Спеціальні потреби

Актуально

Національні інтереси і що про них знають

Непоінформованість українців щодо національних інтересів своєї держави набуває загрозливого характеру. Ставлення населення до НАТО – не покращується, констатують соціологи. Вони звинувачують в цьому державу, яка фактично самоусунулася від проведення роз'яснювальної кампанії про цілі та діяльність Альянсу. Відтак, подальша євроатлантична інтеграція України – під загрозою.

Керівник фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів підкреслює – за минулий рік обізнаність громадян України із завданнями та діяльністю НАТО не змінилася. Кожен сотий українець знає, що країни НАТО лише одного разу в своїй історії застосувало військову силу першими – коли вгамовували диктаторський режим Мілошевича у Югославії. Більшість українців Сходу та Півдня держави вважають Альянс агресивною організацією.

Причина такого хибного уявлення українців про НАТО – бездіяльність уряду. Саме він, на думку Кучеріва, мав би взяти на себе цю просвітницьку функцію:

"Потрібно, щоби держава пояснювала, в чому є наші національні інтереси. Куди ми рухаємося, куди нас ведуть наші лідери. Навіщо нам вступати в СОТ, ЄС, навіщо нам потрібно НАТО. Але цих аргументів ми від держави в достатній кількості не бачимо. На мій погляд, проблема непоінформованості громадян щодо НАТО і щодо взагалі національних інтересів набуває в нашій державі загрозливого характеру."

Керівник Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж також переконаний, що держава має взяти на себе фінансування просвітницької кампанії. Експерт посилається на досвід інших країн. Альянс ніколи не фінансував такі проекти в країнах-кандидатах. Лише допомагав інформацією та методиками.

Експерти скаржаться – цьогоріч державна програма інформування громадськості про переваги вступу України до Альянсу не фінансується. Передбачені на просвітницькі проекти у державному бюджеті 5 мільйонів гривень – не виділені. Сергій Джердж зауважує, що в той же час антинатівські погляди широко представлені у медіа:

"Підкидається тема нейтралітету України. При чому вона акцентується на тому, що нейтралітет – це є благо для України. Тому що ми будемо незалежні ні від Сходу, ні від Заходу. Насправді, розмови про нейтралітет – це послаблення безпеки, а членство в НАТО – посилення безпеки України. І противники української державності це знають."

Проти фінансування просвітницької кампанії за державний кошт виступають ліві сили. Зокрема, лідер українських комуністів Петро Симоненко називав це неприйнятним. Один із учасників правлячої коаліції Компартія домагатиметься повного припинення бюджетного фінансування програм взаємодії України з НАТО на наступний рік.

Цього місяця прем'єр-міністр Віктор Янукович заявив, що Україна відкладає ухвалення плану дій щодо членства в НАТО. Нова урядова команда назвала головною причиною цього кроку низьку поінформованість населення про цілі та завдання Альянсу. Хоча Кабмін Юрія Єханурова був готовий підписати цей документ до кінця року.

В Універсалі національної єдності також передбачається, що вступ України до НАТО можливий лише за результатами загальнонаціонального референдуму. Експерти прогнозують, що українці не підтримають приєднання до Альянсу, якщо інформаційна політика в цьому питанні не зазнає коректив.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG