Спеціальні потреби

Актуально

Експерти проти нейтрального статусу України

Чому Україна не Швейцарія? Чому для неї неможливий нейтралітет? Черговий просвітницький «ясник» на тему НАТО підготував Фонд «Демократичні ініціативи». Як твердять експерти, ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам України.

Україні треба вступити до НАТО. Ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам держави. У цьому переконаний екс-міністр закордонних справ Геннадій Удовенко. Дискусії про нейтральний статус, які точаться сьогодні, старійшина української дипломатії вважає беззмістовними. Нейтралітет не проголошується, нейтралітет надається, -- підкреслює Удовенко. Як він нагадав, нейтралітет було надано Швейцарії у 1815 році на Віденському конгресі. У випадку України всі сусідні держави мали б визнати її нейтральний статус і закріпити у своїх державних актах. Оскільки це нереально, то всі розмови про нейтралітет є демагогія в порожній звук, каже Удовенко: «Нейтралітет це туфта. Це піар для комуністів, для інших лівих і необізнаних людей».

«На жаль, найбільшою гарантією суверенітету країни, її незалежності є саме силовий чинник. Країни поважають суверенітет і незалежність тільки сильних держав», -- каже інший експерт, директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця. За його словами, нейтральний статус надає дуже відносні гарантії безпеки, які під час воєнних дій стають геть примарними. Взяти хоча б Бельгію і Люксембург, чиїм нейтральним статусом під час Другої світової війни знехтувала гітлерівська Німеччина, окупувавши ці території. Мир у нейтральній Швейцарії зберігся тоді лише завдяки унікальній системі оборони цієї країни та її банкам. Для України взірець країни-фортеці Швейцарії недосяжний, каже Перепелиця:

«Підкріплення нейтрального статусу потребує принципово інших збройних сил, ніж ми маємо. Це має бути країна-фортеця, згуртована нація і надзвичайно високий патріотизм, коли все чоловіче населення стоїть під рушницею. І вони постійно проводять бойову підготовку, бойове тренування, кожного місяця, кожного року і кожного кварталу. Чи здатне у нас населення бути такими палкими патріотами, особливо в Криму і в Східній Україні. Я маю дуже великі сумніви».

Як каже Перепелиця, розмови про нереальний для України нейтралітет використовують сьогодні з єдиною метою: заблокувати її рух до НАТО і Євросоюзу, залишивши назавжди у сфері російського впливу. На думку експертів, саме такий план реалізує Росія з допомогою проросійських сил у Верховній Раді – “антикризової коаліції”. Звідси ідея уряду Януковича провести референдум по НАТО, кажуть вони.

Соціологи, однак, звертають увагу на те, що питання вступу чи невступу до НАТО хвилює лише 12% населення. Тоді як питання , скажімо, підвищення тарифів хвилює 70%. Однак ніхто не збирається проводити референдум про те, чи підвищувати тарифи, або чи варто власникам підприємств, приватизованих за часів Кучми, доплатити їх реальну вартість. Це свідчить про те, що закликаючи до негайного референдуму по НАТО, політики просто хочуть використати людей для своїх маніпуляцій, -- каже науковий керівник Фонду “Демініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Звичайно, ніхто не буде влаштовувати референдум з приводу того, чи підвищувати тарифи, з приводу того, чи знижувати податки, з приводу того, чи треба власникам доплачувати за підприємства. Тому що результат цих референдумів очевидний, зрозумілий, і навіщо влаштовувати референдум, результат якого зрозумілий. Але коли йдеться про НАТО, про референдум щодо НАТО, результати якого теж зрозумілі зараз, то виникає питання, кому це вигідно. Тобто моя точка зору, що влада у нас, на жаль, проводить референдуми не для того, щоб з`ясувати громадську думку, а тоді, коли результати заздалегідь відомі і це вигідно».

Як каже Бекешкіна, щоб референдум по НАТО не був спекулятивним, цей референдум можна і треба проводити лише тоді, коли люди матимуть про НАТО всю повноту інформації і зможуть голосувати зі знанням справи.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG