Спеціальні потреби

Актуально

Український експерт про події в Україні

У Вашингтоні продовжують обговорювати останні політичні зміни в Україні. Західні аналітики по-рiзному оцінюють формування нової коаліції та обрання Віктора Януковича прем'єр-міністром України. Втiм недвозначно висловлюється український експерт - викладач Школи міжнародних відносин Університету Джонса Гопкінса, що в американськiй столицi, Сергій Куделя, який був гостем нашої студiї. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе. Запрошуємо переглянути їх розмову. Якщо у Вас немає такої можливості, розшифровку розмови подаємо нижче.


МҐ: Сергію, як бачимо, оглядачі в Україні і на Заході по різному оцінюють повернення Віктора Януковича до влади. Хтось вважає це поразкою, інші вважають це перемогою революції. Яка Ваша оцінка?

СК: Я думаю, що це свідчить, що революція як така не відбулася. Революція передбачає докорінну зміну як владної еліти, так і правил, за якими владна еліта себе поводить. Ми пам’ятаємо гасла Майдану. Ми пам’ятаємо, що нам обіцяли, що державою не будуть правити бандити і що бізнес буде відділений від влади. Ми пам’ятаємо перший крок Президента Ющенка після інавгурації. Він призначив всіх своїх бізнес-спонсорів, можливо, за виключенням Бориса Березовського, на ключові урядові посади. Як наслідок, це корупційний скандал. Зараз, я думаю, повернення одіозних фігур, таких як Табачник, Азаров та весь донецький клан, свідчить, що не революція закінчилася, а міф про революцію закінчився. Міф, який давав цій владі легітимність всередині держави, і який був привабливим брендом для Заходу. Цей міф зараз вже завершено.

МҐ: Президент Ющенко пояснив свою згоду на прем’єрство Януковича необхідністю об’єднати країну. За останніми опитуваннями громадської думки більшість українців вважають, що круглий стіл і підписаний на ньому Універсал не зблизять погляди різних регіонів України. Наскільки важливим для України є взагалі питання об’єднання і чи вдасться політикам взагалі об’єднати суспільство і чому їм досі не вдалося це зробити?

СК: Ці дві останні виборчі кампанії показали, що це питання є ключове для України. Але політики, які об’єднують державу, повинні мати довіру суспільства. Мені здається, що всі зараз розмови про національну єдність і про те, що Універсал, підписаний на круглому столі, принесе цю національну єдність, - своєрідна димова завіса, яку секретаріат президента намагається пустити в очі тих десяти відсотків суспільства, які ще підтримують Президента Ющенка. Мені здається, що ідея єдності – це фікція зараз, як воно озвучується нашими політиками, з трьох причин: перше, Президент Ющенко вже не є народним президентом зразка січня 2005 року. Тоді в нього була підтримка двох третин суспільства. Зараз деякі опитування показують, що він, навіть, менш популярний, ніж Президент Сполучених Штатів Джордж Буш. Отже, коли Ющенко підписував цей Універсал, за його спиною не стояли мільйони людей, які були на Майдані. За його спиною стояла купка людей, які залишилися ще вірними, його прапороносці. Це перша причина. Друга причина – якщо ми згадаємо пакти еліт, скажімо, в Іспанії, в східноєвропейських державах наприкінці вісімдесятих років, тоді всі політичні гравці були включені в процес пошуку згоди, пошуку компромісу. Вони всі підписалися під цим пактом еліт. Зараз, друга за впливовістю політична сила в державі - Блок Юлії Тимошенко - не приєднався до цього Універсалу. Безперечно, ті люди, які голосували за Юлію Тимошенко під час парламентських виборів, ніколи не будуть підтримувати Януковича. Навіть, якщо він косу заплете. Третя причина дуже важлива - якщо, навіть, подивитися на цей текст Універсалу, він, на мою думку, є інтелектуальним «секонд гендом», який намагаються продати суспільству, як певну політичну новинку сезону. Там справді згадані всі питання, які розколюють суспільство – НАТО, ЄЕП, мова, проблема церкви, - але відповіді, які надаються на ці запитання, ці відповіді – просто перероблені політичні гасла, які політичні сили намагалися якось припудрити, але цей політичний грим обов’язково спаде.

МҐ: Тоді чим насправді керувався Ющенко, коли віддав Януковичу прем’єрство і чи могли бути ще якісь важливі домовленості, які залишились за зачиненими дверима президентського кабінету?

СК: Безперечно. Я думаю, були два мотиви: перший – Віктору Ющенку психологічно комфортніше працювати з Віктором Януковичем, ніж з Юлією Тимошенко. Політичний олімп – це такий парад павлінів. Коли головний павлін бачить, що в когось яскравіший хвіст, то він відразу починає кликати м’ясника. Безперечно, Юлія Тимошенко як особистість, як політик, яскравіша за Віктора Ющенка. Якщо б вона залишалася поруч з ним, він би завжди відходив у тінь. Тому, Віктор Янукович, якби з ним не працювали американські політтехнологи, він залишиться таким кострубатим професором, який весь час плутає Анну Ахматову з Ренатом Ахметовим. Але друга причина більш важлива – це проблема 2009 року. Всі політики думають наступними виборами. І проблема для Ющенка полягає в тому, що, як ми вже це сказали, він втратив більшість виборців, які його обрали в 2004 році. Можливо, призначення Януковича – це спосіб Ющенка повторити маневр, який до нього робили його попередники – Леонід Кучма та Леонід Кравчук. Ми пам’ятаємо, що їх обирав лівий берег Дніпра. Але коли їм треба було переобиратися, вони йшли на правий берег за голосами. Ющенка обрав правий берег, і зараз, можливо, він зрозумів, що для того, щоб переобратися, йому треба отримати підтримку лівого берега. І цілком можливо - театр абсурду продовжується - у 2009 році найпопулярнішою піснею буде «Вместе нас много», яку буде виконувати дует Януковича і Ющенка.

МҐ: Останнє запитання. Сьогодні до нового українського уряду увійшло багато одіозних фігур, з якими суспільство боролося під час помаранчевої революції. У зв’язку з цим, чи існує, на Вашу думку, загроза демократичним змінам, що відбулись в Україні за останні півроку?

СК: Я думаю, що демократичні зміни в Україні передчасно називати незворотними. Основна зараз загроза – це тенденція того, що знову збільшується прірва, що існує між суспільством і політичною елітою. Ми пам’ятаємо, що ця прірва існувала починаючи з 2000 по 2004 рік. Після подій помаранчевої революції більшість суспільства підтримувала президента, прем’єр-міністра і була повага до інститутів влади. Зараз ця довіра знову втрачається. Останні чотири місяці цих політичних пертурбацій показали, що політикум у нас знову переміщається у якійсь паралельний світ, в якому немає ніякого зв’язку з тим, про що думає, про що дбає суспільство. Коли влада втрачає довіру суспільства, то вона втрачає також можливість ефективно керувати державою. В цьому основна загроза, тому що у влади, в цьому випадку, з’являється спокуса використовувати важкі предмети, використовувати авторитарний примус для того, щоб компенсувати можливість якось переконливо пояснювати громадянам свою політику. Ми пам’ятаємо, що Леонід Кучма, власне, використовував такий самий примус. Він був президентом держави, фактично, ворожої до нього під час другого терміну. Зараз, коли Ющенко втратив своїх виборців і Янукович, можливо, втрачатиме своїх виборців у майбутньому, ця загроза буде посилюватися.

Всі новини дня

Війна Росії в Україні стала головною темою зустрічі Джо Байдена та Еммануеля Макрона. Відео

Президент Франції Еммануель Макрон прибув до Вашингтона із державним візитом. Президенти США та Франції підтвердили підтримку України та захисту її суверенітету, включаючи надання політичної, безпекової, гуманітарної та економічної допомоги – стільки, скільки це буде потрібно.

Байден: "Я не планую наразі контактувати з Путіним" 

Президент США Джо Байден та президент Франції Еммануель Макрон докладно обговорили питання протистояння агресії Росії та допомогу Україні під час двосторонньої зустрічі в Білому домі, заявив президент США на прес-конференції за її результатами.

Відповідаючи на питання щодо можливих мирних перемовин, Байден зауважив, що російських президент Путін може завершити війну "забравши свої війська з України", однак Путін не виявляє готовності шукати шляхів до миру. "Він [Путін] сплачує високу ціну, але також чинить надзвичайні вбивства цивільного населення в Україні, бомбить пологові будинки, лікарні, дитячі будинки", - вказав Байден.

"Я не маю зараз намірів контактувати з Путіним ... Я готовий говорити з паном Путіним, якщо він справді буде зацікавлений в тому, щоб вирішити шукати шлях припинення війни. Він цього не робить. Якщо це станеться, то, в консультаціях з моїми друзями в НАТО, я буду щасливий поговорити з Путіним, щоб дізнатись що він має на думці", - заявив Байден. Він відзначив, що поки цього на сталось, надзвичайно важливо підтримати український народ".

Ми ніколи не закликатимемо українців до компромісу, який не буде прийнятним для них. Тому що вони настільки хоробрі, і вони захищають свої життя, свою націю, і наші принципи
Еммануель Макрон

Макрон, у свою чергу, додав, що тривалий мир можливий лише, якщо міжнародна спільнота поважатиме умови українців.

