Спеціальні потреби

Верховна Рада визнала Голодомор геноцидом


Історична подія у Верховній Раді. Голодомор 1932-33 років визано актом геноциду проти українського народу. Законопроект набрав 233 голоси. “За” голосували три фракції -- Наша Україна, Блок Юлії Тимошенко і Соціалістична партія. Від Партії регіонів голосувало 2 депутати, фракція Компартії не підтримала закон у повному складі.

Верховна Рада нарешті спромоглася назвати Голодомор геноцидом проти українського народу. Втім, для визнання цього історичного факту парламенту знадобився цілий день бурхливих політичних дискусій.

Суперечки почалися ще на стадії внесення питання до порядку денного. З першої спроби для цього не вдалося набрати необхідну кількість голосів. Спікер оголосив повторне голосування, і лиш тоді парламент зі скрипом погодився розглядати законопроект – 227 голосами при 226 необхідних. “За” три фракції -- Наша Україна, БЮТ і соціалісти. Регіонали не згодні з окремими формувалюваннями. Комуністи категорично проти взагалі.

Під час обговорення сторони аргументували кожен свою позицію. Представники Партії регіонів заявили, що факт штучного голоду визнають, однак про геноцид, на їх думку, говорити немає причин – адже така мета не формулювалася чітко у тодішніх державних документах. Що ж до комуністів, то на слово геноцид нащадки Леніна-Сталіна реагували нервово. Депутат від фракції КПУ Олександр Голуб з трибуни Верховної Ради заявив буквально таке: президентський законопроект формує ідеологію неофашизму, а тому – імпічмент президентові:

«Ми переконані, що запропонований президентом законопроект це політична провокація. Антиісторичний і неправовий за суттю законопроект може спричинити і вже спричиняє в Україні ланцюгову реакцію протистояння у суспільстві. Воно призведе до напруження міждержавних стосунків між Росією та Україною».

Комуністові Голубу опонував нашоукраїнець Кириленко:

«Щодо тих, хто говорить, що ухвалення нашого законопроекту призведе до ускладнення стосунків з Росією. Стаття 4 Конвенції ООН говорить, що особи, що чинять геноцид, підлягають покаранню. Особи, але не країни і не уряди! Ухвалення нашого закону не викличе жодних ускладнень з Російською Федерацією. Ускладнення виникнуть із п`ятою колоною, яка організувала цей голод і зараз захищає як політичні нащадки організаторів цього голоду».

Лідер соціалістів, голова Верховної Ради Олександр Мороз закликав парламентарів підтримати президентський законопроект:

«Ми не можемо голосувати за цей закон кількістю в 230 чи 250 голосів. Ми повинні проголосувати всі. Парламент не повинен замовчувати правду. Не має права».

Однак після оголошеної спікером перерви голосування не відбулося. Представник Партії регіонів Євген Кушнарьов запропонував розшифрувати в законопроекті слово “геноцид”. За його версією, окрім українського народу, має йтися про масове знищення в результаті Голодомору інших народів СРСР. Партія регіонів наполягала також на вилученні із законопроекту пункту про заборону публічного заперечення Голодомору. Доля законопроекту знову зависла на волоску.

І ось, після другої перерви -- результативне голосування. 233 голоси “за” – проходженню законопроекту допомогло те, що соціалісти у цьому питанні стали на бік опозиції. Від Партії регіонів голосувало тільки 2 депутати – Тарас Чорновіл і Ганна Стеців. Комуністи у повному складі проти.

Закон про Голодомор прийнято у президентській редакції з кількома правками. Формулювання “геноцид української нації” замінено на “геноцид українського народу”, а замість пропонованої президентом заборони публічного заперечення йдеться про те, що публічне заперечення Голодомору 1932-33 років є протиправним.

XS
SM
MD
LG