Спеціальні потреби

Експерти проти нейтрального статусу України


Чому Україна не Швейцарія? Чому для неї неможливий нейтралітет? Черговий просвітницький «ясник» на тему НАТО підготував Фонд «Демократичні ініціативи». Як твердять експерти, ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам України.

Україні треба вступити до НАТО. Ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам держави. У цьому переконаний екс-міністр закордонних справ Геннадій Удовенко. Дискусії про нейтральний статус, які точаться сьогодні, старійшина української дипломатії вважає беззмістовними. Нейтралітет не проголошується, нейтралітет надається, -- підкреслює Удовенко. Як він нагадав, нейтралітет було надано Швейцарії у 1815 році на Віденському конгресі. У випадку України всі сусідні держави мали б визнати її нейтральний статус і закріпити у своїх державних актах. Оскільки це нереально, то всі розмови про нейтралітет є демагогія в порожній звук, каже Удовенко: «Нейтралітет це туфта. Це піар для комуністів, для інших лівих і необізнаних людей».

«На жаль, найбільшою гарантією суверенітету країни, її незалежності є саме силовий чинник. Країни поважають суверенітет і незалежність тільки сильних держав», -- каже інший експерт, директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця. За його словами, нейтральний статус надає дуже відносні гарантії безпеки, які під час воєнних дій стають геть примарними. Взяти хоча б Бельгію і Люксембург, чиїм нейтральним статусом під час Другої світової війни знехтувала гітлерівська Німеччина, окупувавши ці території. Мир у нейтральній Швейцарії зберігся тоді лише завдяки унікальній системі оборони цієї країни та її банкам. Для України взірець країни-фортеці Швейцарії недосяжний, каже Перепелиця:

«Підкріплення нейтрального статусу потребує принципово інших збройних сил, ніж ми маємо. Це має бути країна-фортеця, згуртована нація і надзвичайно високий патріотизм, коли все чоловіче населення стоїть під рушницею. І вони постійно проводять бойову підготовку, бойове тренування, кожного місяця, кожного року і кожного кварталу. Чи здатне у нас населення бути такими палкими патріотами, особливо в Криму і в Східній Україні. Я маю дуже великі сумніви».

Як каже Перепелиця, розмови про нереальний для України нейтралітет використовують сьогодні з єдиною метою: заблокувати її рух до НАТО і Євросоюзу, залишивши назавжди у сфері російського впливу. На думку експертів, саме такий план реалізує Росія з допомогою проросійських сил у Верховній Раді – “антикризової коаліції”. Звідси ідея уряду Януковича провести референдум по НАТО, кажуть вони.

Соціологи, однак, звертають увагу на те, що питання вступу чи невступу до НАТО хвилює лише 12% населення. Тоді як питання , скажімо, підвищення тарифів хвилює 70%. Однак ніхто не збирається проводити референдум про те, чи підвищувати тарифи, або чи варто власникам підприємств, приватизованих за часів Кучми, доплатити їх реальну вартість. Це свідчить про те, що закликаючи до негайного референдуму по НАТО, політики просто хочуть використати людей для своїх маніпуляцій, -- каже науковий керівник Фонду “Демініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Звичайно, ніхто не буде влаштовувати референдум з приводу того, чи підвищувати тарифи, з приводу того, чи знижувати податки, з приводу того, чи треба власникам доплачувати за підприємства. Тому що результат цих референдумів очевидний, зрозумілий, і навіщо влаштовувати референдум, результат якого зрозумілий. Але коли йдеться про НАТО, про референдум щодо НАТО, результати якого теж зрозумілі зараз, то виникає питання, кому це вигідно. Тобто моя точка зору, що влада у нас, на жаль, проводить референдуми не для того, щоб з`ясувати громадську думку, а тоді, коли результати заздалегідь відомі і це вигідно».

Як каже Бекешкіна, щоб референдум по НАТО не був спекулятивним, цей референдум можна і треба проводити лише тоді, коли люди матимуть про НАТО всю повноту інформації і зможуть голосувати зі знанням справи.

XS
SM
MD
LG