"Ми ніколи не закликатимемо українців до компромісу, який не буде прийнятним для них. Тому що вони настільки хоробрі, і вони захищають свої життя, свою націю, і наші принципи, - сказав президент Франції. - І тому що це ніколи не створить стійкий мир. Якщо ми хочемо стійкого миру, ми маємо поважати право українців самим визначити момент і умови, на яких вони будуть вести переговори про свою територію і своє майбутнє.

Обидва лідери підкреслили свою підтримку України. "Путін думає, що він може зламати волю тих, хто виступає проти його імперських амбіцій, але напади на цивільну інфраструктуру в Україні, зменшення поставок енергоресурсів до Європи, щоб підвищити ціни, погіршуючи продовольчу кризу - це шкодить вразливим верствам населення і не лише в Україні, але і по всьому світові. Він не досягне успіху. Президент Макрон та я вирішили, що ми працюватимемо разом, щоб притягнути Росію до відповідальності за її дії, зменшити вплив путінської війни на решту світу", - заявив Байден.

Макрон також наголосив на намірі Франції збільшити підтримку України.

Макрон перебуває в США з державним візитом. Це перший державний візит для Байдена в якості президента. Питання війни Росії в Україні - серед центральних, які обговорюють президенти. Серед інших тем порядку денного президентів США та Франції - ядерна програма Ірану та безпека в регіоні Сахель в Африці.

Спільна заява Байдена і Макрона: підтримувати Україну до кінця та притягнути Росію до відповідальності 

Президенти США та Франції Джо Байден та Еммануель Макрон засудили незаконну агресивну війну Росії проти України та наголосили, що навмисні атаки на цивільне населення та цивільну інфраструктуру є воєнними злочинами, винуватці яких мають бути притягнуті до відповідальності. Про це мовиться у спільній заяві президентів, яку оприлюднили у четвер, 1 грудня, після переговорів президентів у Білому домі.

"Вони також засуджують і відкидають незаконну спробу Росії анексувати суверенну українську територію, що є явним порушенням міжнародного права. Сполучені Штати та Франція висловлюють жаль через навмисні ескалаційні кроки Росії, особливо щодо її безвідповідальної ядерної риторики та дезінформації щодо ймовірних хімічних атак, а також програм біологічної та ядерної зброї", - йдеться у заяві президентів.

Президенти Байден та Макрон підтвердили, що готові підтримувати Україну так довго, скільки буде потрібно.

Це передбачає, серед іншого, надання значних ресурсів для підтримки стійкості українського цивільного населення взимку, а також "посилення поставок систем протиповітряної оборони та обладнання, необхідного для ремонту енергетичної мережі України".

Глави держав наголосили, що продовжуватимуть надавати Україні пряму бюджетну підтримку, а також співпрацюватимуть з міжнародними фінансовими установами в цьому питанні.

Президенти Байден та Макрон підтвердили свою рішучість притягнути Росію до відповідальності “за широко задокументовані акти жорстокості та військові злочини, скоєні як російськими регулярними збройними силами, так і їхніми ставлениками, як то найманці, такі як "Вагнер" та інші”, за допомогою міжнародних механізмів притягнення до відповідальності.

Такими механізмами у заяві названі Міжнародний кримінальний суд, Генеральна прокуратура України, Слідча комісія Ради ООН з прав людини, Московський механізм ОБСЄ, санкції та інші засоби.

США та Франція запевнили також, що продовжуватимуть працювати, аби підвищити стійкість ринку до перебоїв у постачанні харчів та енергопостачанні.

Напередодні переговорів з Байденом, президент Еммануель Макрон заявив, що війна Росії в Україні буде одним з головних питань їхніх переговорів.

“З самого початку цієї війни ми дуже багато працювали разом, щоб допомогти Україні вистояти і бути стійкою, і ми будемо посилювати ці зусилля. - сказав Еммануель Макрон. - Ми хочемо побудувати стійкий мир, що передбачає повну повагу до суверенітету та територіальної цілісності України. Але в той же час, нову архітектуру, яка гарантуватиме, що у нас буде стійкий мир у довгостроковій перспективі, і ми дуже віддані цьому питанню”.

Питання допомоги Україні буде на порядку денному міжнародної конференції у Парижі , що відбудеться 13 грудня цього року.

Заборона Голосу Америки в Афганістані лише підкреслює важливість новин без цензури - ГА

Кабул, Афганістан, 9 листопада 2022. REUTERS/Ali Khara

Захоплення талібами FM- та середніх радіохвиль (AM), мовлення на яких вів Голос Америки в Афганістані, порушує багаторічний контракт і є ударом по великій аудиторії, яка звертається до Голосу Америки за новинами та інформацією без цензури. Так керівництво Голосу Америки прокоментувало заборону в Афганістані мовлення Голосу Америки та Радіо Свобода.

Представники руху "Талібан" послалися на начебто одержані скарги на контент цих засобів інформації "через недотримання журналістських принципів та одностороннє мовлення". Однак, там не надали підтверджень нібито отриманих скарг.

У березні 2022 року "Талібан" припинив телевізійні новинні програми Голосу Америки, які транслювалися Афганським національним телебаченням упродовж 10 років.

Мовлення Голосу Америки давало голос простим афганцям через телевізійні програми та дискусійні шоу на теми, які цензурувались у місцевих медіа. У програмах Голосу Америки обговорювалися різноманітні теми: від посилення ізоляції нинішнього уряду Афганістану та другосортного статусу жінок і дівчат внаслідок політики "Талібану" до постійних економічних невдач, які погіршили якість життя в країні після захоплення Талібаном, йдеться в заяві.

"Багато програм ведуть жінки, – підкреслила виконувачка обов’язків директора Голосу Америки Йоланда Лопес. - Вилучення Голосу Америки з внутрішнього ефіру не змусить нас замовкнути. Це лише підвищить важливість служіння поневоленій аудиторії в Афганістані". У Голосі Америки підкреслили, що мовлення залишається доступним для афганської аудиторії через радіо на коротких хвилях, супутникове телебачення, веб-сайти та соцмережі.

Як зауважує Радіо Свобода, від часу захоплення влади в серпні 2021 року таліби запровадили численні обмеження для медіа та журналістів в Афганістані. Міжнародні організації звинувачували "Талібан" у цензурі, переслідуванні журналістів та відмові у праві на роботу жінкам в інформаційній галузі. Через обмеження талібів та економічні труднощі у країні закрились десятки приватних телевізійних каналів, радіостанцій та друкованих видань. Сотні співробітників афганських медіа також залишили країну, втікаючи від переслідувань.

Радіо Свобода також засудило рішення очолюваного «Талібаном» уряду Афганістану припинити трансляцію Радіо Свобода в 13 афганських містах та заявило, що продовжуватиме трансляцію з-за меж країни, незважаючи на цей крок.

Українська громада в Лос-Анджелесі подякувала американцям за допомогу

Волонтерські організації, українська діаспора і тимчасові переселенці дякували американцям, які всі ці місяці допомагали Україні наближатись до перемоги.

В маятку, що розташований в одному із найпрестижніших районів Лос-Анджелеса з'явились гігантський тризуб, портрет Зеленського та макет ракети. Так тут святкували український День подяки. Захід провела організація Stand with Ukraine Foundation, яка від початку війни допомагає збирати гроші для України.

"Цей захід називається Ukrainesgiving. Це новий вид Дня подяки - американського свята. Це започаткував наш фонд і я маю надію, що ми продовжимо це свято проводити і в наступні роки, мета його є подякувати усім людям, які вже протягом 9 місяців так далеко з-за океану допомагають Україні.", – каже Мар’яна Бойко, співзасновниця Stand with Ukraine Foundation

Власник будинку, Дерен Беррі, погодився запросити українську та американську громади до свого дому, адже дуже вболіває за Україну.

"Це справді шляхетна ціль і нам дуже пощастило, що ми маємо такий будинок, де ми можемо влаштувати таку подію. І коли я почув, що організатори шукають приміщення, я за секунду погодився і став волонтером", – розповів Дерен Беррі, власник будинку.

Дерен готує для гостей американське барбекю, а от українські організатори приготували борщ з пампушками. Захід відкривають співом гімнів - американського та українського. Також долучились до заходу українські артисти - одним із них є і Діджей Харді - співавтор хіта “Доброго вечора, ми з України”.

"Я cюди приїхав з діджей сетом, я почув про те, що буде благодійна вечірка, будуть зібрані кошти для ЗСУ, тому я тут", – розповів Максим Мокренко, учасник гурту Probass та Hardi.

Головною метою організаторів було проведення благодійного аукціону. Кошти збирали на генератори та теплі речі для українських вояків. На продаж виставляли символічні речі, які потрапили до США з українського поля бою і які підписані українськими військовими. Американські гості розповідають - такі заходи нагадують, наскільки важливою справою є постійна допомога українським військовим.

"Треба підвищувати усвідомлення цієї трагедії, багато американців знають, але їм потрібно знати більше і їм треба нагадувати якнайчастіше, аби ми збирали якнайбільше благодійної допомоги", – зазначив Майк Доні, американський благодійник.

Організатори заходу Stand with Ukraine Foundation сподіваються - український день подяки Ukrainethanksgiving відтепер стане річною традицією.

Дивіться також: Щоб подякувати усім, хто допомагає Україні: в Каліфорнії провели український День подяки. Відео

Більше

XS
SM
MD
LG