Актуально
- Біл Роджерс
Фах журналіста стає дедалі небезпечнішим
В Україні сьогодні відбулись парламентські слухання у справі розслідування вбивства Георгія Ґонґадзе. Напередодні шостої річниці його смерті злочин, який призвів до кардинальних змін в Україні, досі залишається не розкритим.
Звинувачені у виконанні вбивства сидять на лаві підсудних, але замовники злочину й досі залишаються на свободі. Міжнародна спілка журналістів зі штаб-крартирою у Брюселі заявила, що останні напади на журналістів в Україні є причиною безрезультативності розслідування вбивства Георгія Ґонґадзе, що продовжує породжувати безнаказанність. За останні кілька років почастішали і напади на журналістів у світі. Іноземні кореспонденти, які працюють для західних медіа, завжди наражають себе на ризик потрапити в небезпеку. Останнім часом західні журналісти стали предметом викрадень і навіть катувань з боку окремих терористів чи цілих угруповань, які шукають способів заявити про себе на увесь світ. Це особливо стосується кореспондентів, які працюють на Близькому Сході.
Війни, повстання, політичні перевороти - цими темами кореспондентів не залякати. Висвітлюючи надзвичайні події, вони служать вухами і очима для ширшої аудиторії, часто наражаючи себе при цьому на небезпеку. Після терактів 11 вересня дедалі частіше почали ставати мішенями терористів західні кореспонденти. Френк Сміт працює в комітеті захисту журналістів - неурядовій організації, яка захищає глобальну свободу преси. «Гадаю, що журналісти дедалі частіше стають цілями через те, що їх асоціюють зі Сполученими Штатами, особливо в близькосхідних країнах, про які ми мало що знали в минулому. Прийнято вважати, що журналіст - особа нейтральна, яка перебуває в країні, аби показати світові, що там насправді відбувається. Багато урядів таку позицію раніше підтримували. Але нині деякі з них, при вигляді журналістів, одразу асоціюють їх з чимось негативним і тому мають до них вороже наставлення», - говорить він.
Американський кореспондент Деніел Перл був викрадений терористами у Пакистані. У 2002 році його жорстоко стратили. Джил Керрол викрали в Іраку на початку цього року і утримували в неволі понад два місяці. Відтак, щоправда, звільнили. Кореспонденти не-американці також викрадалися не раз. Велике занепокоєння серед італійців викликало викрадення у 2005 році в Іраку їх співвітчизниці. Серед найновіших - викрадення в секторі Газа кореспондента Фокс Ньюз Стіва Сентані і оператора Олафа Віґа. Їх відтак показали на відеоплівці. Обидва просили врятувати їм життя. І лише після того, як під прицілом автомата вони пообіцяли прийняти іслам, їх відпустили на волю. Оператор Віґ згодом розповідав так: «Найбільше я переживаю, що цим вчинком повстанці хочуть відбити бажання іншим журналістам приїжджати сюди і показувати усьому світові події, які тут відбуваються. Це стало б великою трагедією для палестинців, і особливо тих, що проживають у секторі Газа».
Френк Сміт говорить, що занепокоєння Віґа небезпідставні. ''Якщо це заняття ставатиме дедалі небезпечнішим для іноземних кореспондентів, то вони віддаватимуть перевагу однобічному висвітленню подій. І тоді цілий світ отримуватиме дещо перекручені новини. Гадаю, що це буде погано''. Френк вважає, що найкращий спосіб зупинити усі форми репресій проти кореспондентів - це розповідати про інциденти зі зловживанням, незалежно від того, з яких джерел вони надходять. «Ми повинні почати співпрацювати із західними медіагрупами, з арабомовними медіагрупами та іншими групами у світі, щоб будувати солідарність та захищати право журналіста на те, щоб виконувати свою роботу». Попри усі зусилля, журналістика продовжує залишатися небезпечною професією. Особливо для кореспондентів, які працюють закордоном.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум