Спеціальні потреби

Актуально

Наша Україна, як виглядає, йде в опозицiю

Українські політики з нетерпінням чекали сьогоднішнього дня. Оскільки пропрезидентський блок Наша Україна обіцяв саме у середу визначитися, чи приєднається до широкої коаліції, чи піде в опозицію. Виглядає, що фракцiя обрала останнiй з двох варiантiв. Про це стало вiдомо пiсля засідання парламентської фракції блоку, яке вiдбулося в другiй половинi дня. І про його результати Володимир Звiглянич говорив з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком.

ВЗ: Отже, насамперед, чи ухвалено на засіданні якесь рішення?

РД: Наша Україна вирішила не входити до широкої коаліції. Рішення про це ухвалили після багатомісячних переговорів із потенційними партнерами – Партією регіонів, соціалістами та комуністами. За словами лідера парламентської фракції блоку Романа Безсмертного, офіційно про перехід в опозицію оголосять у четвер. Наша Україна також вирішила відкликати з уряду своїх міністрів.

Очевидно лідерам блоку так і не вдалося переконати потенційних партнерів з антикризової коаліції без будь-яких застережень винконувати положення Універсалу національної єдності. На засідання «нашоукраїнців» прийшов Віктор Янукович. За деякими даними, прем`єр переконував Нашу Україну залишитися в коаліції. Ймовірно, причиною неуспіху переговорів виявилася непоступливість комуністів. Умови, які пропонували «нашоукраїнці», вони назвали неприйнятними.

ВЗ: Як відомо, до Нашої України входить декілька політичних партій. Які настрої панують серед учасників блоку?

РД: Ще в середу зранку лідер Руху Борис Тарасюк повідомив, що очолювана ним політична сила переходить в опозицію. Раніше подібні заяви робили окремі члени партії «Собор» та Конгресу українських націоналістів. Деякі депутати, скажімо як Микола Катеринчук, навіть погрожували вийти з партії, якщо Наша Україна приєднається до коаліції з «регіонами». Втім, в блоцi є й тверді прихильники широкої коаліції. Тому не виключено, що поки що третя за чисельністю фракція парламенту втратить декількох депутатів.

ВЗ: Чи рішення про перехід в опозицію вже остаточне? Чи є якісь шанси, що Наша Україна передумає?

РД: Звичайно, така ймовірність є. Тим більше, що спікер Олександр Мороз закликав «нашоукраїнців» знову сісти за стіл переговорів за участю президента. Втім, багато буде залежати від позиції «регіонів». Саме вони, чи не найбільше зацікавлені в існуванні широкої коаліції. Нині до парламеньської більшості входить трохи більше необхідних 226 депутатів. Вихід будь-якої фракції означатиме розвал коаліції і відставку уряду. За таких умов нечисленні фракції комуністів та соціалістів матимуть потужний важіль впливу на Партію регіонів. Щоправда, прихід до коаліції Нашої України замість КПУ не надто змінить розклад сил. Навряд чи хтось захоче віддавати «нашоукраїнцям» так звану золоту акцію.

Всі новини дня

Київ і представники понад 40 країн підписали в Лугано декларацію про відновлення України

Учасники конференції з відбудови України у Лугано, Швейцарія, 4 липня 2002 р. Майкл Баголзер/через REUTERS.

5 липня десятки країн взяли на себе зобов’язання підтримувати Україну під час, як очікується, тривалого і дорогого відновлення й погодилися з необхідністю проведення широких реформ для підвищення прозорості й боротьби з корупцією.

Завершуючи дводенну конференцію в південному швейцарському місті Лугано, лідери близько 40 країн підписали декларацію, яка викладає принципи для відбудови України.

Підписанти, зокрема США, Велика Британія, Франція та Японія, «найрішучішим чином» засудили військову агресію Росії проти України і закликали Москву негайно вивести свої війська.

Президент Швейцарії Іґнаціо Кассіс, який разом з Україною вів конференцію, привітав цю декларацію як «перший ключовий крок на довгому шляху відновлення України».

«Наша робота готується до післявоєнного часу, хоча війна все ще триває», – сказав він на церемонії закриття.

«Це має дати людям в Україні надію та впевненість, що вони не самотні», – додав Кассіс.

Підписанти привітали зобов’язання щодо надання політичної, фінансової і технічної підтримки і започаткували принципи Лугано для відновлення, яке, за даними Києва, може коштувати до 750 мільярдів доларів.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 5 липня заявив, що декларація – це «однозначно початок нашого тривалого процесу».

Дивіться також: Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано: заяви, подробиці. Відео

«Ми маємо зробити все, що було знищено, кращим, ніж воно було», – додав він.

У принципах Лугано підкреслюється, що «процес відновлення має сприяти прискоренню, поглибленню, розширенню і досягненню зусиль України щодо реформ і стійкості відповідно до її європейського шляху».

«Процес відновлення має бути прозорим і підзвітним народу України», – йдеться в документі.

Декларація також містить заклик до того, щоб процес відновлення був «інклюзивним і забезпечував гендерну рівність».

Президент України Володимир Зеленський напередодні під час відеовиступу на конференції у швейцарському місті Лугано анонсував національний План відбудови України.

За словами Володимира Зеленського, за чотири місяці повномасштабної війни проти України Росія знищила 2102 освітні об’єкти, 799 об’єктів медичної інфраструктури та близько 80 тисяч житлових об’єктів.

4–5 липня в швейцарському місті Лугано відбувалася масштабна Міжнародна конференція з питань відновлення України.

У ній брали участь представники 40 країн і 18 організацій.

Фінляндія і Швеція зробили ще крок в НАТО - підписані протоколи про вступ

Президент Фінляндії Саулі Нііністо (ліворуч) і прем'єр-міністерка Швеції Маґдалена Андерссон на саміті НАТО в Мадриді 29 червня 2022 року, де обидві країни отримали офіційне запрошення вступити в Альянс.

В штаб-квартирі НАТО у Брюсселі представники 30 країн - членів альянсу 5 липня підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції, здійснивши вирішальний крок на шляху до чергового розширення альянсу.

Фінляндія та Швеція вирішили відмовитися від тривалого статусу військової позаблоковості після того, як Росія в лютому почала відкрите вторгнення в Україну.

Підписання протоколів означає перехід до наступного етапу, в ході якого вступ нових членів мають ратифікувати законодавчі органи кожної з країн НАТО.

Потужна обороноздатність Фінляндії, суспільна готовність і витривалість буде внеском у міцність альянсу.
Саулі Нііністо

Тим часом представники Фінляндії та Швеції вже братимуть участь у нарадах альянсу, хоча ще не матимуть права голосу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ з нагоди підписання протоколів заявив, що приєднання Фінляндії та Швеції зробить альянс міцнішим і додасть безпеки народам.

“Двері НАТО залишаються відкритими для європейських демократій, які готові і бажають зробити внесок до нашої спільної безпеки”, - проголосив Столтенберґ.

На тлі російської війни проти України залишається відкритим проголошене українське бажання вступити в альянс, яке фактично відкладене на невизначений час.

Швидкий процес приєднання Фінляндії та Швеції опинився під сумнівом після застережень оголошених Туреччиною, але Єнс Столтенберґ завжди наполягав, що всі питання вдасться залагодити.

Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган дав зрозуміти, що готовий знову загальмувати вступ тих двох країн, якщо фінський та шведський уряди не виконають вимог Туреччини щодо політики Фінляндії та Швеції стосовно курдських організацій та активістів, яких Анкара звинувачує в тероризмі, а також стосовно турецьких активістів організацій підозрюваних у причетності до спроби військового перевороту.

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Більше

XS
SM
MD
LG