Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко відкрив Меморіал героям Крут

Президент України Віктор Ющенко відкрив у Чернігівській області Меморіал пам'яті героїв Крут. Меморіал вшановує подвиг київських студентів, які в січні 1918 року загинули під Крутами, намагаючись зупинити наступ більшовицьких військ на українську столицю.

“Відновлення пам'яті, топтаної десятиліттями, але живої”. Так сказав про відкриття меморіалу один з учасників урочистої церемонії.

Перший пам'ятний знак на цьому місці з'явився одразу ж по незалежності у 91-му році – то був простий березовий хрест. Відтак його замінили на дубовий і потім на металевий. Повноцінний монумент спорудили тільки тепер, на 15-річчя Незалежної України.

Меморіал героям Крут являє собою пагорб, на якому височить 10-метрова червона колона – символ Київського університету. Під пагорбом капличка з хрестом із залізничних рейок, затягнутих колючим дротом, і композиція з граніту – розстелена студентська шинель. Поряд у полі – викопане озеро у формі хреста.

Відкриваючи пам'ятник, Президент України назвав подію історичною:

"Країна 90 років чекала, щоб був нацією споруджений цей пам'ятник... 90 років ми не знали істинної історії Крут. Майже 80 років тут нічого не було. Та історія, попередня, учила нас одному: витріть з голови історію Крут".

Віктор Ющенко наголосив на тому, що Крути стали уроком: державність треба бути готовими захищати:

"Бій під Крутами був сильним історичним уроком, з якого можна зробити не один висновок, як перемагати, як стверджувати українську державність".

Глава держави подякував також спонсорові пам'ятника – голові ради директорів Індустріального союзу Донбасу Сергію Таруті за те, що, як було сказано, “бізнесмени фінансово підтримали ініціативу патріотичних сил”. Донецький мільярдер, у свою чергу, висловив сподівання, що найближчим часом будуть реставровані й відкриті інші знакові пам'ятники української історії.

На церемонії були присутні колишній президент Української Народної Республіки в екзилі Микола Плав'юк, міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, екс-віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, народні депутати, міське та обласне чернігівське керівництво, а також мешканці навколишніх сіл. Божественну літургію на відкритті меморіалу відслужив предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату Філарет.

Нагадаємо: на залізничній станції Крути, що під Ніжином у Чернігівській області, у січні 1918 року триста студентів Київського університету намагалися зупинити шеститисячну більшовицьку армію Муравйова, яка рухалась на Київ. Нерівний бій закінчився поразкою. Полеглих студентів – захисників Української Народної Республіки було перепоховано у Києві на Аскольдовій горі.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG