Спеціальні потреби

Завершився IV Всесвітній форум українців


У Києві завершився IV Всесвітній форум українців – найбільш представницький з усіх з`їздів закордонного українства, які проводились дотепер. Серед прийнятих рішень – створення організації “Нова хвиля”, яка опікуватиметься проблемами українських заробітчан за кордоном.

Представники новітньої еміграції люблять повторювати цю цифру. Якщо кожен із 7 мільйонів українців, що працюють за кордоном, перераховує щомісяця додому 200 доларів, то загальна сума їхнього внеску в Україну складає 14 мільярдів доларів на рік.

Українські заробітчани всіх країн усвідомили себе великою силою. І вирішили об`єднатись. 70 делегатів від трудової еміграції 27 країн прибули на IV Всесвітній форум українців, щоб створити міжнародну організацію “Нова хвиля”. Як кажуть посланці Португалії й Іспанії, Румунії, Польщі і Канади, “Нову хвилю” з-поміж попередніх хвиль емігрантів вирізняє економічна причина виїзду і час – після розпаду СРСР. Та ще те, що більшість з них має український паспорт і не полишає думки про повернення.

Організація з центром у Києві потрібна їм не для того щоб просити про допомогу, а щоб допомогти, -- каже екс-голова Спілки українців Португалії Василь Шайтанюк. За його словами, він має комерційні пропозиції від португальських економічних структур про інвестиції в Україну. Писав листи в Кабмін, але відповіді не одержав:

«Я як підприємець хочу сказати, що вже дуже багато українських заробітчан переросло поняття заробітчан, і вони стали бізнесмени, вони стали на ноги і зараз, в даний момент, можуть самі допомогти в чомусь Україні. І я бачу свою задачу, що є багато можливостей допомогти, перебуваючи там, за кордоном, для України. Тобто я не потребую допомоги від країни, а хочу її надати».

Про фінансову допомогу від держави мова не йде, -- погоджується голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. І все-таки є речі, каже він, в яких допомога рідної держави трудовим емігрантам необхідна:

«Смішно говорити про якусь фінансову допомогу емігрантам. Чому – бо не потрібно порівнювати проблеми українців в Україні з проблемами емігрантів в Італії, наприклад. В Італії мінімальна зарплата 500-600 євро. І емігранти, якщо вони добре організовані, ми собі можемо дати раду самі. Але є питання, які держава повинна вирішити. Наприклад – бюрократичні питання. Українець не може в`їхати власною машиною без розмитнення машини. Тобто він приїжджає у відпустку на місяць і він мусить розмитнювати машину, якою користується в Італії. Друге – відправка труни в Україну коштує 1800 євро з Італії. Це більше ніж відправити труну в Африку чи Південну Америку. Тобто такі питання – держава повинна державними методами займатися цими питаннями».

Анна Кисіль із Торонто від створеної організації “Нова хвиля” чекає культурної допомоги. Як каже вона, емігранти останніх років, які вже налагодили економічну складову життя, потребують і духовної складової:

«Власне, завдання цієї організації допомагати один одному в адаптації в тій країні, куди приїжджають новоприбулі, допомогти їм в усьому, щоб ці люди не розплилися в якомусь англомовному чи іспаномовному середовищі, щоб вони все ж таки зберегли свою ідентичність як українці».

Нова хвиля – феномен, що відрізняється як від старої еміграції, так і від українців в Україні, -- каже президент Міжнародної асоціації громадян України у США Михайло Даценко:

«Я наблюдаю зараз процес формування еліти за кордоном. Заробітчани заробітчанами, але дуже багато людей, подивившись на життя за кордоном, починають думати інакше. Тобто 4-та хвиля відрізняється культурно, можна сказати, і соціально-політично, і від українців в Україні, тому що ми поїздили, побачили, як справи робляться, як бізнес робиться, як політика робиться, як взагалі люди живуть в інших країнах».

Можливо, й справді, у надрах “Нової звилі” визріває нова українська еліта. Тоді залишається сподіватися на те, що після відпливу колись настане приплив.

Мiж тим, IV Всесвітній форум українців, що завершив свою роботу у Києві, ухвалив також звернення до українського парламенту з вимогою визнати Голодомор 30-х років геноцидом проти українського народу. Крім того, форум обрав головою Української всесвітньої координаційної ради Дмитра Павличка. Раніше обов`язки голови УККР виконував Михайло Горинь.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG