Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко готовий скасувати політреформу

Президент України готовий до скасування політреформи. Така заява прозвучала під час великої прес-конференції глави держави, присвяченої підсумкам 2006 року. При цьому Віктор Ющенко зазначив, що вважає такий шлях конфронтаційним і погодиться на нього лише в останню чергу.

Скасування політреформи. Ця фраза вперше прозвучала з вуст президента. Досі формулювання були обтічніші. Втім, Ющенко і далі залишається прихильником мирного діалогу і не хоче конфронтацій. Його план “А” – сісти за круглий стіл і домовитись про вдосконалення конституційної реформи, яка діє вже рік і породила війну повноважень між президентом і прем’єром. В іншому разі вступає в силу план “Б”.

Віктор Ющенко заявив: “Якщо не вдасться здійснити цей намір, тоді я змушений буду коментувати інший крок, який не є ініціативою президента, але очевидно наступить: це скасування результатів реформи”.

Політична реформа в її нинішньому вигляді, вважає Ющенко, не рятує від авторитаризму, а лише передає абсолютну владу з одних рук в інші:

“Ключова політика попередньої моделі полягала у тому, що вся країна залежала від того, з яким настроєм одна людина прийде на роботу наступного дня. І ця людина жила на Банковій. Тепер у мене склалося враження, що вся країна і парламент залежать від того, з яким настроєм приходить на роботу інша людина, яка живе на Грушевського. Що змінилося? Якщо цю ситуацію залишити так як є - ми з кожним днем, з кожним тижнем скочуватимемося до авторитарності. Вона нам дихає в спину. Це вже було!”.

Глава держави дав зрозуміти, що не заперечує проведення референдуму за скасування політреформи. А відповідаючи на запитання про те, чи балотуватиметься він на наступний президентський термін, якщо реформу буде скасовано, заявив: “Якщо моє перебування на цій посаді є позитивом для нації, я буду боротися”. Водночас Ющенко зазначив, що це питання ще не на часі і він не хоче ворожити на кавовій гущі.

Велика прес-конференція в Українському домі, що тривала 2 години, була присвячена підсумкам року. Серед позитивів і перемог президент згадав перші чесно проведені вибори і завершення розгляду всіх законів, необхідних для вступу до Світової організації торгівлі; лібералізацію візового режиму з країнами Євросоюзу і втішну динаміку соціальних стандартів за останні 2 роки.

Глава держави пояснив чому він заветував новий бюджет на 2007 рік. Серед основних претензій президента до державного кошторису – підвищені податки, відсутність реального росту заробітної плати і мінімальна пенсія, яка не дотягує до прожиткового мінімуму.

Ющенко нагадав, як перед президентськими виборами тодішній прем’єр Янукович зробив дотацію всім пенсіонерам, у кого пенсія не дотягувала до прожиткового мінімуму. Тепер же уряд подає бюджет, в якому пенсія менша мінімуму на 26 гривень.

У своїх поглядах президент виявився категоричним: “Пенсія незахищених верств населення, які втратили працездатність, має бути на рівні прожиткового мінімуму. Це принцип! І цим була продиктована позиція президента. Недораховані щомісячно 26 гривень я просив би повернутина рахунок бюджету пенсіонера”.

На прохання журналістів, президент вкотре коментував також тему отруєння. На його думку, сьогодні слідство має достатньо фактів, щоб назвати злочинців – все залежить від політичної волі прокуратури:

“Справа вже не є такою складною, як виглядала ще рік тому. Сьогодні є достатньо підстав, щоб прийти і заарештувати винних людей, однак, частина з них перебуває за межами України. Установлені також останні факти щодо того, хто і яку страву ставив на стіл. Коли могла виникнути загроза змішування отрути з їжею. Далі починаються дії прокуратури. Все залежить від того, чи є мужність у цих людей довести справу до кінця”.

А відповідаючи на одне з останніх питань – який подарунок він хотів би отримати під новорічну ялинку, Ющенко, замість стиха підказаної прес-секретарем політкоректної відповіді – “бюджет”, удався до юнацьких спогадів. Втім, президент зізнався, що отримав нещодавно від дружини в подарунок мотоцикл 1942 року випуску і тепер мріятиме про що-небудь до нього.

Всі новини дня

Обстріл Запорізької АЕС не призвів до "безпосередньої загрози для ядерної безпеки" – МАГАТЕ

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії .

За даними української сторони, обстріл вели російські війська поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Однак доступні способи вимірювання радіації продовжують показувати нормальний рівень на станції, заявив голова органу ООН, що здійснює нагляд за атомною енергетикою у світі.

«Обстріл 6 серпня поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій АЕС завдав шкоди, але наявні вимірювання радіації показують нормальний рівень радіації на майданчику, заявили в Україні. Експерти МАГАТЕ оцінили відсутність безпосередньої загрози для ядерної безпеки», – мовиться у твіті організації.

Територію Запорізької АЕС обстріляли через день після того, як попередній обстріл пошкодив зовнішню систему електропостачання станції.

У повідомленні МАГАТЕ вказується, що за даними України, в результаті суботньої події було поранено українського охоронця на ЗАЕС.

Проте, за даними українських фахівців, яких цитує МАГАТЕ, видимих пошкоджень ні контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом, ні захисного периметра об'єкта, немає.

Разом з тим, голова МАГАТЕ наголошує, що обстріл у п’ятницю та суботу на ЗАЕС порушив практично всі компоненти ядерної безпеки.

У своєму твітер-повідомленні агенство пише: «Практично всі 7 незамінних принципів ядерної та фізичної безпеки порушені, сказав Рафаель Гроссі, повторивши серйозне занепокоєння: «Всі військові дії, що загрожують ядерній безпеці, повинні бути припинені». Знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ».

Як мовиться в заяві організації, суботній вечірній інцидент показав, що конфлікт також поставив під загрозу ядерну безпеку та механізми готовності та реагування на надзвичайні ситуації.

Російська окупаційна влада заявила, що це були українські ракети, що вразили об’єкт, пошкодили адміністративні будівлі та місце поблизу складу використаного ядерного палива.

Український президент Володимир Зеленський назвав Росію «державою-терористом, яка обстрілює атомну станцію».

Після інциденту Україна повідомила МАГАТЕ, що персоналу станції обмежили доступ до внутрішнього кризового центру ЗАЕС, що потенційно може вплинути на реагування у випадку надзвичайної ситуації. Крім того, український регулятор заявив, що його комунікація з ЗАЕС була «дуже обмеженою та фрагментарною», заявив генеральний директор Гроссі.

Він знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

У понеділок, 8 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити на Запорізьку атомну станцію міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність об'єкта. Він назвав обстріли ЗАЕС «самогубними» і висловив сподівання, що вони припиняться.

Президент «Енергоатома» Петро Котін заявив у понеділок, що його відомство вітає присутність міжнародних спостерігачів, але хоче бачити їх під егідою ООН, а не МАГАТЕ.

«Ми були від початку за те, щоб така місія була присутня на станції, але говорили не про МАГАТЕ, а про офіційну місію ООН. У тому числі, там могли бути експерти від МАГАТЕ», – наголосив керівник українського атомного регулятора в ефірі телемарафону, повідомляє агентство УНІАН.

Котін пояснив, що це потрібно для того, щоб передати контроль над територією Запорізької АЕС цим спостерігачам, так званим миротворцям, повідомляє УНІАН.

«Ми не можемо прийняти представників місії МАГАТЕ, адже ми не можемо виконати умови їхньої безпеки. Це небезпечно, а ми не можемо нести за це відповідальність», - сказав Котін.

На початку червня представники «Енергоатому» заявляли, що «візит на завод стане можливим лише тоді, коли Україна поверне контроль над об'єктом».

Тоді українські енергетики спростували заяву Гроссі, що він узгодив поїздку представників МАГАТЕ. «Енергоатом» наполягав, що ця заява є «новою спробою отримати доступ до Запорізької електростанції, щоб узаконити присутність окупантів та схвалити їхні дії».

Котін у понеділок також повідомив, що за його даними, Росія почала реалізовувати план щодо підключення ЗАЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. За його словами, росіяни спробують відключити від Запорізької АЕС окуповані регіони півдня України, а потім провести електромережу з Криму.

У травні російський віце-прем'єр Марат Хуснуллін заявив, що Запорізька АЕС працюватиме на Росію, але «готова постачати електроенергію і Україні», якщо та за неї платитиме. Про це російський чиновник сказав, перебуваючи в окупованому російськими військами Мелітополі.

Найбільшу атомну електростанцію в Європі було захоплено російськими військами на початку березня, незабаром після того, як російська армія вторглася в Україну.

Дивіться також на цю тему:

МАГАТЕ: «Ситуація на Запорізькій АЕС дуже нестабільна». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG