Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: в ЄС необхiдно йти через НАТО

Відмова від вступу до НАТО закриє для України двері в Євросоюз. На цьому наполягають українські експерти, вказуючи на досвід постсоціалістичних країн. Щотижневе оприлюднення “ясників” – просвітницьких матеріалів про НАТО – розпочав Фонд “Демократичні ініціативи”.

Чи можливий вступ України до ЄС без попереднього вступу до НАТО? На це запитання експерти дають негативну відповідь. І посилаються на приклад Болгарії і Румунії – країн, так само бідних і корумпованих, як Україна, які вже через три місяці стануть членами Євросоюзу. Цьому передував їх вступ у 2002 році до НАТО. Так само Польща, Чехія, Угорщина, Словенія й Словаччина та країни Прибалтики спершу отримали членство в НАТО і лиш потім – в ЄС. Для постсоціалістичних країн це єдино можлива послідовність, -- стверджує директор Інституту євро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко:

«На сьогоднішній день немає прямої прив`язки інтеграції європейської і інтеграції євроатлантичної – я маю на увазі юридичної прив`язки. Одна де-факто жодна з постсоціалістичних країн, жодна не змогла оминути цього процесу. Тобто всі вони прийшли в ЄС через НАТО».

Як наголосив Сушко, приклад Фінляндії, Австрії, Швеції, які стали членами ЄС, оминувши НАТО, тут не надається. Адже ці країни перебували на тому ж рівні економічних, політичних, соціальних стандартів, що й решта об`єднаної Європи. Їм не потрібно було “підтягуватися” до стандартів ЄС. Усі ж постсоціалістичні країни знаходяться в абсолютно іншому становищі, і їм не обійтися без механізму адаптації.

Яким і є План дій щодо членства в НАТО, підкреслив експерт. За його словами, критерії вступу до НАТО за суттю подібні критеріям вступу до ЄС, ось тільки в Євросоюзі планка вища і шлях треба пройти довший. Тому відмова від приєднання до Плану дій рівнозначне відмові від закладених в ньому європейських цінностей і стандартів – неупередженого судочинства, вільної преси, економічних свобод.

Заява Вiктора Януковича в Брюсселі про неготовність приєднатися до Плану дій про членство в НАТО є не тільки відмовою від європейських перспектив України, але й здачею інтересів її національної безпеки, каже експерт Інституту зовнішньої політики Олександр Палій:

«Уряд Януковича знехтував національними інтересами України, які визначені в усіх постановах і законах, які діють на сьогодні. І що він отримав взамін? Взамін всього-на-всього отримав те, що сказав – газ буде по 200 і по 210 доларів. Тобто фактично не отримав нічого, абсолютно. Абсолютний нуль в обмін на здачу стратегічних національних інтересів України».

Як нагадують експерти, з 1 січня 2007 року до складу Євросоюзу входитиме 27 країн, з яких 21 країна є членом НАТО. За їх словами, учасники ЄС і НАТО розглядають ці дві організації як нерозривні складові європейської політико-економічної системи, де ЄС відповідає за економічну складову, а НАТО – за питання безпеки.

Всі новини дня

Люди повертаються у зруйноване село Посад-Покровське. Відео

Люди повертаються у зруйноване село Посад-Покровське. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:49 0:00

«Руїни, одні руїни», - мешканці повертаються в практично знищене російськими ракетами та авіабомбами деокуповане село Посад-Покровське на кордоні Херсонської та Миколаївської області.

Україні потрібна та зброя, з якою вона може перемогти - колишні американські дипломати. Відео

Колишні посли США в Україні та Росії вважають, що лідери США мають чітко сказати, що вони не просто допомагають Україні, а інвестують у власну безпеку. Бо без перемоги України безпека Заходу не буде гарантована. З деталями - Наталія Чурікова.

Президент Зеленський та дух України стали «Людиною року» за версією журналу Time. Відео

Американський журнал Time назвав президента України Володимира Зеленського та дух України людиною 2022-го року. Це звання присуджують тим, хто найбільше, на думку редакції, вплинув на хід подій у році.

Дії РФ проти українців визнали геноцидом в комітеті Сенату США. Відео

Дії РФ проти українців визнали геноцидом в комітеті Сенату США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

Резолюцію щодо визнання дій РФ геноцидом проти українського народу підтримали в комітеті Сенату США із міжнародних відносин. Подробиці – від Марії Ульяновської.

У США є апетит постачати Україні ефективне озброєння - полковник армії США у відставці. Відео

Якщо не чути про F-16 чи Рatriot для України, це не означає, що це неможливо – говорить полковник армії США у відставці Роберт Гамільтон в інтервʼю Олексію Коваленку. «У США з’явився більший апетит постачати ефективніші системи», - вважає військовий експерт.

Більше

XS
SM
MD
LG