українці на військових тренуваннях у Львові, 3 серпня 2022 року (Photo by YURIY DYACHYSHYN / AFP)

МАГАТЕ привітала звільнення затриманого росіянами директора ЗАЕС Мурашова

Окупована російськими військами ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Очільник Міжнародного агентства з питань атомної енергії Рафаель Ґроссі привітав звільнення з полону генерального директора окупованої російськими силами Запорізької атомної електростанції Ігоря Мурашова. Його затримали російські військові напередодні, 30 вересня.

"Я отримав підтвердження, що пан Мурашов безпечно повернувся до своєї родини", – написав Ґроссі у Twitter.

30 вересня національне підприємство України "Енергоатом" повідомило, що Мурашова "викрали дорогою зі станції до Енергодара [...] Відомо, що окупанти викинули його на підконтрольну Україні територію ввечері 3 жовтня. Зараз Ігор Мурашов у безпеці та перебуває в Зовнішньому кризовому центрі ЗАЕС у м. Запоріжжя".

Звільнення відбулося завдяки широкому розголосу надзвичайної події та "неабияким зусиллям" з боку Ґроссі, "який зіграв значну роль у звільненні Ігоря Мурашова з російського полону", - повідомляють в "Енергоатомі".

Як повідомляв "Голос Америки", директор АЕС несе головну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку на станції, то ж "його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "до взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС.

Тим часом, російські ЗМІ повідомляли про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництво "Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

МАГАТЕ виступило за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Дивіться також: Фінляндія вперше за 10 років проводить військові навчання

ВПС Фінляндії проводять перші за десятиліття військові навчання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Україна пропонує узгоджувати зі США свої цілі за надання американських ракет далекої дії - CNN

Система ATACMS під час навчань США та Південної Кореї, 6 червня 2022. The Defense Ministry/Yonhap/REUTERS

Український уряд пропонує адміністрації президента США Джо Байдена надати Києву потужніші ракети далекої дії в обмін на те, що українська влада надаватиме Вашингтону повні дані щодо своїх цілей по російських позиціях. Про це пише американське видання CNN із посиланням на власні джерела, знайомі із переговорами.

Така прозорість дій Києва надасть США можливість ветувати українські удари по Росії, що, за планом, допоможе переконати Білий дім надати Україні зброю далекого радіусу ураження, пояснює видання. Зараз Вашингтон занепокоєний можливістю того, що така зброя буде застосована на території Росії, що може призвести до загострення війни та безпосередньо "втягне" США у конфлікт із РФ.

Йдеться про армійські тактичні ракетні системи ATACMS, що мають дальність ураження до 300 кілометрів. Зараз надані Україні ракетно-артилерійські системи високої мобільності HIMARS можуть досягати цілей до 80 кілометрів.

Прокоментувати цю інформацію під час інтерв'ю для CNN попросили координатора зі стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі. У відповідь він сказав, що США та Україна введуть "постійну комунікацію".

Він також заявив, що США пильно стежать за діями Росії щодо захопленої ЗАЕС та погроз РФ про використання ядерної зброї.

"Це безвідповідальна риторика з боку сучасної ядерної держави, тому звісно, ми думаємо про те, як ми можемо переконатись, що ми захистимо наші національні безпекові інтереси та наших союзників у НАТО", - сказав Джон Кірбі.

Наприкінці вересня заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України. Натомість нині речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що використання РФ ядерної зброї може бути лише відповідно до "доктрини", де, як пишуть російські медіа, прописано, що це можливо "у разі агресії проти Росії або її союзників із застосуванням зброї масового знищення або коли під загрозу поставлено існування самої держави".

CNN також повідомляє, що США поки не бачать приготувань Росії до ядерного удару. При цьому радник з нацбезпеки США Джейк Салліван казав раніше, що ризик ядерного удару існував з самого початку війни в Україні.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києву відправлять зокрема 18 додаткових HIMARS.

У статті використано матеріали CNN

Дивіться також: Реакція США та НАТО на заявку України на вступ до Альянсу

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Салліван: США прокомунікували Росії про наслідки використання ядерної зброї. Відео

Салліван: США прокомунікували Росії про наслідки використання ядерної зброї. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

«Ми мали нагоду прокомунікувати прямо Росії про низку наслідків використання ядерної зброї та про те, на які дії підуть Сполучені Штати. Росіяни розуміють, де ми стоїмо в цьому питанні», - заявив радник США з національної безпеки Джейк Салліван.

Американські екс-командувачі прогнозують крах російської армії в Україні 

Колишні військові високопосадовці США, генерали Дейвид Петреус та Герберт Реймонд Макмастер заявили, що російська армія в Україні рухається до краху і нещодавні погрози Путіна не допоможуть змінити хід війни. Про це вони сказали у неділю, 2 жовтня, в ефірі американських телеканалів.

Генерал армії США у відставці Герберт Реймонд Макмастер вважає, що після поразки у Лимані російська армія ймовірно перебуває “на межі колапсу”.

“Ми зараз, ймовірно, на порозі справжнього краху російської армії в Україні, морального краху. Я думаю, що вони справді перебувають на переломному моменті”, - сказав в ефірі CBS News генерал Макмастер, який очолював Раду національної безпеки США в адміністрації президента Трампа.

На думку Макмастера, успіх України у Лимані “може перетворитися на каскадну серію поразок російських військ”.

"Якщо подивитися лише на кількість втрат (серед російських військових), на величезну територію, яку вони намагаються тримати, і зараз, звісно, Росія намагається мобілізувати призовників і відправити їх на фронт непідготовленими. Я думаю, також дуже важливо розуміти, що ці сили, які зараз відступають, які вийшли зараз з Лиману, вони насправді були першим етапом мобілізації”, - сказав Макмастер.

“Коли Путін намагався завербувати все більше людей із оплатою приблизно втричі вище середньої зарплати, щоб залучити так званих добровольців йти вперед, ці сили були поспішно навчені і кинуті на фронт, і це ті сили, які зазнають краху просто зараз", - додав генерал у відставці.

Колишній керівник американських сил в Іраку і екс-директор ЦРУ Дейвид Петреус передбачає, що ситуація на полі бою в Україні рухається до того, що все більші російські військові підрозділи будуть розпадатися.

“Реальність на полі бою, з якою він (Путін) має справу, є незворотною. За останні 7 місяців Україна мобілізувала сили значно краще, ніж Росія. Єдине питання насправді полягає в тому, коли ми почнемо бачити, що здаються не окремі солдати або невеличкі підрозділи, а коли почнемо бачити, що більші підрозділи роздрібнюються, розколюються і фактично знищуються. І я думаю, до цього все йде”, - сказав генерал у відставці Дейвид Петреус в ефірі каналу АВС.

За словами генерала Петреуса, “жодна мобілізація, жодна анексія, жодна прихована ядерна загроза” не допоможуть Путіну вийти з ситуації, що склалася в Україні.

Як повідомляв Голос Америки, міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані. За його словами, цей успіх українців створить нові дилеми для російської армії.

1 жовтня стало відомо, що українські сили відбили ключове східне місто Лиман у Донецькій області, а російські солдати втекли з цього району через день після того, як Москва оголосила про анексію регіону разом із трьома іншими територіями на сході та південному сході України.

У цій статті використані матеріали із ABC News, CBS News.

Дивіться також: Міністр оборони США прокоментував звільнення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG