Спеціальні потреби

Актуально

Експерт: закон про незмінність політреформи

Чи конституційний закон про заборону змін до політичної реформи? Саме про це говоритиме Богдан Футей, суддя федерального апеляційного суду, з посадовцями в Україні, куди він їде святкувати п’ятнадцяту річницю незалежності. Детальніше про свої плани щодо майбутнього візиту до України він розповідає в інтерв’ю Володимиру Звігляничу.

ВЗ: Пане Богдане, Ви плануєте відбути до України?

БФ: Так, я планую поїздку в Україну. Причина поїздки: одна – це форум, але найголовніше – відзначення п’ятнадцятиріччя незалежності України. Якраз 24-го серпня виповнюється ця історична дата.

ВЗ: Там програмою заходів передбачені дискусії з приводу конституційної реформи в Україні?

БФ: До мене вже дуже багато зверталися з запитаннями щодо Конституційного Суду і також закону, який прийняла Верховна Рада, про заборону перегляду політичної реформи, яка була прийнята 8-го грудня 2004 року як компроміс. В той час, Ви знаєте, вже був початок помаранчевої революції. Як компроміс, Ющенко погодився також на політичну реформу, яка міняла систему врядування з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську республіку. На жаль, та політреформа була прийнята з таким поспіхом і з такими неточностями, що там є багато положень, які дійсно не є конституційні. Тому мене дивує, що погодилися, - очевидно, це міг бути політичний компроміс у зв’язку з універсалом національної єдності, який був підписаний, - але приймати закон, який не дає змоги Конституційному Суду, що, нарешті, вже має кворум, діяти, це, на мою думку, не є крок вперед ані нової Верховної Ради, ані нового уряду, ані є крок вперед щодо верховенства права в Україні.

ВЗ: А чи може взагалі Верховна Рада такі закони ухвалювати?

БФ: Ні, абсолютно ні! Я думаю, що тут дуже ясно сказано... Ви знаєте, стаття 8 Конституції України говорить, що Україна є правовою державою, де існує верховенство права. Також, що звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Так що такі гарантії є. Стаття 147 Конституції говорить, що Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції України. І якраз Конституційний Суд вирішує питання відповідальності законів чи дій до Конституції України і тлумачить її. Стаття 150 Конституції говорить про повноваження Конституційного Суду України, а також про те, хто має право звертатися до Конституційного Суду - а саме президент України, не менш, як 45 народних депутатів України і так далі. Вони мають право звертатися з такими проектами. Стаття 157 говорить, що Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачують скасування чи обмеження прав і свобод людини. І в цьому випадку немає двох думок. Якщо 45 депутатів чи президент не можуть тепер оскаржувати цю політреформу, це є обмеження їхніх прав і свобод. Отже, це є проти Конституції і не може бути змінено. Мене дуже дивує, що все це було реалізовано на перший день, і, зокрема, мене дивує також, що президент підписав цей закон, бо президент є гарантом Конституції України.

ВЗ: А чи можна змінити або скасувати цей закон?

БФ: Очевидно, що можна. Я сподіваюся, що або сам президент, хоча він підписав цей закон і я не знаю, як він це міг би зробити, але 45 депутатів – а в опозиції більше, як 45 депутатів – чи, навіть, самі депутати з Нашої України, ті, які не брали участі у голосуванні на прем’єр-міністра, вони могли би звернутися до Конституційного Суду, щоби той переглянув політреформу. Між іншим, Ви знаєте, Україна ніколи не буде правовою державою і державою, де панує верховенство права, якщо певне законодавство буде прийматися політичною міркою, а не зважаючи на Конституцію чи правильні закони. Чому? Політреформа була прийнята скорим темпом. Але, навіть, п’ятого жовтня 2005 року перед тим, як Конституційний Суд перестав мати кворум, було рішення Конституційного Суду, що якщо є закон чи поправка до Конституції, яка міняє політичну систему в державі, та зміна мусить бути ухвалена ще народним референдумом. Якщо є зміна з президентсько-парламентської системи на парламентсько-президентську, це, очевидно, є зміна політичної системи в Україні. Тому, треба було подати це все на референдум, щоби було затверджено. Це говорить рішення Конституційного Суду ще з п’ятого жовтня минулого року. Тут є нагода якраз, щоб все це направити. Я думаю так говорив Президент Ющенко, що треба цю реформу ще продовжувати і тоді всю реформу дати на референдум, щоби народ ухвалив її і вважав, що це є правомірно. Очевидно, що все це було би тоді згідно з Конституцією України. Інакше, сумніви будуть існувати. Ви знаєте, ми говоримо, що ніби вибори були чесними, все було чесне, тут всі стверджують про це, що це є вираз народу , народ дав своє волевиявлення в цих виборах. Але перший закон, що приймається Верховною Радою, він ексклюзивно є проти Конституції України. І тому виникає сумнів і такі питання чому Верховна Рада вирішила такий неконституційний закон приймати.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG