Актуально
В Українi вiдзначили рiчницю терактів у США
Жалобні заходи з нагоди річниці терористичних нападів на Сполучені Штати відбулися сьогодні й в Україні. У Києві жалобна церемонія відбулася біля пам`ятника жертвам терактів на Кловському узвозі. Розбите серце із камертоном посередині там встановили на пожертви і відкрили рік тому. Скульптор Михайло Рева був свідком нью-йоркського теракту. На холодній металевій поверхні монументу – він написав біблійну заповідь «не убий!» у перекладі кількома десятками мов.
Квіти до пам`ятника почали приностити з самого ранку. Від київської влади, російського та ізраїльського посла, президента України. Прийшов віддати шану співвітчизникам і американський посол в Українi Вільям Тейлор. Вінок, хвилина мовчання і невелика промова, у якій він не забув подякувати й українцям, які допомагали боротьбі із світовим тероризмом:
«З самого початку великої терористичної атаки 5 років тому Україна надавала Сполученим Штатам та силам коаліції підтримку в боротьбі з тероризмом. Українські літаки перевозили солдатів та амуніцію під час кампанії проти талібів в Афганістані. Україна також надіслала свої підрозділи до Іраку, де ми бачили інший різновид тероризму. В цій війні загинули 18 українців».
Чи може через таку тісну співпрацю із США і сама Україна стати об`єктом нападів терористів – запитують сьогоднішні українські медіа. І нагадують про вибухи, які забрали десятки життів в Іспанії та Великобританії. Американський посол каже – жодних даних про це розвідка його країни не має. Українські спецслужби та експерти також називають це малоймовірним.
Мiж тим сьогодні Вiктор Ющенко передав американському дипломату послання до президента Сполучених Штатів із словами співчуття з приводу річниці терактів. Під час зустрічі Вiльям Тейлор повідомив про бажання Джорджа Буша найближчим часом відвідати Україну. Візит американського президента планувався цього літа, але був вiдкладений через тривалу невизначеність із формуванням правлячої коаліції та обранням уряду.
Всі новини дня
- Голос Америки
Спроба Росії уповільнити контрнаступ ЗСУ — експерти про підрив Каховської дамби

Підрив дамби на Каховській ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ України, вважає президент Фонду Джеймстаун Ґлен Говард.
“Підрив дамби в Новій Каховці продемонстрував, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні,” — заявив Говард.
Експерт розповів Голосу Америки, що підірвавши Каховську ГЕС і спричинивши повінь, росіяни створили гуманітарну катастрофу, аби уповільнити чи стримати українські контрнаступальні плани на південному напрямку, зокрема, у Бердянську, Мелітополі і Токмаку. Раніше експерти говорили, що саме ці населені пункти є ймовірними цілями для контрнаступу Збройних сил України.
“Поки незрозуміло, як це вплине на плани українців, і чи буде це тимчасова затримка контрнаступу. Але я бачив інформацію про те, що Україна накопичувала багато човнів для перетину Дніпра, і зараз постає серйозне питання, чи є у них достатньо човнів, щоб проводити такі операції,” — додав Говард.
Про те, що підрив Каховської ГЕС сповільнить контрнаступ на Херсонщині, пише й редактор видання The Independent Кім Сенгупта. За його словами, українські військові мали б використовувати маршрути вздовж дамби для транспортування бронетехніки та важкої техніки. Посилаючись на власні джерела, він повідомляє, що українські військові також планували висадитися на островах нижче за течією Дніпра, де вже відбуваються зіткнення.
“Затоплення цих шляхів, ймовірно, уповільнить атаки українців навколо Херсона, оскільки потрібно змінити тактичні плани та перемістити війська й озброєння — хоча зараз українські сили мають достатньо можливостей, щоб відкоригувати плани й продовжувати контрнаступ,” — пише редактор The Independent.
Крім цього, підрив Каховської ГЕС може передувати відступу російських військ із півдня України, попереджають експерти. Сенгупта зауважує, що в минулому радянська Росія вже здійснювала такі дії в Україні — підірвавши Дніпровську ГЕС під час відступу 1941 року.
- Голос Америки
Радбез ООН обговорить підрив Каховської ГЕС у вівторок ввечері

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, у своєму зверненні у вівторок назвав підрив дамби "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою."
"ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування греблі Каховської ГЕС. Але ясно одне: це ще один руйнівний наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в Херсоні, Новій Каховці та ще 80 містах і селах вздовж річки Дніпро. Велике затоплення. Масштабні евакуації. Спустошення навколишнього середовища. Знищення щойно посаджених культур", - зазначив посадовець.
Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".
“Каховська станція знаходилась на окупованій території, і РФ мала вживати всіх необхідних заходів, щоб підтримувати її в належному стані й не допускати будь-яких інцидентів. На сьогоднішні можна говорити про те, що мав місце акт державного тероризму, це свідомо було зроблено, на мою думку", - заявив український дипломат в ООН.
Кислиця додав, що повна відповідальність за підрив лежить на окупантах. За його словами, одразу після деокупації постане питання відбудови дамби.
"Сталась велика трагедія. Питання відбудови дамби буде стояти невідкладно відразу після деокупації. Можливо, ще під час того, як вона тимчасово знаходиться окупованою, вже потрібно вживати заходи для відновлення інженерних споруд. Крім того, є питання гуманітарної допомоги, люди потерпають, домогосподарства знищені вщент, потерпають і цивільні, потерпають і свійські тварини, і зоопарки, це величезна трагедія", - наголосив представник України.
Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву"."Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні.
Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.
Президент України Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема, рішення скликати засідання Ради Безпеки ООН з цього приводу.
Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
Представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів на питання щодо підриву Каховської ГЕС. Послухайте, що він сказав.
- Голос Америки
Збитки будуть значними - Білий дім про руйнування Каховської дамби

Сполучені штати вивчають ситуацію навколо руйнування дамби на Каховській ГЕС, щоб визначити відповідальних за інцидент та оцінити збитки скоєного. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу 6 червня.
“Ми уважно стежимо за наслідками цього руйнування, яке спричинило масштабні повені в Україні та призвело до евакуації щонайменше тисячі українців. … Ми бачили повідомлення про те, що Росія несе відповідальність за вибух на дамбі, яку, я нагадаю, російські війська незаконно захопили минулого року і відтоді окуповували. Ми робимо все можливе, щоб оцінити ці повідомлення, і працюємо з українцями, щоб зібрати більше інформації. Але не можемо наразі остаточно сказати, що сталося”, - заявив Кірбі.
На питання, чи Білий дім вважає руйнування дамби воєнним злочином, Джон Кірбі нагадав, що цивільна інфраструктура захищена Женевськими конвенціями, а її руйнування заборонене законами війни.
“Росіяни нелегально захопили цю дамбу, це водосховище, багато місяців тому. Ця територія на час вибуху була окупована ними. І це зрозуміло, що навмисне руйнування цивільної інфраструктури заборонено законами війни. І в додатковому протоколі до Женевських конвенцій, який росіяни самі ж підписали, руйнування цивільної інфраструктури, як от дамби, і дамби там чітко зазначені, - є порушенням цього кодексу. Але знову ж, ми досі не ухвалили рішення. Ми досі говоримо з українцями про це”, - заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Представник Білого дому додав, що вже зараз можна передбачити, що “збитки для українського народу та регіону будуть значними”.
“Окрім втрати людей і засобів до існування, знищення дамби цілком може мати руйнівний вплив на енергетичну безпеку України, і це, безперечно, вплине на систему українських каналів”, - сказав він.
Речник Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи відповідальність за скоєне, наголосив, що дамба на момент руйнування була під контролем росіян: “Важливо пам’ятати, що насправді Росія почала цю роботу, оскільки Росія окупувала цю територію, і саме Росія контролювала дамбу. Тож ми продовжуємо підтримувати зв’язок з українською владою та намагаємось надати допомогу багатьом українцям, які були переміщені та змушені”.
Водночас американське видання NBC News з посиланням на двох офіційних осіб у США та одного посадовця з країн Заходу, повідомляє, що уряд США має розвідувальні дані, які вказують на те, за підривом дамби в Новій Каховці стоїть Росія. В Адміністрації президента США поки не коментували цієї інформації.
У Білому домі заявили, що “з полегшенням побачили заяву директора МАГАТЕ, що немає безпосереднього ризику для безпеки” Запорізької атомної станції внаслідок руйнування Каховської дамби.
Джон Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії: “Неспровокована війна Росії проти України має руйнівний вплив на український народ і принесла йому жахливі страждання. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну всіма можливостями, включно з військовою гуманітарною та економічною підтримкою”.
Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
“Каховська ГЕС знаходилась на окупованій території і РФ мала вживати всіх заходів, щоб підтримувати її в належному стані і не допускати будь-які інциденти. Можна говорити, що мав місце акт державного тероризму. На мою думку, це було зроблено свідомо”, - заявив посол України в ООН Сергій Кислиця.
Форум