Спеціальні потреби

Про енергетичну безпеку України дискутував політичний діалог «Україна- США»


У Вашингтоні продовжує роботу політичний діалог Україна-США. Вчора його учасники зібрались у Фонді ''Насліддя'' для обговорення критично важливої для України теми - енергетичної безпеки держави.

В рамках політичного діалогу Україна-США, в американській столиці відбулося громадське обговорення з питань енергетичної безпеки України. Хоча в залі були присутні представники різних країн, різних політичних сил та ідеологічних спрямувань, учасники часто мали спільне бачення проблем української енергетики й енергетичної безпеки та шляхів їх вирішення. Сьогоднішня дискусія, присвячена питанням енергетичної безпеки і політики в енергетичному секторі в Україні показала, що в цьому секторі, як і в багатьох інших, очевидно назріла необхідність проведення реформ. У першу чергу, учасники дискусії відмітили історично велику залежність України від дешевого російського енергопостачання. Згубні для України наслідки цієї залежності проявилися найбільш рельєфно під час минулорічного конфлікту з російським Газпромом щодо цін на паливо. Також експерти вказували на надзвичайно низьку ефективність використання енергії в Україні.

Українська економіка, за різними оцінками, є найменш ефективною з точки зору споживання енергії в світі. Вирішення проблем енергетичної безпеки України, на думку багатьох експертів, потребує ряду кардинальних заходів. У першу чергу, це диверсифікація джерел постачання нафти і газу. По-друге, учасники дискусії вказували на необхідність вироблення нових стандартів споживання енергії, лібералізації цін на неї, а також залучення приватних і міжнародних компаній до енергетичних проектів. Вони повинні будуть відкрити енергетичний бізнес-простір в України для міжнародних компаній. Цей простір наразі не є відкритий. Міжнародним енергетичним компаніям дуже важко здійснювати бізнес в Україні. Не аби-яку важливість має розробка нових родовищ нафти і газу в самій Україні, а також розробка і використання альтернативних джерел енергії. Україна має величезний потенціал для так званого біологічного палива - палива з сільськогосподарських культур. Україна - велика сільськогосподарська країна, і багато культур зараз будуть вартувати більше у якості палива, аніж у якості їжі. Однак, хоча більшість учасників дискусії погоджується, що Україна має величезний потенціал для вирішення своїх енергетичних негараздів, багато з них не впевнені, що український уряд досі не зробив і не робить достатньо для цього. Ті гасла Помаранчевої революції щодо диверсифікації джерел постачання енергоносіїв до України, а також щодо більш прозорих, менш корумпованих процедур в енергетичній сфері - вони залишились нереалізованими. Все питання полягає в тому, чи новий уряд, по-перше, бажає їх здійснювати, по-друге, чи він має достатню спроможність для здійснення цих реформ.

XS
SM
MD
LG