Спеціальні потреби

Актуально

В Україні завершує роботу проект SMART

Проект SMART з профілактики ВІЛ/СНІДу на робочому місці, фінансований Міністерством праці США, завершує свою роботу в Україні. Розпочату справу продовжать профспілки та підприємства за рахунок внутрішніх ресурсів. Проект чи не вперше в Україні привернув увагу до проблем ВІЛ-інфікованих людей на виробництві.

Промовиста історія, що ілюструє ставлення до ВІЛ-інфікованих людей на виробництві. У Кіровоградській області, в одній із районних газет звільнили з роботи водія. Єдиною причиною був його ВІЛ-позитивний статус, про який довідались у колективі. Поновитися на роботі працівник зміг лише звернувшись по захист до Всеукраїнської мережі людей, що живуть з вірусом ВІЛ.

Дискримінація ВІЛ-інфікованих на робочому місці – явище поширене. І хоч українське законодавство захищає носіїв ВІЛ-інфекції від звільнення, так само як забороняє обстежувати на СНІД при прийнятті на роботу, страх переважує і закони не виконуються. А тим часом долати цей страх успішно допомагає інформація.

Просвітницькою роботою в Україні впродовж 4 років займався проект SMART. Запроваджений на гроші американського уряду, цей проект став першим, що привернув увагу до профілактики ВІЛ/СНІДу на виробництві, а також до проблеми трудової дискримінації ВІЛ-інфікованих. На підприємствах, де діяв проект, ставлення людей змінилося, -- каже координатор проекту SMART в Україні Наталя Лук`янова:

«Вони дізналися про свої права, вони отримали достовірну інформацію, вони змінили своє ставлення до людей, які живуть з ВІЛ».

Одним із найактивніших партнерів проекту була профспілка залізничників України. Голова молодіжної ради профспілки Олександр Гнатюк переконаний у важливості інформаційної кампанії на виробництві:

«Ми знаємо, що в нас 758 тисяч членів профспілки. І ми точно розуміємо, що серед них є люди, які живуть з ВІЛ. І ми точно розуміємо, що величезна аудиторія є групою ризику».

Приблизно уявити кількість ВІЛ-інфікованих людей, які працюють поряд з нами, допомагають такі експертні розрахунки. В Україні офіційно зареєстровано 100 тисяч носіїв ВІЛ-інфекції. Справжня цифра, кажуть експерти, десь уп`ятеро більша – півмільйона. Якщо ж врахувати, що це здебільшого молодь, люди працездатного віку, тоді виходить, що принаймні половина з тих півмільйона, тобто 250 тисяч ВІЛ-позитивних людей працює на виробництві, часто-густо навіть не здогадуючись про свій діагноз. Найбільш небезпечними з погляду ймовірності зараження називають “людей у формі”: медиків, транспортників, правоохоронців. Саме ці професії – головна цільова аудиторія просвітницької кампанії з профілактики ВІЛ/СНІДу на виробництві. Хоч проект SMART в Україні завершився, він буде продовжений за рахунок внутрішніх ресурсів підприємств, профспілок та неурядових організацій. Говорить довірений лікар Федерації профспілок України Віталій Легков:

«Робота, яку почав проект в Україні і 4 роки успішно реалізовував, не залишиться без продовження. Найближчим часом профспілкові організації висунуть ініціативу створення неурядової організації, яка продовжить зусилля з обмеження поширення ВІЛ/СНІДу у виробничому середовищі».

Проект SMART, який проводився в Україні, називають одним з найдешевших і водночас найефективніших, фінансованих урядом США. Програма була розрахована на 6 країн, де загрозливими темпами поширюється СНІД – Україну, Домініканську Республіку, Зімбабве, Гаїті, В`єтнам і Нігерію, а її загальна вартість становила всього 9 мільйонів доларів.

Всі новини дня

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь” – подробиці. Відео

В столиці Литви розпочала роботу дводенна конференція “Нова Білорусь”. Захід організувала лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська.

Деталі нового пакету військової допомоги США Україні на суму 1 мільярд доларів. Відео

США нададуть Україні черговий пакет військової допомоги на суму 1 мільярд доларів. Генсек ООН Антоніу Гутерріш після повідомлень про обстріл ЗАЕС закликав допустити на об'єкт міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпекову ситуацію.

США надали Україні протирадіолокаційні ракети — Пентагон

Будівля Пентагону, Вашингтон

Сполучені Штати в попередніх пакетах військової допомоги надали Україні протирадіолокаційні ракети. Про це повідомив заступник міністра оборони США Колін Каль.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив Колін Каль під час брифінгу для преси в понеділок.

Каль також додав, що США та союзники допомогли Україні запчастинами та іншими деталями, щоб підняти в небо більше українських винищувачів МіГ-29.

Раніше Пентагон офіційно не оголошував про надання Україні протирадіолокаційних ракет. Однак наприкінці липня міністр оборони України Олексій Резніков в інтервʼю українським ЗМІ заявляв, що ЗСУ отримають таке озброєння від США.

“Ми отримаємо спеціальні протирадарні ракети, яких раніше у нас було. Це дозволить нам з вами ефективно руйнувати їх (противника - ред.) систему радарів, осліплювати по суті ворога, що дасть можливість нам потім отримати перевагу для контрнаступу”, - говорив Резніков.

6 серпня українське оперативне командування «Південь» повідомило, про знищення чотирьох зенітно-ракетних систем С-300 і зенітно-ракетного гарматного комплексу “Панцир-С1”.

Росіяни стріляють з найбільшої в Європі атомної станції і заперечують це в ООН

Запорізька АЕС під Енергодаром

Виступаючи 1 серпня в Нью-Йорку на конференції ООН з питань нерозповсюдження ядерної зброї державний секретар США Ентоні Блінкен назвав війну Росії проти України «нахабним порушенням міжнародного права».

Блінкен сказав, що Сполучені Штати «глибоко стурбовані» ситуацією на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції, найбільшій в Європі.

«Росія тепер використовує станцію [ЗАЕС] як військову базу, щоб стріляти по українцях, знаючи: що вони не можуть і не будуть відстрілюватись, бо можуть випадково влучити в ядерний реактор, або високорадіоактивні відходи в сховищі. Це виводить поняття "людського щита" на повністю інший жахливий рівень», — сказав Блінкен.

Через два дні Представництво Росії при ООН відповіло:

«Ми відкидаємо безпідставні звинувачення в тому, що Росія перешкоджає інспекторам МАГАТЕ відвідати Запорізьку АЕС і, особливо, абсолютно абсурдні припущення про те, що там нібито розміщується військова база».

Це неправда. Достовірні повідомлення свідчать, що російські війська мілітаризували станцію, встановили оборону по периметру, стріляють артилерією з території та фактично перетворили станцію на базу для операцій, яку захищає острах викиду радіоактивних речовин.

Російські війська вперше завдали ударів по запорізькій станції в березні, підпаливши будівлі в середині периметру. Пожежа спровокувала панічний відтік місцевих жителів і викликала глобальну тривогу.

Українська влада заспокоїла ситуацію, коли загасила пожежу та оголосила про безпеку реакторів. Міжнародне агентство з атомної енергії ООН (МАГАТЕ) заявило, що російський «об'єкт» влучив у навчальний центр на території.

Але невизначеність посилилася, коли російські війська закріпились. У травні МАГАТЕ заявило, що, незважаючи на міжнародний тиск, Росія не гарантувала безпечний доступ інспекторів для відвідування.

Агентство з ядерної безпеки України заявило, що два реактори в Запоріжжі працюють, але агентство «більше не в змозі контролювати ядерну безпеку на майданчику». Український персонал підтримує станцію в безпеці «в надзвичайно стресових умовах», заявили в Агентстві з ядерної енергії, підрозділі Організації економічного співробітництва та розвитку.

5 липня газета The Wall Street Journal повідомила:

«На Запорізькій атомній електростанції на півдні України понад 500 російських солдатів, які нещодавно захопили об’єкт у березні, розгорнули важкі артилерійські батареї та заклали протипіхотні міни вздовж берегів водосховища, вода якого охолоджує шість реакторів, за словами працівників, мешканців, українських чиновників та дипломатів».

У середині липня голова правління українського оператора станцій «Енергоатом» заявив, що росіяни розмістили та застосували ракетні пускові установки на території АЕС.

Відтоді Росія запускає артилерійські обстріли з території заводу через річку Дніпро по західному березі міста Нікополь, повідомив The New York Times 1 серпня:

«Росіяни вели вогонь із прикриття Запорізького вокзалу з середини липня, заявили українські військові та цивільні посадовці, запускаючи ракети через річку на Нікополь та інші цілі.

«Це, по суті, вільний удар. Україна не може випускати снаряди у відповідь, використовуючи передові ракетні системи, надані США, які примусили замовкнути російські гармати в інших місцях на лінії фронту. Це може призвести до ризику ураження одного з шести реакторів з водою під тиском або високорадіоактивних відходів у сховищі. І Росія це знає.

«Вони там ховаються, щоб їх не вдарило, — заявив мер Нікополя Олександр Саюк. Інакше навіщо їм бути на електростанції? Використовувати такий предмет у якості щита дуже небезпечно».

4 серпня в Україні заявили, що російські удари з Запорізької станції пошкодили 50 житлових будинків у Нікополі.

Днем раніше генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив Associated Press: на Запорізькій атомній станції "порушено всі принципи ядерної безпеки", ситуація "повністю вийшла з-під контролю".

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»

ООН: «Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству»
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

«Будь-яка атака на атомну станцію — дорівнює самогубству, і я сподіваюся, що ці атаки припиняться. Я вважаю, що якщо буде застосовано ядерну зброю, то, ймовірно, ООН не зможе відповісти. Нас усіх може більше не бути», - заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Більше

XS
SM
MD
LG