Спеціальні потреби

Ющенко: Україна буде йти в СОТ своїм шляхом


Україна не буде виконувати побажання Росії і підлаштовувати під неї дату вступу до СОТ. Таку позицію сьогодні висловили у секретаріаті глави держави. Про терміни приєднання до Світової торговельної організації знову заговорили після того, як російський прем`єр Михайло Фрадков закликав Україну синхронізувати вступ до СОТ.

Україна не має наміру відкладати свій вступ до Світової торговельної організації і синхронізувати його із Російською Федерацією. Це - позиція президента Ющенка, про яку повідомив заступник глави секретаріату глави держави Олександр Чалий. На Банковій вважають, що кожна країна йде до членства до СОТ своїм шляхом. Так само, додав Чалий, різними способами уряди захищають свої внутрішні ринки:

«Президент чітко заявляв, що кожна країна має свою логіку по вступу до СОТ, свої терімни і графіки. І ставити питання про синхронізацію є нелогічним».

Дискусія про час приєднання до СОТ загострилася після того, як російський прем`єр Михайло Фрадков закликав українське керівництво синхронізувати вступ до цієї організації. Про це він заявив під час візиту до Києва. У Кремлі побоюються, якщо Україна вступить до СОТ раніше – через її територію транзитом до Росії потраплятимуть товари з інших країн. В цьому випадку українці також зможуть блокувати членство в СОТ Російської Федерації. Нині це роблять Сполучені Штати. Грузія, також погрожує розірвати двосторонні домовленості і не пустити Росію до торговельного клубу.

Віце-прем`єр українського уряду Микола Азаров підтвердив – мова може йти лише про узгодження умов, на яких дві країни приєднаються до СОТ, а не термінів:

«Ніхто не казав про те, щоб синхронізувати дату вступу Росії та України до Світової торговельної організації. Це я вам абсолютно відповідально заявляю».

Президент розраховував, що Україна зможе приєдантися до СОТ до кінця нинішнього року. Для цього Верховна Рада мала до 27 жовтня ухвалити близько двох десятків законів. Але уряд Вiктора Януковича не подав вчасно проекти цих законів на розгляд парламенту. Минулого тижня Віктор Ющенко скористався своїм правом законодавчої ініціативи і зробив це замість Кабінету Міністрів. Однак Верховна Рада не стала невідкладно розглядати пакет документів, визначений президентом як невідкладний. Відтак, спікер Олександр Мороз та прем`єр Віктор Янукович пообіцяли ухвалити необхідні закони до кінця року.

Україна домагається членства в СОТ зокрема й для того, щоб укласти угоду про вільну торгівлю із Європейським Союзом. Верховний комісар ЄС Хав`єр Солана нагадав, що без вступу до Світової організації торгівлі Європа не зможе полегшити доступ на свої ринки українським товарам.

XS
SM
MD
LG