Спеціальні потреби

Актуально

Про унiкальну американсько-українську школу

Навчальний рік в американських школах починається по різному, залежно від штату, а то i району. У деяких мiсцевостях діти вже тиждень-два як почали науку, в інших навчання розпочалося з 5 вересня після традиційного Дня праці. Перед поверенням дiтей з канiкул вчителі закінчували останні приготування до нового навчального року. У приватній українській школі на околицях Детройту вчитель Сергій Пасішник готувався у восьмий раз зустріти старшокласників повної середньої школу при католицькій парафії Непорочного зачаття у містечку Воррен.

Кандидат хімічних наук, у минулому викладач Львівської Політехніки Сергій Пасішник викладає в американсько-українській школі фізику, хімію, українську мову та українознавство. Вісім років тому він прийшов вчити лише українську:

«Коли я підписував контракт, мені казали “а, будеш вчити українську мову”. Ну мову, то мову. Подзвонив додому, якiсь книжки дістав. Приїхав в Детройт i мені панi Вайґел, директор, каже “ви розумiєте, що українська мова – це тільки так називається – насправдi це українознавство, треба вчити географію, культуру, лiтературу, історію”. I, як кажуть хіміки, я випав в осад зразу. Але мене порятувало те, що історія завжди була моє хобі. Літературу українську, правда, нас дуже багато не вчили i ми не бачили навiть, що тут є. I прийшлось пару років сидіти по ночах».

Програму навчання української мови, літератури та історії Пасішник складав сам, враховуючи специфіку американської школи.

«Ця програма базується на університетських програмах американських унiверситетiв i на українськiй програмi, звичайно, з дуже, дуже зниженими вимогами, тому що діти не вживають мову у спiлкуваннi, дуже мало читають – діти взагалi тепер мало читають, а по-українськи взагалi мало читають. Я не можу вимагати такого рівня грамотності, як в Українi».

Викладати в американській школі Сергію Пасішнику дозволяє статус кандидата наук.

Приватна школа Непорочного зачаття у Воррені залишається єдиною українською повною середньою школою у США. Тут вчаться народжені у США діти з українських родин, учні, які приїхали з України та американські діти, які не мають нічого спільного з Україною. Головна умова прийняття до школи – обов’язкове вивчення українознавства. Школа має чудову репутацію - дев’яносто п’ять відсотків її випускників вступають у вищі навчальні заклади. То ж всі точні науки Сергій Пасішник викладає англійською:

«Звичайно, дітям хімія i фізика тяжче йде нiж в Українi, тому що [тут] за рік треба почати i закiнчити, а в Українi, скажiмо, починають i кілька років тягнуть. Дається більше часу, щоб [матерiал] засвоїти. А тут рік – хімія, рік – фізика. Треба за рiк закiнчити».

Пасішник відзначає значний спад рівня освіти дітей, які приїжджають з України останні 3-4 роки.

Окрім викладанням Сергій займається постановкою щорічних вистав, сценарій яких власноруч адаптує, враховуючи знов таки унікальність школи:

«В п`єсi мусить брати участь весь випускний клас, незважаючи на знання мови, на рiвень акторства, але рiвень акторства приблизно такий як i рівень режисури-вчителя (сміється). Тому це є окей. До п`єси пiдбираються пiснi, до п`єси пiдбираються танці. Діти показують усе, що вони можуть. I, що ще важливо, п`єси, якi ми робимо, здружують дітей. В 12-ому класi ми вечером приходимо, бо одної години в день дуже мало пiдготувати п`єсу. Увечерi приходимо – деколи якась пiцца купується, деколи щось [iнше], вони самi малюють декорацiї, будують i це дуже стягає їх до купи i потім вони це дуже довго все це згадують. Для них це є такий досвід, якого в інших школах нема».

Окрім вистав, які вже встигли стати популярними в громаді, Сергій Пасішник також відновив випуск шкільної газети ЛУНА, яка вперше з’явилась на світ 1959 року:

«Проект я відновив трошки в совєтському стилi – як кажуть, на доборовольно-примусових началах. В газету пишуть дописи, доповіді чи статтi всі учні [курсу] Ukrainian Advanced. Це є завдання. Чотири газети на рік виходить. Кожний про шось пише».

Робота в унікальній американсько-українській середній школі для Сергія Пасішника не лише спосіб заробити на життя:

«Воно мені дає можливість трошки скомпенсувати ностальгію за Україною, бо ти є мiж українськими дітьми».

Незабаром у класах Сергія Пасішника знову зазвучать голоси учнів і почнеться черговий навчальний рік. Вчитель вкотре розпочне свою щоденну працю з виховання особистостей в унікальній українській школі у штаті Мічиган.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG