Спеціальні потреби

Чому Тоні Блер має намір подати у відставку?


Прем'єр Британії Тоні Блер за дев'ять років перебування при владі зробив не мало для захисту світу і поглиблення міжнародних відносин, зокрема британсько-американських - не дивлячись на те, хто був президентом США - демократ Білл Клінтон чи республіканець Джордж Буш.

Однак саме його підтримка президента Буша у розв'язаній ним війни в Іраку коштувала Блеру політичної кар'єри. Під тиском членів його ж лейбористської партій Блер був змушений оголосити про свій намір подати у відставку наступного року. Тоні Блер і Білл Клінтон - ліберальні політики, які мали новий підхід до урядування, так званий «третій шлях», що поєднував ринкові реформи і урядову політику. Тоні Блер і Джордж Буш - ліберал і консерватор, які розв'язали непопулярну війну в Іраку. Однак політичний аналітик Найл Ґардіер з Фонду «Відродження» вважає, що цей крок був взаємним. «Обидва лідери, на мою думку, поділяють чорно-біле бачення світу, в якому США і Великобританія боряться зі злом, ворогом-варваром і переконані, що обов'язком США та Британії є побороти «Аль-Кайду» і глобальний тероризм», - говорить він.

Але у Великобританії, де більшість населення не підтримує війну в Іраку, до Блера інше ставлення. Зокрема Руперт Корнвелл – голова бюро британської газети «Індепендент» говорить так: «Блера звинувачують у тому, що він у Буша на поводі, і той втягнув його у війну». Однак, коли Президента Буша прямо про це запитали, він став на захист Тоні Блера і сказав так: «Він коли щось говорить, він має це на увазі. Він великий мислитель. У нього є бачення. Якщо ситуація ускладнюється, він не розгублюється. Коли опоненти починають його критикувати, а це стається часто, він захищає свої принципи. Я таку людину поважаю, і люблю з такими мати до діла».

Члени Лейбористської партії Бера, які побоюються, що непопулярність його політики коштуватиме їм перемоги на виборах, змусили його оголосити про намір подати у відставку. Очікують, що Блера на посаді глави уряду замінить міністр фінансів Ґордон Браун. Аналітик Найл Ґарденер сумнівається, що Ґордон продовжить дружбу з Бушем. «Ми говоримо про найбільш вражаючі партнерські відносини сьогодення, дружбу, яку навряд чи продовжить наступний прем'єр-міністр, бодай цієї генерації», - вважає він.

Тоні Блер не сказав коли саме подасть у відставку. Відомо лише, що це станеться у наступні 12 місяців. Місце глави уряду автоматично займе новий лідер Лейбористської партії. Наступні вибори до парламенту у Великобританії відбудуться у 2010 році.

XS
SM
MD
LG