Спеціальні потреби

Актуально

Ветерани УПА далі домагаються визнання

Ветерани УПА закликають українську владу визнати їх воюючою стороною за незалежність України у Другій світовій війні. Напередодні 64-ї річниці створення Української повстанської армії скликали прес-конференцію під назвою “Запитай у героїв УПА правду про ОУН-УПА”.

Ветерани УПА, яким сьогодні за вісімдесят, чекають справедливості. Вони сподіваються, що наступного року, до 65-ліття створення Української повстанської армії, її визнають воюючою стороною в Другій світовій війні. Голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА іванофранківець Михайло Зеленчук воював і був поранений, 11 років провів у підпіллі в Карпатах і 16 – у мордовських таборах:

«Прикро мені, що Україна Українську повстанську армію за 15 років не зуміла визнати, яка одинока – підкреслюю, одинока – у Другій світовій війні боролася за нашу незалежність».

Львів`янка Дарія Гусяк, у якої з приходом на Західну Україну радянської влади заарештували й закатували батька, була зв`язковою головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Пережила арешт КДБ, допити з катуваннями і 20 років у Володимирській тюрмі:

«І я вважаю, що ця боротьба 40-х років явище надзвичайно унікальне. Українська нація, український народ піднявся зі зброєю проти двох потуг світу. Вона ще унікальна і тим, що не маючи жодної підтримки зовні, протривала 10 років, ціле десятиліття».

Тернопільчанин Фотій Володимирський був двічі поранений – в бою з німецькими, а відтак із радянськими військами. Отримав 10 років таборів і відбув строк на вугільних шахтах Комі:

«Ми хочемо, щоб нас визнали як учасники Другої світової війни за Українську державу. Крапка!».

Законопроекти про визнання Української повстанської армії воюючою стороною не раз подавалися до Верховної Ради, однак, передусім через позицію комуністів, не були проголосовані. Останній проект, підготовлений Левком Лук`яненком, так само не включений до порядку денного – проти проголосувала Партія регіонів. “УПА фактично вже визнана українським народом,” -- підкреслив на прес-конференції заступник голови Конгресу українських націоналістів, народний депутат Євген Гірник. За його словами, якщо визнання УПА воюючою стороною наразі неможливо провести законодавчо, то це повинен зробити президент своїм указом.

Що ж до визнання через примирення, то до цієї ідеї упівці ставляться скептично. Як вони кажуть, ті, хто мав примиритися, вже давно примирилися. Вояки УПА успішно співпрацюють та проводять спільні акції з ветеранами Радянської Армії з організації Юхновського. Однак з ветеранами іншого об`єднання, Герасимова – кажуть вони – примирення неможливе. І знову Михайло Зеленчук і Фотій Володимирський:

«Ну хіба це морально – заставляти нас подавати руку своїм катам. Як ви думаєте. І кат не хоче нашої руки. Кат не визнає України, за яку ми боролися!».

«І хай встане Сташинський і Бандера і подасть йому руку. Хай встане Коновалець і подасть Одухватову руку, ми миримся. Хай встане Шухевич, якого вбили, і подасть тим чекістам, що його розстріляли, спалили і в Збручі затопили навіть прах. І подавати їм руку?».

14 жовтня низка громадських організацій проведуть у Києві урочистості з нагоди 64-ї річниці створення Української повстанської армії. Як кажуть ветерани УПА, вони не виключають можливості провокацій з боку певних політичних сил, однак сподіваються на здатність київської влади забезпечити порядок.

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG