Спеціальні потреби

Актуально

Український Детройт зберігає свою спадщину

Українські громади у Сполучених Штатах на початку минулого століття утворювались у великих містах з великою промисловістю, що означало наявність робочих місць для людей, які не дуже добре володіли англійською мовою. Місто Детройт вважається столицею американської автобудівної промисловості. Тож у місті та його околицях свого часу утворилась велика українська громада. У наші дні кількість українців тут значно зменшилась, але вони ведуть досить активне громадське життя.

Ось уже 20 років українці влаштовують Соняшниковий фестиваль у містечку Воррен на околицях Детройту. Організатори кажуть, що це найбільший етнічний фестиваль у штаті Мічiган. I, як підкреслює голова організаційного комiтету фестивалю Михайло Андряшко, для проведення такого заходу потрібно понад двісті добровольцiв:

«То є маса роботи, знайти двістi людей на три днi. А це не є на три дні. Це – майже на два тижні. То треба все приготовляти, варити, поскладати столи, приготовляти на їдження, на бар, на все. То бере щонайменше два тижні».

Фестиваль задуманий так, щоб привернуту увагу не лише українців. Окрім поширення української культури, цей захід є гарним способом заробити гроші. Щороку організатори фестивалю заробляють 30-50 тисяч доларів, які йдуть на потреби церков та приватної католицької школи Непорочного зачаття. Школа є гордістю місцевої громади, оскільки залишається єдиною повною українською середньою школою у США. При ній працює також суботня школа українознавства. Колишнiй львів’янин Сергій Пасішник викладає у школі вже вісім років:

«Ця школа допомагає американським українцям – i новоприбулим i тим, що уже кілька поколiнь тут - зберегти свою ідентичність. Громада дуже швидко занепаде і зникне без таких шкіл. Тому у кожному містi стараються пiдтримати те, що є. Підтримувати Рiднi школи чи принаймнi восьмирiчнi школи. Детройт має унікальний варіант, коли в одному приміщення працює дванадцятирiчна школа i ще i Рiдна школа в суботу».

Середня школа почала працювати при церкві Непорочного зачаття у містечку Гемтремк у 1959 році. Сама церква була побудована у сорок другому році і розмальована відомим у громаді художником Михайлом Дмитренком. З часом більшість українців залишили Гемтремк і школу перенесли до Воррену, де тепер сконцентроване громадське життя українців. Саме у Воррені працює український культурний центр, кілька банків-кредитівок. Є тут площа, на якій окрім фінансової установи розташовані офіси українських лікарів та художня галерея. У цьому ж районі побудовано один і будується ще один український житловий комплекс. Тут же діє унікальний будинок для людей похилого віку – Українське село.

Художниця та музикант Ірина Неганів знімає квартиру в Українському селі вже вісім років. «Тут близько є банк, близько - церква, близько - харчовий склеп. I тут є до якогось тепла причепитися, є де причепитися до когось, бо так би ми в чужому довкiллi розгубилися», - каже вона.

Українське село офіційно відкрило свої двері 1984 року. Ідея створити цю установу для українцiв похилого вiку виникла у середині п’ятидесятих рокiв у членів одного з місцевих відділів Союзу Українок Америки.

Марія Зарицька протягом шести років була членом ради директорів Українського села. Вона, зокрема, та Союз Українок, загалом, грають активну роль у житті української громади Детройту. Поміж чисельних досягнень місцевих українок - тисячі доларів, зібраних на допомогу сиротам в Україні. Керує цими жінками бажання допомогти Україні та своїй громаді.

«Мене мотивує праця в Союзi Українок тим, що мої батьки i інші члени української громади дали надзвичайний приклад своєю активністю, своєю працею, своєю завжди думкою про Україну i про продовження зацікавлення i праці в поколiннях», - сказала панi Зарицька.

З усіх компактних місць проживання українців у Сполучених Штатах громада Детройту та його околиць є однією з найбільших. Згідно з переписом населення 2000 року, загалом у штаті Мічиган нараховувалось понад сорок шість тисяч українців. Переважна більшість з них знаходиться у районі Детройту. Однак ця цифра не враховує нелегальних іммігрантів. Окрім того за шість років громада поповнилась іммігрантами четвертої хвилі. Про вплив української громади на місцеве життя говорить той факт, що виборча кампанія губернатора штату Мічiган вважала за потрібне відвідати Соняшниковий фестиваль аби безпосередньо поспілкуватись з виборцями. На цей триденний фестиваль щороку збирається до 20 тисяч людей. Місцеві українці змогли вдало скористатися економічними можливостями, які надає Америка, аби зберiгати свою спадщину.

Всі новини дня

Історія родини біженців з Криму, які переїхали до США за програмою "Uniting for Ukraine". Відео

Історія родини біженців з Криму, які переїхали до США за програмою "Uniting for Ukraine". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
Direct link

Земфіра та Алідін разом із трьома дітьми переїхали до США за програмою для українських біженців "Uniting for Ukraine".

ЗМІ: США надішлють в Україну ще 4 HIMARS, боєприпаси та міни - новий пакет допомоги на 625 млн.доларів 

Збройні сили США стріляють ракетою високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) під час щорічних філіппінсько-американських навчань з бойового десантування (PHIBLEX) у Долині Кроу в Капасі, провінція Тарлак

Наступний пакет допомоги Україні у сфері безпеки від адміністрації Байдена включатиме чотири пускові установки високомобільних артилерійських ракет (HIMARS), боєприпаси, міни та протимінні транспортні засоби. Про це повідомила агенція Reuters із посиланням на два джерела, поінформовані про пакет допомоги США у 625 мільйонів доларів.

Як очікується, про цю допомогу США оголосять у вівторок, 4 жовтня. Розпорядження президента Байдена (PDA) дозволяє США швидко передавати товари та послуги без схвалення Конгресу у відповідь на надзвичайну ситуацію.

Чотири пускові установки HIMARS і відповідні ракети, близько 200 протимінно-стійких машин із захистом від засідки (MRAP), а також боєприпаси для гаубиць і мін можуть бути відправлені в Україну вже найближчими днями.

Цей пакет допомоги є першим пакетом допомоги від уряду США у новому фінансовому році, що почався 1 жовтня. Наразі цей пакет функціонує в рамках тимчасового фінансування та дозволяє президенту Джо Байдену використати до 3,7 мільярдів доларів для передачі зброї Україні до середини грудня.

Минулого тижня Сполучені Штати оприлюднили пакет озброєнь для України вартістю 1,1 мільярда доларів, який включав 18 пускових систем високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS), супутні боєприпаси, безпілотники і радіолокаційні системи.

Минулотижневий пакет допомоги був фінансований Ініціативою сприяння безпеці в Україні (USAI). Це означає, що уряд має закуповувати зброю з виробництв, а не вилучати її з наявних запасів зброї в США.

Точність і велика дальність пускових установок HIMARS виробництва Lockheed Martin, які наразі використовуються в Україні, дозволили Києву зменшити артилерійську перевагу Росії.

Чиновники, які виступили на умовах анонімності, повідомили, що вартість та вміст пакету зі зброєю може змінюватися до останньої хвилини.

Разом із цим пакетом допомоги, загальна сума допомоги Україні з боку США у секторі безпеки складе 16,8 мільярдів доларів з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

У статті використано матеріали Reuters, центрального відділу "Голосу Америки".

Дивіться також: Історія Союзу українок Америки

Глава ЦРУ: Росія не отримала від Китаю очікуваної допомоги для війни в Україні, а Путін "впертий у власних судженнях"

Президент Росії Володимир Путін на концерті після анексії РФ окупованих російськими військами українських територій. Москва, 30 вересня 2022. Sputnik/Sergei Karpukhin/REUTERS

Президент Росії Володимир Путін може стати "небезпечним і безрозсудним", якщо він почувається загнаним у кут. Про це директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернз заявив в інтерв'ю телеканалу CBS.

Відповідаючи на запитання, чи останні успіхи України зі звільнення окупованих російськими військами територій непокоять Путіна, Бернз сказав: "Він має бути занепокоєний, і не лише через те, що відбувається на полі бою в Україні, що відбувається у нього вдома й що відбувається на міжнародній арені [...] Він стояв поруч із Сі Цзіньпіном минулого лютого просто перед початком війни, вони проголосили дружбу без обмежень. Що ж, як виявляється, ця дружба має певні обмеження".

Бернз сказав, що Китай дещо притих із підтримкою Росії у її війні в Україні, наголошучи, що хоча Росія не отримала від Китаю очікуваної військової допомоги для повномастшабного вторгнення в Україну, Путін все одно "вперто впевнений у власних судженнях" й має "хибне припущення, що він може впоратися і проти українців, і проти США, і проти Заходу".

Щодо того, наскільки уважно Китай стежить за війною в Україні, Бернз сказав, що Сі дивиться за цим, "як яструб".

"Думаю, він певним чином протверезів від поганих успіхів у російських військовиків", - зауважив директор ЦРУ, говорячи також про плани Китаю щодо вторгнення на Тайвань, - "китайське керівництво також дивиться на те, що стається, коли ти починаєш вторгнення, й люди, до яких ти здійснюєш вторгнення, протистоять із великою відвагою і завзяттям".

4 жовтня Кремль повідомив, що вже нині Путін "ймовірно" підпише закон про незаконну анексію РФ чотирьох окупованих українських областей, пише Reuters.

США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн "Групи семи", Україна та низка провідних держав світу назвали це кричущим порушенням ключових положень Статуту ООН. Чимало країн запровадили щодо Кремля черговий раунд санкцій та оголосили про додаткову допомогу Києву у протистоянні з російськими військами.

У статті використано матеріали CBS News, Reuters

Дивіться також: Україна - на останньому етапі війни, аналізують військові експерти

Союз українок Америки: історія та значення організації для української громади у США. Відео

Союз українок Америки – одна з найстаріших організацій, заснованих українською громадою в імміграції. Цього року вона святкує 97-ту річницю створення.

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG