Спеціальні потреби

В Нью-Йорку пройшла прем'єра нового фільму про 9/11


Розкрита британцями змова підірвати американські літаки за своїми масштабами повинна була зрівнятися з терористичним нападом на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року, кажуть експерти.

З наближенням річниці цієї трагічної дати у Нью-Йорку цими днями відбулася прем'єра фільму Олівера Стоуна - «Світовий торговельний центр». Це уже друга голлівудська кінострічка про події п'ятирічної давнини. Чи останній кіновитвір відповідає дійсності, і що з цього приводу говорять критики і родичі загиблих?

Для Кері Лемак - засновника організації ''Родини 11-го вересня'', відвідини кінотеатрів стали справжнім випробуванням. Її мати загинула під час терористичної атаки 11 вересня 2001-го. А рекламний ролик про фільм крутили в кінотеатрах перед кожним сеансом. «Я не бажала бачити вбивства своєї мами. Не бажала переживати його кожного разу, як ішла в кіно», - говорить вона. Утім, у кінострічці «Світовий торговельний центр» йдеться не про матір Кері Лемак, ані про причини й наслідки найгіршого теракту на Сполучені Штати.

Цей фільм - це історія двох поліцейських з Портового управління - Вилла Хімено та Майка Меклофлина., яким всупереч будь-якій логіці пощастило вижити. Їх останніми живцем витягнули з-під уламків близнюків. Вилл Хімено говорить так: «Наша історія не відрізняється від інших. Єдина різниця, що ми там були заживо поховані, і як ми дізналися вже через рік потому, виявилися єдиними врятованими з-під уламків людьми».

Директор фільму Олівер Стоун відомий контроверсійними політичними драмами про президентів Кеннеді та Ніксона. Утім контроверсійність була зовсі відсутня, коли переглядали «Світовий торговельний центр». Стоун каже, що кінострічка - це лише історія про двох людей, яким пощастило пережити трагедію п'ятирічної давнини. «Гадаю, що деякі речі згладжуються з пам'яті багатьох. Тому фільм освіжить у пам'яті певні деталі», - додає Стоун.

Намір творця фільму - не лише нагадати, а й відтворити факти з історичною точністю. Тому Вилл Хімено був не лише прообразом центрального персонажу, а й технічним експертом. «Голівуд, Олівер, Парамонт, Дабл фічер филмз - всі вони відклали на бік своє бачення, свої «я» та сказали: «з нашими акторами ми здатні зробити це правильно не лише для Америки, а й цілого світу. І їм це вдалося», - говорить Вилл. Актор Ніколас Кейдж виступив на прем'єрі поруч з Майком Маклофлином - образ якого відтворив. Були тут присутні й інші, що послужили прототипами персонажів екранізованого твору. Скот Фокс одним з перших викликався рятувати похованих під руїнами Вилла та Майка. «Маленький затишний світ, в якому ми живемо, можуть у нас щомиті забрати. Фільм саме про це. Сподіваюся, ця добра кінострічка утримуватиме від розслаблення і самовдоволення'', - додає він.

Таку оцінку автор сценарію Андреа Берлофф вважає важливою. Зокрема вона говорить так: «Мене тішить, що всі поліцейські та пожежники, які там були, задоволені. Один навіть сказав мені, що фільм повернув мир його душі. Це мене зворушило». Ще одна особа шукала на прем'єрі і, мабуть, таки не знайшла душевного спокою. Це - колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані. «Гадаю, було б добре знайти спокій. Для мене це можливо і є форма терапії, або спосіб загоєння душевної рани. Про це говорити корисно. І добре, що людям про це нагадують. Важливо подивитися правді в очі. Це - реальність, яку слід усвідомити», - каже він.

Успіх фільму очевидний. Критики вихваляють його за точне змалювання подій. Члени родин загиблих - за нагоду віддати частину прибутків у фонд чисельних добродійних організацій, що утворилися після 11 вересня. І навіть такий голлівудський велетень як «Парамонт» зобов'язався передати на добродійні цілі 10 відсотків прибутку з перших п'яти днів після релізу кінофільму «Світовий торговельний центр».

XS
SM
MD
LG