Спеціальні потреби

В Україні завершує роботу проект SMART


Проект SMART з профілактики ВІЛ/СНІДу на робочому місці, фінансований Міністерством праці США, завершує свою роботу в Україні. Розпочату справу продовжать профспілки та підприємства за рахунок внутрішніх ресурсів. Проект чи не вперше в Україні привернув увагу до проблем ВІЛ-інфікованих людей на виробництві.

Промовиста історія, що ілюструє ставлення до ВІЛ-інфікованих людей на виробництві. У Кіровоградській області, в одній із районних газет звільнили з роботи водія. Єдиною причиною був його ВІЛ-позитивний статус, про який довідались у колективі. Поновитися на роботі працівник зміг лише звернувшись по захист до Всеукраїнської мережі людей, що живуть з вірусом ВІЛ.

Дискримінація ВІЛ-інфікованих на робочому місці – явище поширене. І хоч українське законодавство захищає носіїв ВІЛ-інфекції від звільнення, так само як забороняє обстежувати на СНІД при прийнятті на роботу, страх переважує і закони не виконуються. А тим часом долати цей страх успішно допомагає інформація.

Просвітницькою роботою в Україні впродовж 4 років займався проект SMART. Запроваджений на гроші американського уряду, цей проект став першим, що привернув увагу до профілактики ВІЛ/СНІДу на виробництві, а також до проблеми трудової дискримінації ВІЛ-інфікованих. На підприємствах, де діяв проект, ставлення людей змінилося, -- каже координатор проекту SMART в Україні Наталя Лук`янова:

«Вони дізналися про свої права, вони отримали достовірну інформацію, вони змінили своє ставлення до людей, які живуть з ВІЛ».

Одним із найактивніших партнерів проекту була профспілка залізничників України. Голова молодіжної ради профспілки Олександр Гнатюк переконаний у важливості інформаційної кампанії на виробництві:

«Ми знаємо, що в нас 758 тисяч членів профспілки. І ми точно розуміємо, що серед них є люди, які живуть з ВІЛ. І ми точно розуміємо, що величезна аудиторія є групою ризику».

Приблизно уявити кількість ВІЛ-інфікованих людей, які працюють поряд з нами, допомагають такі експертні розрахунки. В Україні офіційно зареєстровано 100 тисяч носіїв ВІЛ-інфекції. Справжня цифра, кажуть експерти, десь уп`ятеро більша – півмільйона. Якщо ж врахувати, що це здебільшого молодь, люди працездатного віку, тоді виходить, що принаймні половина з тих півмільйона, тобто 250 тисяч ВІЛ-позитивних людей працює на виробництві, часто-густо навіть не здогадуючись про свій діагноз. Найбільш небезпечними з погляду ймовірності зараження називають “людей у формі”: медиків, транспортників, правоохоронців. Саме ці професії – головна цільова аудиторія просвітницької кампанії з профілактики ВІЛ/СНІДу на виробництві. Хоч проект SMART в Україні завершився, він буде продовжений за рахунок внутрішніх ресурсів підприємств, профспілок та неурядових організацій. Говорить довірений лікар Федерації профспілок України Віталій Легков:

«Робота, яку почав проект в Україні і 4 роки успішно реалізовував, не залишиться без продовження. Найближчим часом профспілкові організації висунуть ініціативу створення неурядової організації, яка продовжить зусилля з обмеження поширення ВІЛ/СНІДу у виробничому середовищі».

Проект SMART, який проводився в Україні, називають одним з найдешевших і водночас найефективніших, фінансованих урядом США. Програма була розрахована на 6 країн, де загрозливими темпами поширюється СНІД – Україну, Домініканську Республіку, Зімбабве, Гаїті, В`єтнам і Нігерію, а її загальна вартість становила всього 9 мільйонів доларів.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG