Спеціальні потреби

США збираються підняти свій рейтинг у світі


Міжнародний імідж американців переживає зараз не найкращі часи. Словосполучення "потворний американець", яке було вперше вжите у 1958 році і стосувалося некомпетентності американських посадовців за кордоном, і зокрема в Азії, тепер знову стало актуальним.

Не в останню чергу все це завдяки закордонній політиці уряду США. Подолати явище антиамериканізму у світі за допомогою американських бізнесменів і туристів за кордоном взялася організація "Бізнес для дипломатичної дії". ''Вони поширюються, як величезний спрут. Їм до всього байдуже і вони просто вимагають все. Вони вважають, що світ належить їм, і що вони - найважливіший народ'', - каже один чоловік. ''Дехто з моїх друзів називає їх глобальними ґвалтівниками землі - вони просто приходять і все захоплюють'', - додає інший.

Політику американського уряду, американську поп-культуру та поведінку американського бізнесу в інших країнах називають одними з головних причин негативного ставлення до американців закордоном. Антиамериканізм особливо посилився останніми роками у першу чергу через війну з тероризмом в Іраку, Афганістані та інших країнах. І тепер американців загалом вважають пихатими, байдужими, повністю самозаглибленими, незацікавленими у тому, що думає решта світу. Масове захоплення масовою культурою Америки минає, часом перетворюючись на відразу до усього американського.

‘‘Зараз політично коректним у більшості регіонів світу вважається принижувати Америку. В Австралії зараз, якщо ви хочете сказати, що якась річ є останньою дурницею, чимось вкрай поганим тощо, то ви просто кажете: це ж так по-американськи’’, - говорять інші нації.

А, наприклад, у Великій Британії 83% населення вважають, що "США не цікавить, що думає решта світу". Ще 10 років тому реклама наголошувала на "американській" приналежності товарів - адже це був синонім якості та престижу. Сьогодні у Південній Африці можна побачити цю рекламу європейських автомобілів, яка робить протилежне твердження. Подолати цю негативну тенденцію пропонується за допомогою громадської дипломатії, табір прибічників якої впевнено зростає. ''Концепція громадської дипломатії - це ідея, що кожний окремий громадянин має право - навіть обов'язок - допомагати формувати закордонні відносини США - як кажуть, тиснучи одну руку за раз'', - говорить Кіт Райнхард, почесний голова міжнародної рекламної корпорації ''DDB Worldwide’’, який заснував організацію "Бізнес для дипломатичної дії". Її мета - навчати американських бізнесменів і туристів, що їдуть за кордон, бути більш уважними та обізнаними з культурою інших країн і справляти більш привабливе враження на представників інших націй.

Відкрити іншу Америку, яка існує за межами закордонної політики, на думку Райнхарда, допоможе спрощення процедури отримання американських віз та збільшення притоку туристів до США. ''Адже, незважаючи на нашу репутацію "потворних американців", коли люди минають хуліганів на наших кордонах, ми їм починаємо більше подобатись'', - додає він. Однак вкрай важливо, вважає Райнхард, скористатись з того факту, що кожного року американці здійснюють 60 мільйонів мандрівок за кордон. ''Це можливість 60 мільйонів разів справити гарне враження!'' – каже він.

Американський бізнес - один з найпотужніших у світі. Райнхард готовий допомогти йому не просто заробляти гроші в інших країнах, а ще й робити це чемно, справляючи гарне враження на місцеве населення. На його думку, у часи, коли "бренд Америка" опинився в біді, саме бізнесмени, які подорожують за кордон, можуть допомогти відродити позитивний імідж США. ''Ми віримо, що американські громадяни можуть бути гарними дипломатами, й американський бізнес може стати надзвичайно добрим послом'', - переконаний він. Зокрема "Бізнес для дипломатичної дії" розробив спеціальний довідник чемної поведінки у інших країнах. Наразі існує версія для студентів та бізнесменів, а восени цього року буде видано й дитячий довідник. Ось кілька порад з нього:

Говоріть тихіше і не перебільшуйте. У багатьох країнах будь-яка форма вихваляння вважається вкрай нетактовною. Залишіть лекції для своїх дітей. Пам'ятайте! - більшість людей у світі не цікавляться бейсболом чи американським футболом.

Ініціативу "Бізнесу для дипломатичної дій" підхопили чимало організацій у різних куточках США. ''Мене захоплює можливість поширювати ідею про важливість громадської дипломатії, незважаючи на те, що у нас невелика громада. Ми займаємося програмою міст-побратимів. У нас є вісім міст-побратимів, і ми організовуємо обміни з усіма ними. Ми також здійснюємо програму міжнародних відвідувачів. До речі, наприкінці серпня до нас завітає делегація з України'', - говорить один з учасників.

Яка ж головна порада американцям, які їдуть за кордон? - Слухати, слухати, слухати. Але ця порада слушна не лише для американців, а й для громадян будь-якої країни, які подорожують за кордон.

XS
SM
MD
LG