Актуально
Жертви голодоморів матимуть пам`ятник
Сьогодні визначать переможця конкурсу на кращий проект Меморіального комплексу пам`яті жертв голодоморів в Україні. Меморіал буде споруджений у центрі Києва до 75-ої річниці Голодомору 1933 року.
Селянська дівчинка зі зламаними колосками в руках. Такою буде центральна постать меморіального комплексу, що розміститься на київських пагорбах між Лаврою і парком Слави і включатиме музей та дослідницький центр.
У Києві завершився конкурс на кращий проект Меморіалу жертвам Голодомору, який проводився з червня по серпень 2006 року. У конкурсі брало участь 17 авторських груп, у другий тур вийшло 5. Проект-переможець буде не догмою, а відправною точкою, – каже заступник голови журі Віктор Вечерський:
«Той проект, якому присудять першу премію, підлягає реалізації. Але це не значить, що цей проект буде реалізований в такому вигляді, в якому його виставили на конкурсі. Це є лише ідея...».
Вечерський наголошує, що на його пам”яті це вже шостий конкурс, який проводиться на тему Голодомору. Було перебрано кілька місць розташування, а поміж архітекторами досі нема повної згоди стосовно художньої концепції. Проте настав час від дискусій перейти до діла, – вважає керівник журі. Адже попри постанову Верховної Ради, прийняту в 2003 році, а також укази президентів – колишнього, Кучми, і нинішнього, Ющенка, меморіал не споруджений. Причина не в мистецьких суперечках, а в шаленому ідеологічному спротиві, -- переконаний голова товариства “Просвіта” імені Шевченка Павло Мовчан:
«Сьогодні ми скликали вас не тому, щоб пояснити, де буде стояти, і чи буде стояти, і чи необхідно бути цьому меморіалу. А для того щоб сказати вам про те, що і далі зберігається колосальна інерція спротиву спорудженню цього Меморіалу».
За словами Мовчана, в Україні є противники як появи меморіалу, так і згадки про слово геноцид. Вісім країн визнали Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу; а тим часом сама Україна на рівні парламенту досі не прийняла цього рішення. Проте незважаючи на опір, меморіальний комплекс, який має стати осудом комуністичної системи і якого, за висловом президента Ющенка, “заждалася нація”, до 75-річниці Голодомору нарешті з`явиться: «Стовідсотково. Переможець буде, меморіал буде споруджений, -- переконаний Павло Мовчан.
Нагадаю: під час штучного Голодомору 1932-33 років загинуло, за різними оцінками, від 7 до 10 мільйонів українських селян. Достеменне число жертв наразі невідоме. Дослідники Голодоморів відзначають, що інформація свідомо приховувалась, померлих часто ховали в одній могилі, а в українські села, вимерлі від голоду, масово переселяли мешканців сіл з Росії.
Всі новини дня
Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео
Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.
Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.
- Голос Америки
Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео
Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.
Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.
«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео
Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.
Facebook Forum