Спеціальні потреби

ВР пiдтримала заяви Януковича щодо НАТО


Тема відносин України з НАТО продовжує збурювати український політикум. Верховна Рада підтримала сьогодні заяви прем`єра Януковича про відтермінування спрямованих на вступ до Альянсу дій. В президентському секретаріаті вважають цей крок провокативним і скликають Раду національної безпеки і оборони. Глава держави хоче визначити, хто і як в Україні проводитиме зовнішню політику.

Українські політики та урядовці продовжують робити суперечливі заяви про майбутню співпрацю з НАТО. Новопризначений керівник президентського секретаріату Віктор Балога переконує, що висловлювання прем`єра Януковича не позначиться на довгостроковій перспективі відносин та стратегічній меті України приєднатися до НАТО. Про це він сказав послу Сполучених Штатів Вільяму Тейлору.

На підтвердження своїх слів Балога посилається на Конституцію. Мовляв, Основний закон не дає ні прем’єр-міністру, ні уряду таких повноважень в галузі зовнішньої політики, які має президент. Враховуючи, що питання членства в НАТО є суперечливим, Віктор Ющенко намагається скоординувати дії різних гілок влади в питанні співпраці з Альянсом. І планує постійно обговорювати це питання і з прем`єром, і спікером.

Втім, Верховна Рада не стала чекати таких консультацій і взяла ініціативу в свої руки. Парламентарі підтримали позицію прем`єра Януковича, який вирішив відкласти приєднання України до плану дій з набуття членства в НАТО. І навіть ухвалили відповідну постанову.

Головна теза документу – будь-які дії щодо вступу України до НАТО необхідно робити тільки після референдуму. Втім, для прихильників євроатлантичної інтеграції є й приємна новина. Кабінету Міністрів доручили роз`яснювати населенню, що собою являє Альянс. Мовляв, щоб люди, йдучи на референдум, керувалися лише об`єктивною інформацією. Депутати також вирішили ухвалити спеціальний закон, який визначатиме процедуру приєднання України до будь-яких військових союзів. Його проект має з`явитися вже до 1 листопада.

Розгляд питання у Верховній Раді супроводжувався протестами депутатів з фракції «Наша Україна». Вячеслав Кириленко вимагав запросити до зали міністра закордонних справ та повідомити президента. Однак парламентарі від більшості не прислухалися до його прохань. В президентському секретаріаті вже назвали ухвалену постанову провокативною. Віктор Ющенко збирає Раду нацбезпеки та оборони, де хоче визначити, хто і як в Україні проводитиме зовнішню політику. Адже після формування нового уряду видається, що глава держави стрімко втрачає вплив не тільки на економічні процеси, а й на закордонні відносини України.

Свій внесок у роздмухування конфлікту зробила й Росія. Її представники проігнорували спільні штабні навчання «Кооператив Марлін» у Севастополі, які розпочалися у вівторок. Вони відбуваються під егідою НАТО. Росіяни регулярно присилали своїх військових на конференції з підготовки маневрів, на яких відпрацьовують зокрема й питання безпеки на підводних човнах, пошуку і порятунку екіпажу з аварійної субмарини. Організатори не знають причин, з яких Росія відмовилася від участі в міжнародних навчаннях. Проте висловили з цього приводу жаль.

XS
SM
MD
LG