Спеціальні потреби

Актуально

Український експерт про події в Україні

У Вашингтоні продовжують обговорювати останні політичні зміни в Україні. Західні аналітики по-рiзному оцінюють формування нової коаліції та обрання Віктора Януковича прем'єр-міністром України. Втiм недвозначно висловлюється український експерт - викладач Школи міжнародних відносин Університету Джонса Гопкінса, що в американськiй столицi, Сергій Куделя, який був гостем нашої студiї. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе. Запрошуємо переглянути їх розмову. Якщо у Вас немає такої можливості, розшифровку розмови подаємо нижче.


МҐ: Сергію, як бачимо, оглядачі в Україні і на Заході по різному оцінюють повернення Віктора Януковича до влади. Хтось вважає це поразкою, інші вважають це перемогою революції. Яка Ваша оцінка?

СК: Я думаю, що це свідчить, що революція як така не відбулася. Революція передбачає докорінну зміну як владної еліти, так і правил, за якими владна еліта себе поводить. Ми пам’ятаємо гасла Майдану. Ми пам’ятаємо, що нам обіцяли, що державою не будуть правити бандити і що бізнес буде відділений від влади. Ми пам’ятаємо перший крок Президента Ющенка після інавгурації. Він призначив всіх своїх бізнес-спонсорів, можливо, за виключенням Бориса Березовського, на ключові урядові посади. Як наслідок, це корупційний скандал. Зараз, я думаю, повернення одіозних фігур, таких як Табачник, Азаров та весь донецький клан, свідчить, що не революція закінчилася, а міф про революцію закінчився. Міф, який давав цій владі легітимність всередині держави, і який був привабливим брендом для Заходу. Цей міф зараз вже завершено.

МҐ: Президент Ющенко пояснив свою згоду на прем’єрство Януковича необхідністю об’єднати країну. За останніми опитуваннями громадської думки більшість українців вважають, що круглий стіл і підписаний на ньому Універсал не зблизять погляди різних регіонів України. Наскільки важливим для України є взагалі питання об’єднання і чи вдасться політикам взагалі об’єднати суспільство і чому їм досі не вдалося це зробити?

СК: Ці дві останні виборчі кампанії показали, що це питання є ключове для України. Але політики, які об’єднують державу, повинні мати довіру суспільства. Мені здається, що всі зараз розмови про національну єдність і про те, що Універсал, підписаний на круглому столі, принесе цю національну єдність, - своєрідна димова завіса, яку секретаріат президента намагається пустити в очі тих десяти відсотків суспільства, які ще підтримують Президента Ющенка. Мені здається, що ідея єдності – це фікція зараз, як воно озвучується нашими політиками, з трьох причин: перше, Президент Ющенко вже не є народним президентом зразка січня 2005 року. Тоді в нього була підтримка двох третин суспільства. Зараз деякі опитування показують, що він, навіть, менш популярний, ніж Президент Сполучених Штатів Джордж Буш. Отже, коли Ющенко підписував цей Універсал, за його спиною не стояли мільйони людей, які були на Майдані. За його спиною стояла купка людей, які залишилися ще вірними, його прапороносці. Це перша причина. Друга причина – якщо ми згадаємо пакти еліт, скажімо, в Іспанії, в східноєвропейських державах наприкінці вісімдесятих років, тоді всі політичні гравці були включені в процес пошуку згоди, пошуку компромісу. Вони всі підписалися під цим пактом еліт. Зараз, друга за впливовістю політична сила в державі - Блок Юлії Тимошенко - не приєднався до цього Універсалу. Безперечно, ті люди, які голосували за Юлію Тимошенко під час парламентських виборів, ніколи не будуть підтримувати Януковича. Навіть, якщо він косу заплете. Третя причина дуже важлива - якщо, навіть, подивитися на цей текст Універсалу, він, на мою думку, є інтелектуальним «секонд гендом», який намагаються продати суспільству, як певну політичну новинку сезону. Там справді згадані всі питання, які розколюють суспільство – НАТО, ЄЕП, мова, проблема церкви, - але відповіді, які надаються на ці запитання, ці відповіді – просто перероблені політичні гасла, які політичні сили намагалися якось припудрити, але цей політичний грим обов’язково спаде.

МҐ: Тоді чим насправді керувався Ющенко, коли віддав Януковичу прем’єрство і чи могли бути ще якісь важливі домовленості, які залишились за зачиненими дверима президентського кабінету?

СК: Безперечно. Я думаю, були два мотиви: перший – Віктору Ющенку психологічно комфортніше працювати з Віктором Януковичем, ніж з Юлією Тимошенко. Політичний олімп – це такий парад павлінів. Коли головний павлін бачить, що в когось яскравіший хвіст, то він відразу починає кликати м’ясника. Безперечно, Юлія Тимошенко як особистість, як політик, яскравіша за Віктора Ющенка. Якщо б вона залишалася поруч з ним, він би завжди відходив у тінь. Тому, Віктор Янукович, якби з ним не працювали американські політтехнологи, він залишиться таким кострубатим професором, який весь час плутає Анну Ахматову з Ренатом Ахметовим. Але друга причина більш важлива – це проблема 2009 року. Всі політики думають наступними виборами. І проблема для Ющенка полягає в тому, що, як ми вже це сказали, він втратив більшість виборців, які його обрали в 2004 році. Можливо, призначення Януковича – це спосіб Ющенка повторити маневр, який до нього робили його попередники – Леонід Кучма та Леонід Кравчук. Ми пам’ятаємо, що їх обирав лівий берег Дніпра. Але коли їм треба було переобиратися, вони йшли на правий берег за голосами. Ющенка обрав правий берег, і зараз, можливо, він зрозумів, що для того, щоб переобратися, йому треба отримати підтримку лівого берега. І цілком можливо - театр абсурду продовжується - у 2009 році найпопулярнішою піснею буде «Вместе нас много», яку буде виконувати дует Януковича і Ющенка.

МҐ: Останнє запитання. Сьогодні до нового українського уряду увійшло багато одіозних фігур, з якими суспільство боролося під час помаранчевої революції. У зв’язку з цим, чи існує, на Вашу думку, загроза демократичним змінам, що відбулись в Україні за останні півроку?

СК: Я думаю, що демократичні зміни в Україні передчасно називати незворотними. Основна зараз загроза – це тенденція того, що знову збільшується прірва, що існує між суспільством і політичною елітою. Ми пам’ятаємо, що ця прірва існувала починаючи з 2000 по 2004 рік. Після подій помаранчевої революції більшість суспільства підтримувала президента, прем’єр-міністра і була повага до інститутів влади. Зараз ця довіра знову втрачається. Останні чотири місяці цих політичних пертурбацій показали, що політикум у нас знову переміщається у якійсь паралельний світ, в якому немає ніякого зв’язку з тим, про що думає, про що дбає суспільство. Коли влада втрачає довіру суспільства, то вона втрачає також можливість ефективно керувати державою. В цьому основна загроза, тому що у влади, в цьому випадку, з’являється спокуса використовувати важкі предмети, використовувати авторитарний примус для того, щоб компенсувати можливість якось переконливо пояснювати громадянам свою політику. Ми пам’ятаємо, що Леонід Кучма, власне, використовував такий самий примус. Він був президентом держави, фактично, ворожої до нього під час другого терміну. Зараз, коли Ющенко втратив своїх виборців і Янукович, можливо, втрачатиме своїх виборців у майбутньому, ця загроза буде посилюватися.

Всі новини дня

"Королева криптовалют" з Болгарії - в списку 10 найбільш розшукуваних втікачів ФБР  

Фото, прокурор Мангеттена оголошує про включення Ігнатової до переліку 10 найбільш розшукуваних втікачів ФБР, 30 червня 2022 року

ФБР внесло Руджу Ігнатову, співзасновницю болгарської криптовалютної компанії OneCoin, в список десяти найбільш рошукуваних втікачів від правосуддя. Бюро оголосило винагороду в 100 000 доларів США за інформацію, яка призведе до її арешту.

Американська влада звинувачує Ігнатову у тому, що вона з 2014 року керувала шахрайською схемою, через яку мільйони інвесторів у світі втратили більше чотирьох мільярдів доларів.

“OneCoin заявляв, що має приватний блокчейн, - заявив спецагент Рональд Шимко, слідчий Служби ФБР в Нью-Йорку. - Це контрастує з іншими віртуальними валютами, які спираються на децентралізований публічний блокчейн. В цьому випадку інвесторів просто просили довіряти OneCoin”.

42-річна Ігнатова - 11-та жінка, яка потрапила до Списку ФБР 10-ти найбільш розшукуваних втікачів, що постійно оновлюється, за 72 роки існування такого переліку, повідомили в Бюро.

Український фільм “Погані дороги” показали у Голівуді

Глядачі дивляться фільм в історичному кінотеатрі Сабан

“Погані дороги” показали у Голівуді. В історичному кінотеатрі Сабан, що у Беверлі Гілз презентували українську стрічку, кандидата від України на премію Оскар, "Погані дороги". Подію організували аби показати історію українсько-російської війни, яка триває ще з 2014 року, а також, щоб зібрати кошти для постраждалих від війни сімей. На показ української стрічки в Голівуді приїхала і режисерка, драматургиня Наталія Ворожбит та продюсер Дмитро Мінзянов. Читайте далі, як сприйняли стрічку у Голівуді.

Серед публіки, що зібралась у історичному кінотеатрі Сабан, що у Беверлі Гілз - представники місцевої влади, голівудські актори, учасники комісії кіноакадемії Оскар та українські волонтери.

Цього дня тут показують український фільм “Погані дороги”. Стрічка є екранізацією однойменної п'єси 2017 року і описує стосунки українців на Донбасі на фоні російсько-української війни у 2015 році.

Український оскарівський комітет висунув фільм "Погані дороги" на "Оскар" від України в 2022 році, але фільм не потрапив до остаточного переліку кіноакадемії.

Однак фільм знайшов свій шлях у Голівуд. Група кінопродюсерів, за підтримки Генерального консульства України в Каліфорнії та Українського культурного центру, організували показ-збір коштів на потреби України. Один з авторів фільму каже - не могли не прийняти запрошення.

“Я дуже багато разів бачив цей фільм, але для мене важливо було знаходитись в залі і побачити реакцію людей”, - ділиться своїми думками кінопродюсер Дмитро Мінзянов.

У кінострічці “Погані дороги” розкривається історія п’ятьох новел у яких присутні теми смерті, насильства, згвалтування і кохання і все це на Донбасі.

“Історія між цією дівчиною та її кривдником- терористом у цьому підвалі, я розглядаю як метафору стосунків між Україною та Росією. Коли Україна ніби вдає, що любить свого кривдника, шукаючи моменту, щоб нарешті звільнитися”, - розповідає Расті Юнесоф, глядач.

“Фільм надзвичайно потужний, про те, що війна може зробити з людьми, і на що люди здатні за певних обставин”,- каже Берт Шеплі.

Після показу глядачі отримали нагоду поспілкуватися з авторами фільму, зокрема режисеркою Наталією Ворожбит. Наталія, відома своїми сценаріями до фільму "Кіборги" та телесеріалу "Спіймати Кайдаша".

"Погані дороги" – перша режисерська робота для неї. Каже на Венеціанському фестивалі у 2020 він отримав лише приз кінокритиків, тому що європейські кола не визнавали війни.

“Італійці вважали фільм занадто антиросійським і їх це засмутило, ніхто за ці 8 років не хотів відкрито йти на конфлікт з Росією, і досі частина світу цього уникає, а тоді - тим паче. Я пам'ятаю іноземні продюсери мене тоді просили не використовувати слово “війна”, коли я казала про свій фільм, треба говорити “конфлікт”, бо війна не має офіційного статусу. Мене це страшенно обурювало. Я казала: “Запитайте в дітей, які пережили бомбардування, що вони пережили- війну чи конфлікт”,- розповідає Наталія Ворожбит.

Усі зібрані кошти з показу у Беверлі Гілз підуть на допомогу мешканцям міста Мар'їнка на Донеччині.

“Там з 10 тисяч залишилося півтори тисячі людей, і їх просто вбивають там тому, що вони знаходяться в сірій зоні. У них немає харчів, води, ліків, там п'ять лікарень було, вони всі розбомблені, немає будинків”,- каже Олександ Ройтер, засновник громадської організації Save Life Ukraine.

Автори фільму “Погані дороги” сподіваються, що стрічку побачать і в інших американських містах та інших країнах світу. На їхній погляд вона допоможе іноземцям зрозуміти, коли саме Росія напала на Україну.

Дивіться також: Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео.

Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:18 0:00

Режим Путіна ізольований, як режим Асада в Сирії - Держдеп

Речник Держдепу США Нед Прайс Архівне фото Мануель Балч Сенета/Pool via REUTERS

В Державному департаменті США порівняли міжнародну ізоляцію путінського режиму в РФ з ізоляцією режиму Башара аль-Асада в Сирії, який міжнародна спільнота звинувачує в численних порушеннях прав людини під час війни в країні, що триває вже 11 років. Заява прозвучала після того, як Сирія оголосила про визнання так званих "ЛНР/ДНР".

"Визнання режимом Асада так званих Луганської та Донецької «народних республік» свідчить про спільну ізоляцію режиму та президента Путіна", - заявив речник Держдепу США Нед Прайс.

"Широка міжнародна спільнота не підтримує жодних спроб поділу суверенної території України", - йдеться в заяві посадовця у Twitter.

Міністерство закордонних справ Сирії 29 червня оголосило про намір визнати так звані "ЛНР" та "ДНР" на сході України, в якості "незалежних держав".

У відповідь український президент Володимир Зеленський заявив про припинення відносин із Сирією а також зазначив, що санкційний тиск проти Сирії посилиться.

Речник українського МЗС назвав дії Сирії "нападом на суверенітет". "У відповідь на цей недружній акт Україна заявляє про розрив дипломатичних відносин з Сирією без розриву консульських відносин, відповідно до статті 2 Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року. Українська сторона також розпочинає процедуру запровадження торговельного ембарго щодо Сирії, а також накладення інших санкцій щодо сирійських юридичних та фізичних осіб", - заявили в прес-службі МЗС у четвер.

Режим Башада Асада в Сирії, який підтримує Росія, перебуває під значними міжнародними санкціями, через звинувачення у порушенні прав людини.

Український борщ - в переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО 

ЮНЕСКО, установа ООН, що опікується захистом культурної спадщини а також питаннями міжнародної співпраці в сфері освіти, науки та культури, оголосила про внесення елементу "Культура приготування українського борщу" до переліку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайного захисту.

"Український борщ - національна версія борщу, який споживають в декількох країнах регіону - невід'ємна частина родинного та громадського життя українців. Йому присвячуються фестивалі та культурні події", - йдеться в повідомленні установи.

До переліку особливого захисту український борщ було додано на запит України діяти негайно, "через тривалу війну і негативний вплив на [українські] традиції", мовиться в повідомленні.

Міністр культури України Олександр Ткаченко привітав рішення і відзначив, що, попри заяви російського уряду, де борщ, зокрема називали "проявом екстремізму та нацизму", тепер він "офіційно український, і офіційно під охороною ЮНЕСКО", наводить слова Ткаченка Радіо Свобода.

"Ми із задоволенням будемо ділитися борщем і його рецептами зі всіма цивілізованими країнами. Та й з нецивілізованими теж, щоб у них було хоч щось світле, смачне та українське", – додав він.

З початку війни в Україні, ЮНЕСКО розпочало низку надзвичайних заходів в сфері культури, освіти та захисту журналістів, що відповідає прагненню установи захистити людей, які страждають від війни, вказали в установі.

Саміт НАТО: Яку нову зброю пообіцяли Україні?

Архівне фото: українські військові проводять удар з пускової установки поблизу Лисичанська, червень 2022 року. REUTERS/Гліб Гаранич

Під час зустрічі лідерів НАТО в Мадриді цього тижня Україна озвучила запити на нове важке озброєння, щоб перемогти вторгнення Росії. Ось що, за словами України, їй потрібно, і що інші країни пообіцяли та надали.

Українські вимоги

Звертаючись до лідерів НАТО відеозв'язком в середу, президент України Володимир Зеленський заявив, що йому терміново потрібна більш досконала зброя.

«Надавши її нам, ви можете повністю зламати тактику Росії по знищенню міст і терору проти мирного мирного населення України», — сказав він.

Україна заявила, що їй потрібно вдесятеро збільшити постачання зброї, щоб протистояти величезному артилерійському арсеналу Росії.

НАТО не постачає Україні важке озброєння, пояснив Джим Таунсенд, колишній заступник помічника міністра оборони США з питань політики в Європі та НАТО.

“НАТО як організація не надає речі. Вона їх не має. Але члени Альянсу мають, — сказав Таунсенд Голосу Америки. - І тому НАТО підтримує союзників, які, за можливості, надають таку допомогу. Варто враховувати здатність прийняти та рівень навченості, які також повинні бути досягнуті з точки зору строків [надання зброї]”.

Президент України Володимир Зеленський звернувся до саміту НАТО в Мадриді, 29 червня 2022 року
Президент України Володимир Зеленський звернувся до саміту НАТО в Мадриді, 29 червня 2022 року

Більше допомоги США

Президент США Джо Байден заявив, що новий пакет військової підтримки вже на шляху до України.

"Знову Сполучені Штати лідирують, - сказав Байден журналістам у четвер у Мадриді. - Ми надали Україні майже 7 мільярдів доларів допомоги у сфері безпеки з моменту мого вступу на посаду. У найближчі кілька днів ми маємо намір оголосити ще понад 800 мільйонів доларів США, включаючи нові передові західні системи ППО для України, більше артилерії та боєприпасів, контрбатарейний радар, додаткові боєприпаси для реактивних систем залпового вогню HIMARS [High Mobility Artillery Rocket System], які ми вже передали Україні, а також більше HIMARS з інших країн."

Навчання

Сполучені Штати та Британія поставили Україні кілька реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). У Британії цього тижня понад 450 українських військовослужбовців пройшли навчання на цих системах, які вважаються ключовими у протидії російській артилерії.

Капітан британської армії Джеймс Оліфант, який керує програмою навчання, сказав, що ці системи нададуть нові можливості українським силам.

"Це ще один компонент для протидії. Це примножувач сили. Це вантажівка, тому ракетні системи колісні. Це дає більше мобільності і допомагає виживати. Це боєприпаси, які здатні стріляти до 84 кілометрів", - сказав Оліфант.

США постачали інше важке озброєння, включаючи самохідні гаубиці, бронетехніку, безпілотники, а також системи ППО та ракети.

NATO Summit: What New Weapons Have Been Pledged to Ukraine? 
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Британія

На саміті Британія пообіцяла надати Україні додаткові 1,3 мільярда доларів військової допомоги, збільшивши свій загальний внесок до 2,8 мільярда доларів, поступаючись лише США. Прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що вкрай важливо, щоб інші західні партнери підтримали Україну.

“Я вважаю, що якби Україну розчавили або примусили до поганого миру, наслідки для свободи в усьому світі були б жахливими. І цю точку зору поділяють усі в НАТО”, – сказав Джонсон.

Франція

Франція оголосила про плани відправити додаткові самохідні артилерійські системи великої дальності Caesar. Повідомляється, що Україна розгорнула їх на узбережжі Чорного моря поблизу острова Зміїний, який російські сили покинули в четвер після неодноразових українських атак.

«Артилерійські установки «Цезар» — зараз ми [дали] 12, а ще шість буде додано — серед найцінніших засобів української армії. Вони також є одними з найнадійніших засобів, враховуючи їх дальність і їх ефективність", - заявив президент Франції Еммануель Макрон журналістам на саміті в четвер.

Німеччина, Польща та Словаччина

Німеччина пообіцяла поставити 15 зенітних танків у липні після неодноразових затримок, тоді як Іспанія розглядає можливість відправки близько 40 танків Leopard німецького виробництва, хоча останнє слово в цій поставці залишиться за Берліном.

Польща заявила, що вже поставила Україні озброєння та військову техніку на суму 1,7 мільярда доларів, включаючи радянські танки Т-72, самохідні гаубиці та ракети класу «земля-повітря». У квітні Словаччина передала Україні систему ППО С-300.

Фото: генсек НАТО Єнс Столтенберг під час навчань сил НАТО в Норвегії, березень 2022 року. REUTERS/Ів Герман
Фото: генсек НАТО Єнс Столтенберг під час навчань сил НАТО в Норвегії, березень 2022 року. REUTERS/Ів Герман

НАТО

Крім поставок важкого озброєння, на мадридському саміті НАТО домовилось про довгостроковий пакет військової підтримки для України.

«Це включає захищені засоби зв’язку, паливо, медичне приладдя та бронежилети, обладнання проти мін, захист від хімічних та біологічних загроз а також сотні портативних систем боротьби з безпілотниками», — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у середу в Мадриді.

"Також цілком зрозуміло, що союзники готові до довготривалої перспективи... тому що вони [українці] борються за свою незалежність. Але вони також борються за цінності, важливі для НАТО, фундаментальні для НАТО — суверенітет, територіальна цілісність кожної держави. І тому це має важливо для нашої безпеки", - сказав Столтенберг.

Замало?

Хоча війна йде вже п’ятий місяць, Захід все ще не постачає важке озброєння в тій кількості, яка, за її словами, потрібна Україні, сказав Фабріс Потьє, колишній керівник відділу планування політики в НАТО.

«Існує політичний розрахунок, що ми повинні дати трохи більше, але не настільки, щоб якимось чином підживити та спровокувати ескалацію, яка виходить з-під контролю. І певним чином я розумію логіку. Але я думаю, що це глибоко неправильно, тому що, по суті, це означає, що ми просимо Зеленського битися однією рукою [за] спиною», — сказав Потьє Голосу Америки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG