Спеціальні потреби

Актуально

Візантія-2007 - подорож на дно Чорного моря

Американські геологи Вільям Райян та Волтер Питман вивели теорію, що в часи Льодяникового періоду Чорне море було озером з прісною водою, навколо якого були розташовані поселення людей. Аби довести чи заперечити твердження колег, океанолог Боб Баллард, починаючи з 1998 року, здійснив кілька експедицій для дослідження дна Чорного моря у пошуках ознак людської цивілізації. Наразі він збирається у чергову поїздку, напередодні якої у Вашингтоні провів прес-конференцію у приміщенні Національного географічного товариства.

У вересні наступного року відбудеться спільна українсько-американська експедиція на дно Чорного моря, яка матиме назву “Візантія-2007”. Остаточним завданням місії є побудова першого, із серії запланованих, підводного музею. Співпраця українських та американських дослідників почалася ще минулого року, коли під час першої експедиції знайшли залишки візантійського корабля ІХ – Х століття та радянського лайнера “Ленін”, який затонув під час Другої світової війни.

Дослідник-океанолог Боб Баллард, який свого часу знайшов залишки Титаніка, очолить американську команду. Натхнений успіхом першої експедиції, він має великі сподівання:

“Ми знайшли залишки історії від античних часів до недавнього минулого – уламки вертольотів, які впали у 1980-их роках, а поряд із ними залишки візантійських суден, які затонули тисячоліття тому. Ми лише заглянули за завісу, а побачили так багато”.

Ідеєю дослідження дна Чорного моря Баллард захопився під впливом книги Вілларда Баскома «Глибокі води, античні кораблі”, у якій автор стверджує, що ключ до розуміння історії Середземномор’я лежить на дні Чорного моря. Баском вважав, що чорноморська вода є ідеальним середовищем для збереження стародавніх дерев’яних суден. Згодом, його теорію підтвердили науковці.

Роберт Баллард вважає, що: “Чорне море є єдиним великим водоймищем на планеті, яке не містить кисню. Крім того, протягом кількох тисяч років через нього проходили стародавні торговельні шляхи. Якщо врахувати ці два фактори – багату торговельну історію та відсутність у воді кисню – матимемо справжній підводний музей”.

Нещодавно Національне географічне товариство Америки провело презентацію, на якій представник української сторони директор Департаменту підводної спадщини України Інституту археології НАНУ Сергій Воронов пояснив, що експедиція “Візантія 2007” стане однією із сімнадцяти, які проводитимуть у Чорному морі під егідою ЮНЕСКО.

Океанологи планують підняти з води деякі експонати, інші залишаться на морському дні. Сергій Воронов каже, що такі судна, тим не менш, отримають статус експонату морського музею, розташованого у відкритому морі, та будуть доступними для туристів.

Сергій Воронов каже: “Доля експонату залежатиме від того, на якій глибині він розташований. Якщо це доступна для людини глибина, наприклад у Чорному морі із сучасним обладнанням вже пірнають до ста метрів. Менш підготовані туристи без проблем можуть пірнати на глибину 20 – 30 метрів. Тобто, якщо експонат буде розташований на такій глибині, там проводитимуть екскурсії, але специфічні, з аквалангами та інструктором, який буде демонструвати всі ці об’єкти, а екскурсовод буде читати інформацію на поверхні”.

За словами організаторів проект має величезну освітню цінність. Вони спробують підключити його до мережі Інтернет, або, можливо, до мережі конкретних ВНЗ, щоб студенти могли безпосередньо, не виходячи з роимйщення, зробити мандрівку у віки і справді торкнутися тисячолітньої історії.

Експерти стверджують, що через особливості хімічного складу водяних прошарків Чорного моря, на його дні збереглися сотні кораблів, майже у їх первинному стані.

Сергій Воронов має оптимістичні сподівання, що за якийсь час їм вдасться знайти на дні Чорного моря, на глибині поза зоною впливу техногенних факторів та людського втручання, цілий античний корабель, з вантажем, художніми та мистецькими витворами...

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG