Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про різні вектори української еліти

Чи можливий консенсус еліт щодо вступу України до НАТО? Тему обговорювали за “круглим столом”, учасники якого повернулися з конференції “Шлях України до зрілої державності”, що відбулась у Вашингтоні.

Чи можливий консенсус еліт щодо вступу України до НАТО? Замислитись експертів спонукали несподівані заяви Віктора Януковича про відданість євроатлантичній інтеграції і членство в НАТО як мету, зроблені минулого тижня газеті “Франкфурте альгемайне цайтунг”. В одного з учасників вашингтонської конференції, головного редактора інтернет-видання “Обозреватель” Олега Медведєва склалось тверде переконання, що прем`єр насправді хоче в НАТО, просто боїться признатись у цьому Росії:

«Я зробив для себе висновок, що Віктор Янукович є переконаним прихильником євроатлантичної інтеграції України. І якщо говорити більш простими словами, Янукович за вступ України за в альянс».

Інший учасник конференції у Вашингтоні, народний депутат від фракції БЮТ Григорій Немиря не схильний вірити у щирість “виїзних” заяв прем`єра. Він каже про повернення “синдрому Кучми” – багатовекторність як спробу доїти двох корів, Росію і Захід:

Дійсно, я підтверджую, що пан Янукович [німецькій газеті] і Леонід Кожара у Вашигтоні говорили, що Україна за євроатлантичну інтеграцію. В останньому інтерв`ю, коли журналіст реально дотиснув прем`єр-міністра, він сказав: “Так, це передбачає і членство в НАТО”. Але і Кучма в свій час, коли потрібно було говорити, говорив те ж саме. Це була потреба у президента – вийти з напівізоляції. Яка потреба у прем`єр-міністра стверджувати це зараз? Саме той факт, що в реальності був сформований уряд не помаранчево-блакитний, а уряд блакитно-рожево-червоний, спонукає, на мою думку, в риториці прем`єр-міністра говорити те, що в інших обставинах він би не говорив. Тому що йому потрібна легітимізація на Заході».

За словами Немирі, дії прем`єра достатньо промовисті, щоб не обманюватись риторикою. В бюджеті на інформаційну кампанію про НАТО кошти урізані; урядовий комітет з євроінтеграції ліквідований, триває атака на “західників” в уряді – міністрів оборони та закордонних справ. Регіонали закликають до негайного референдуму про НАТО, оскільки за нинішніх настроїв в суспільстві його результати відомі наперед, і хочуть викреслити з українських законів пункт про вступ до НАТО як мету. Це все не кажучи про пряму відмову Януковича в Брюсселі від Плану дій щодо набуття членства – відмову, разом з гарантіями безпеки, від демократичних цінностей.

Директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця вважає, що нинішня владна еліта - це крок назад навіть порівняно з пострадянською кучмівською, бо не мислить загальнодержавними категоріями:

«Сьогодні прийшла нова еліта, яка характеризується не тільки совковістю, а й чітким регіональним спрямуванням... Люди, які приходять у владу, вони керуються не загальнонаціональними інтересами, не загальнодержавними, а приватними інтересами, в кращому випадку корпоративними інтересами, які мають чітко виражений регіональний характер».

Така еліта може бути інкорпорована в інтереси сусідньої держави, -- каже експерт. Віктора Януковича він називає будівничим російських геополітичних проектів в Україні:

«Ця людина не усвідомлює українських національних інтересів. Вона чітко усвідомлює російські інтереси, коли так говорить. Але вона не турбується про українські національні інтереси, про перспективу. Я думаю, що це характеризує таку російську провінційність. Це все одно що губернатор Краснодарського краю або Татарстану міг би заявити: так, ми хочемо в НАТО, але тільки при умові, що Російська Федерація стане членом НАТО або Євросоюзу. Приблизно так сьогодні і наша еліта висловлюється, як губернатори Краснодарського краю або Татарстану. Ми, звичайно, хочемо бути в НАТО і в Європейському Союзі, але при умові, якщо буде Росія там мати членство. Бо ми ж без Росії несамостійні, ми ж не є незалежними».

Консенсус еліт в Україні наразі неможливий, – висновують експерти. Світогляди цих еліт протилежні, оскільки одні виходять з української національної традиції, інші – з провінційної малоросійської. Спроба поєднати непоєднуване в Універсалі результатів не дала. І те, що відбувається зараз – не повернення до кучмівської двовекторності, а розвернення вектора на 180 градусів. Як кажуть аналітики, зовнішньополітичний курс нинішня еліта при владі намагається кардинально змінити. І це, кажуть деякі оглядачі, буде зовнішня політика Татарстану у складі Російської Федерації.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG