Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: в ЄС необхiдно йти через НАТО

Відмова від вступу до НАТО закриє для України двері в Євросоюз. На цьому наполягають українські експерти, вказуючи на досвід постсоціалістичних країн. Щотижневе оприлюднення “ясників” – просвітницьких матеріалів про НАТО – розпочав Фонд “Демократичні ініціативи”.

Чи можливий вступ України до ЄС без попереднього вступу до НАТО? На це запитання експерти дають негативну відповідь. І посилаються на приклад Болгарії і Румунії – країн, так само бідних і корумпованих, як Україна, які вже через три місяці стануть членами Євросоюзу. Цьому передував їх вступ у 2002 році до НАТО. Так само Польща, Чехія, Угорщина, Словенія й Словаччина та країни Прибалтики спершу отримали членство в НАТО і лиш потім – в ЄС. Для постсоціалістичних країн це єдино можлива послідовність, -- стверджує директор Інституту євро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко:

«На сьогоднішній день немає прямої прив`язки інтеграції європейської і інтеграції євроатлантичної – я маю на увазі юридичної прив`язки. Одна де-факто жодна з постсоціалістичних країн, жодна не змогла оминути цього процесу. Тобто всі вони прийшли в ЄС через НАТО».

Як наголосив Сушко, приклад Фінляндії, Австрії, Швеції, які стали членами ЄС, оминувши НАТО, тут не надається. Адже ці країни перебували на тому ж рівні економічних, політичних, соціальних стандартів, що й решта об`єднаної Європи. Їм не потрібно було “підтягуватися” до стандартів ЄС. Усі ж постсоціалістичні країни знаходяться в абсолютно іншому становищі, і їм не обійтися без механізму адаптації.

Яким і є План дій щодо членства в НАТО, підкреслив експерт. За його словами, критерії вступу до НАТО за суттю подібні критеріям вступу до ЄС, ось тільки в Євросоюзі планка вища і шлях треба пройти довший. Тому відмова від приєднання до Плану дій рівнозначне відмові від закладених в ньому європейських цінностей і стандартів – неупередженого судочинства, вільної преси, економічних свобод.

Заява Вiктора Януковича в Брюсселі про неготовність приєднатися до Плану дій про членство в НАТО є не тільки відмовою від європейських перспектив України, але й здачею інтересів її національної безпеки, каже експерт Інституту зовнішньої політики Олександр Палій:

«Уряд Януковича знехтував національними інтересами України, які визначені в усіх постановах і законах, які діють на сьогодні. І що він отримав взамін? Взамін всього-на-всього отримав те, що сказав – газ буде по 200 і по 210 доларів. Тобто фактично не отримав нічого, абсолютно. Абсолютний нуль в обмін на здачу стратегічних національних інтересів України».

Як нагадують експерти, з 1 січня 2007 року до складу Євросоюзу входитиме 27 країн, з яких 21 країна є членом НАТО. За їх словами, учасники ЄС і НАТО розглядають ці дві організації як нерозривні складові європейської політико-економічної системи, де ЄС відповідає за економічну складову, а НАТО – за питання безпеки.

Всі новини дня

Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео

Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:18 0:00

У Голівуді презентували стрічку “Погані Дороги”, щоб показати історію українсько-російської війни. А також, щоб зібрати кошти для постраждалиx від агресії Росії. На показ приїхала і режисерка стрічки Наталія Ворожбит.

“Не ходіть до школи, школи більше немає”, – історія школи № 66 міста Маріуполя та її директора. Відео

Школа №66 була гордістю Маріуполя – після капітального ремонту вона пропрацювала лише 4 роки та готувалася до чергового випускного. Але все скінчилося 23 лютого.

Дослідники Amnesty International з’ясували деталі бомбардування Драмтеатру в Маріуполі. Інтерв’ю

Дослідники Amnesty International з’ясували деталі бомбардування Драматичного театру в Маріуполі. Міжнародна правозахисна організація опублікувала чергову доповідь, присвячену воєнним злочинам російської армії в Україні.

Підсумки саміту НАТО, анонс нових поставок військової допомоги Україні – подробиці. Відео

В Мадриді завершився саміт НАТО, який багато хто вже назвав історичним. В останній день зустрічей, лідери США та Великобританії анонсували надання Україні нових поставок військової допомоги.

В ООН закликають допустити гуманітарну допомогу в Херсон, Маріуполь та інші непідконтрольні Києву території  

Мешканка на зруйнованій вулиці Маріуполя 27 травня 2022 року. АР/ Олексій Олекандров.  

Координаторка ООН з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані висловила стурбованість тим, що працівники ООН та їхні партнери в Україні не можуть повноцінно виконувати свою гуманітарну роботу через брак безпеки та перешкоди.

Зокрема, доступ працівників міжнародних гуманітарних місій обмежений або неможливий до Херсона, Маріуполя та інших територій, що неповністю підконтрольні українському уряду.

У четвер, 30 червня, вона закликала “рішуче та терміново” забезпечити безпечний та безперешкодний доступ гуманітарних працівників до всіх регіонів України, міст, сіл та селищ, де люди потребують допомоги.

Вона також наголосила на необхідності дозволити цивільним особам залишити територію воєнних дій, якщо люди цього захочуть.

“Попри величезні труднощі, ми разом із нашими партнерами від початку російського вторгнення, від 24 лютого, надали життєво необхідну допомогу майже дев’яти мільйонам жінок, дітей та чоловіків у кожному регіоні України. Це на додаток до неймовірної роботи тисяч і тисяч волонтерів по всій країні, які підтримують власний народ”, - заявила координаторка ООН з гуманітарних питань в Україні.

За її словами, в районах, де активізуються бойові дії, зростають гуманітарні потреби мешканців.

Напередодні, 29 червня, Моніторингова місія з прав людини в Україні оприлюднила новий звіт щодо порушень в Україні. У ньому задокументовані випадки вбивств, тортур, зникнення людей, а також інші злочини проти цивільного населення за перші три місяці війни. Місія також змогла перевірити і підтвердити 23 випадки сексуального насильства в час війни.

Байден: «Ми будемо разом з Україною стільки, скільки потрібно». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG