Спеціальні потреби

Пентагон по-новому боротиметься з тероризмом


Теракти у США 2001 року значно вплинули на завдання та бойову підготовку американської армії. Останні п'ять років Пентагон усе ще намагається пристосуватися до нових викликів.

Що саме робить міністерство для боротьби з тероризмом, і що з цього приводу думають експерти? Коли 11 вересня 2001 року повітряні пірати скерували один з літаків у будинок Пентагону, загинули не лише люди, в країні розпочалася нова епоха – глобальна війна з тероризмом яка, як вважають експерти, перебуває у початковій фазі. Атаки на Пентагон і Світовий торговельний центр зробили тероризм головним об’єктом дій американських військових.

Майкл Оганлон, аналітик інституту Брукінґса говорить так: «Це було поворотним пунктом. Ми зрозуміли, що нам треба робити з нашою силою, з нашим домінантним становищем і нашою армією».

Як каже один з помічників міністра оборони США Раян Генрі, теракти створили нову динаміку у Пентагоні: «Тепер у нас з’явився ворог без держави, без армії, без флоту. Як з ним боротися? Нетрадиційні методи ведення війни стали головним чинником у процесі підготовки до цієї боротьби».

«Нетрадиційні методи ведення війни» означають застосування невеликих підрозділів і високої технології у боротьбі з терористами. З цією метою американська армія прискорила розвиток системи майбутнього бою. Мова йде про некеровану техніку і високотехнологічні системи, які президент Буш називає новими засобами війни. «Безумовно, це новий вид війни порівняно з тим, до чого звикли люди. Це виклик ХХІ століття, війна з терором», - говорить Буш.

Щоб вести нову війну, американська армія змінює тренувальний процес. Більше уваги зосереджується на бойовиках, поведінці з цивільними та розумінні інших культур. Для цього армія США наймає на роботу акторів арабського походження. Майкл Оганлон говорить так: «Я гадаю, що армія покращує здатність протистояти бойовикам, вдосконалює розвідку, краще вишколює військових інших країн, більш продумано використовує сили спецпризначення».

Однак, на думку аналітика, армія не зробила достатньо для боротьби з тероризмом за останні п’ять років. З цією думкою погоджуються інші експерти, зокрема Мішель Флорні - експерт центру стратегічних і міжнародних досліджень. «Армія - єдиний інструмент, який ми посадили на стероїди. Все інше живе на штучному живленні. Особисто я за те, щоб армія була на стероїдах. Водночас я не думаю, що ми використали надані військовим ресурси дуже ефективно».

Як незалежні експерти так і посадовці Пентагону погоджуються, що військові самостійно не виграють війну з тероризмом.

XS
SM
MD
LG