Спеціальні потреби

Актуально

Чалий: міняти зовнішній курс не потрібно

Для зміни зовнішньополітичного курсу України немає жодних підстав. Таке переконання висловив новий заступник голови президентського секретаріату Олександр Чалий. На його думку, президент має достатньо повноважень для того, щоб гарантувати стабільність курсу. Втім експерти зауважують, що в умовах протистояння між гілками влади Кабмін та Верховна Рада зможуть, якщо не радикально розвернути його, то суттєво відкорегувати.

Про ймовірну корекцію зовнішньополітичного курсу України заговорили відразу після формування антикризової коаліції та призначення главою уряду Віктора Януковича. Передвиборчі виступи лідера Партії регіонів не залишали сумніву – новий уряд не буде торпедувати вступ України до НАТО. Натомість робитиме все для зближення з Росією.

До цього часу найпоказовішою заявою пана Януковича була його відмова від переходу до плану набуття членства в НАТО.

До цього часу протиріччя у баченні зовнішньої політики держави урядом та президентом згладжував міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Але нині після переходу блоку Наша Україна в опозицію його можуть відправити у відставку. Пропонувати нових кандидатів на цю посаду може лише президент. Але правляча «антикризова коаліція» у Верховній Раді має можливість заблокувати будь-якого висуванця глави держави. Відтак, на цю посаду президенту доведеться шукати компромісну фігуру. Оглядачі знову заговорили про ймовірність корекції зовнішньополітичного курсу.

Заступника глави президентського секретаріату Олександра Чалого нині називають одним із ймовірних наступників пана Тарасюка на міністерській посаді. Хоча він заперечує подібні повідомлення. Він запевняє, що зміна міністра не може призвести до корекції зовнішньої політики держави:

«Сьогодні засади зовнішньої політики у формі закону визначені, і я б хотів особливо наголосити, що з точки зору стратегії зовнішньополітичного курсу немає суперечностей між засадами зовнішньої політики, які визначені парламентом, проголошені президентом і урядом. Є деякі тактичні розбіжності стосовно форм, термінів, однак стратегічно зовнішньополітичний курс України сьогодні виглядає цілісним... Що стосується засад зовнішньої політики - моя оцінка як експерта – сьогодні немає жодного зовнішньополітичного питання, яке могло б бути зняте з порядку денного і набрати більше 300 голосів».

Втім оглядач Дмитро Губенко вважає, що уряд таки має достатньо важелів для корекції зовнішньої політики. Адже за тією ж Конституцією, він визначений виконавцем рішень президента у цій сфері:

«Насправді багато вирішує середня ланка. Вона в разі потреби може затягти будь-яке рішення і перетворити будь-яку ініціативу на щось протилежне. Не можна забувати про бюрократичну складову роботи. Ті самі рішення, які нині важливі для прийняття України до СОТ, банально затягуються у різноманітних бюрократичних процедурах. Через це вступ України до СОТ цього року опинився під зарозою».

Главі держави доведеться рахуватися із цими реаліями, наголошує Губенко. Особливо, якщо конфронтація між президентом та прем`єром загострюватиметься й надалі. Тоді будь-які ініціативи Віктора Ющенка будуть блокуватися на рівні виконавців.

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG