Спеціальні потреби

Ціна на газ в Україні залишається невизначеною


Попри холодну погоду, в багатьох областях України й досі не розпочався опалювальний сезон. Серед ймовірних пояснень називають невизначеність із ціною, яку українцям доведеться платити за імпортний газ. Урядовці обіцяють підписати відповідну угоду з Росією вже наступного тижня. Згідно з прогнозом, ціна газу хоч і підніметься, все ж буде нижчою, ніж у сусідніх країнах. Журналісти висловлюють припущення, що за таку поблажливість російського Газпрому Україні доведеться йти на значні поступки.

Президент Ющенко вимагає від уряду терміново врегулювати постачання до регіонів газу. З таким листом глава держави звернувся до прем`єр-міністра Віктора Януковича.

Попри похолодання, опалювальний сезон в багатьох областях досі не почався. На думку президента, одна з причин цього – невизначеність ціни на газ на четвертий квартал нинішнього року і на весь наступний. «Відсутність зазначеної інформації не дозволяє сформувати місцеві бюджети, створює додаткову соціальну напругу в регіонах», - говориться у листі.

До цього часу уряд не має підписаних угод про постачання газу із Росією. Віктор Янукович стверджує, що в наступному році вона не буде вищою за 130 доларів за тисячу кубометрів. Це майже на половину більше, ніж нинішня ціна. Однак за словами Януковича, всі сусідні країни платитимуть за паливо ще дорожче. Ці домовленості начебто мають оформити юридично вже наступного тижня.

Тим часом газета Коммерсант, посилаючись на власні джерала в російському уряді стверджує, що за пільгову ціну на газ українське керівництво має зробити Кремлю низку поступок у зовнішній політиці та економіці. Зокрема, стверджує видання, якнайшвидше провести референдум щодо приєднання до НАТО. Враховуючи низьку популярність блоку, не важко припустити негативний результат такого опитування. Інша вимога – гарантувати щонайменше на 5 років монопольне становище компанії РосУкрЕнерго у постачанні до України газу. Деякі аналітики припускають, що за цим підприємством можуть стояти інтереси людей, близьких до російського керівництва. Також за версією газети Коммерсант, від українського уряду просять продовжити термін дії угоди про перебування в Севастополі російського чорноморського флоту. Причому, за даними журналістів, навіть такі суттєві поступки, гарантуватимуть Україні ціну у 130 доларів лише на один рік.

Експерт Володимир Саприкін звертає увагу, що механізм формування ціни на газ й надалі залишається непрозорим. Попри те, що вони мали визначатися на ринкових засадах з урахуванням світової кон`юнктури.

«Було зроблено багато помилок в січні поточного року українськими керівниками, які підписали якісь такі недолугі документи, які залишають Україну в підвішеному стані. Тобто зважаючи на політичні кроки України, буде визначатися й економічна ціна на газ».

У Партії регіонів називають повідомлення про те, що за нижчі ціни Україна зробить політичні поступки безпідставними. Офіційна Москва поки що не коментувала ці повідомлення.

XS
SM
MD
LG