Спеціальні потреби

Актуально

Україна між демократією та авторитаризмом

Тенденції руху до авторитаризму в Україні так само сильні, як прагнення до демократії. Такого висновку, за результатами останніх опитувань дійшли соціологи Фонду “Демократичні ініціативи” та фірми “Ukrainian Sociology Service”.

Україна на роздоріжжі. Такого висновку дійшли соціологи, дослідивши нинішній стан демократії. З одного боку, люди високо цінують демократичні свободи і хочуть контролювати владу. З другого – невдоволені тим, куди рухається країна, і виступають за наведення порядку “твердою рукою”. Маятник може коливатися як в один, так і в інший бік, – вважає науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

“Україна зараз перебуває на роздоріжжі. Так, як 2004 року Україна була на роздоріжжі чітко, з рівними шансами руху в бік авторитаризму і в бік демократії, але тоді це залежало від політиків, зараз Україна теж на роздоріжжі, куди вона піде: у бік посилення демократичних тенденцій чи у бік закручування гайок, у бік авторитаризму. І я б сказала, вірогідність цих двох напрямів рівнозначна”.

Як випливає з даних опитувань, проведених у жовтні-грудні цього року, демократії в Україні стало більше. Її сучасний стан за десятибальною шкалою, де “1” – це “повна диктатура”, а “10” – повна демократія, опитані експерти оцінили на “6”, населення – на “5” балів. А відповідаючи на запитання – який тип державного устрою для України найбажаніший? – більша частина опитаних назвали демократію, і тільки кожен п’ятий заявив, що авторитарний режим за певних обставин може бути кращим, ніж демократичний.

Однак попри цю загальну прихильність до демократичних цінностей і принципів, 63 % населення незадоволені тим, як функціонує демократія в Україні. А на запитання – чи погоджуєтесь ви, що сильний лідер може зробити для країни більше, ніж усі закони та дискусії? – ствердну відповідь дала більшість – дві третини опитаних. Цей попит на сильних лідерів, вищих за закон, якраз і свідчить про тенденцію до авторитаризму, наголошують соціологи. Як вони зазначають, що глибше засинатиме суспільство у проміжках між виборами, то меншою буде активність громадян у контролі за владою, відтак більша ймовірність, що країна рухатиметься саме цим шляхом.

Куди зрештою хитнеться маятник? Дослідження соціологів доповнене міні-опитуванням на вулицях Києва. Запитання було таке: що краще для України – демократія чи “сильна рука”?

- “Демократія, звичайно, але не така, як у нас”.

- “Сильна рука! Щоб один хазяйнував, а не так, щоб усі партії робили, як їм хочеться”.

- “Я вже й не знаю... Що означає сильна рука? Сильному бути найпростіше. Але силу можна застосовквати по-розумному, правда?”.

- “Як на мене, щоб був порядок, слід, щоб керівник був розумний”.

- “Демократія, але справжня демократія, а не така, як у нас є. Сильна рука – це коли наш народ гнобили багато сторіч, при владі Катерини та при Сталінському правлінні. Треба дати народові відійти. Зрозуміло, якщо зараз усім дати волю, демократію,то нічого доброго з цього не вийде. Треба якось поступово це впроваджувати”.

- “І те, і інше. І сильна рука, і демократія. Якщо Янукович – це сильна рука, а Ющенко – демократія, то навіть не знаю, що краще. Мені здається, вже краще Ющенко. Я вам зізнаюся, що я за Януковича голосувала. А тепер він свою політику змінив трішки... Не думає про людей, що їм важко живеться, пенсії не балансує...”.

Всі новини дня

Німеччина не має систем Patriot, які вона могла б передати Україні але буде підтримувати Україну стільки, скільки потрібно - Тобіас Лінднер

Одне з відкритих питань - перспективи надання західними партнерами систем Patriot. Раніше влада Польщі запропонувала розмістити на українській території систему Patriot, яку Німеччина запропонувала надати Польщі.

Потік переселенців не зменшується: як у Молдові благодійники вітають українців. Відео

За минулі майже 10 місяців, понад півмільйона вимушених переселенців із України перетнули кордон із Молдовою у пошуку безпечного притулку. Благодійники, які й організовують тимчасовий прихисток для українців, кажуть: потік переселенців не зменшується.

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео

США будуть посилювати санкції проти Ірану та Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:30 0:00

Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 275 мільйонів доларів. Фокус саме цього пакету - на укріпленні протиповітряної оборони України та захисті життєво-важливої інфраструктури.

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони», – речниця Білого Дому Карін Жан-П’єр. Відео

«Цей пакет надасть Україні нові спроможності для посилення протиповітряної оборони та протидії загрозам, які надходять від іранських безпілотників, які Росія використовує для нападу на життєво важливу інфраструктуру України та вбивства українських цивільних», – Карін Жан-П’єр, речниця Білого Дому

Іранська підтримка російського війська зросте у найближчі місяці, очікують в Білому домі  

Фото оприлюднене армією Ірану через АР. Дрон, запущений із військового корабля. 25 серпня 2022 року. Associated Press

Військова співпраця Росії та Ірану перетворилась на “повноцінне оборонне партнерство” і лише зростатиме найближчим часом, - про це під час розмови з журналістами у п'ятницю, 9 грудня,заявив Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США у Білому домі.

“Ми очікуємо, що іранська підтримка російського війська лише зростатиме у найближчі місяці. Ми навіть вважаємо, що Іран розглядає питання продажу сотень балістичних ракет з Ірану в Росію. Ми також бачили повідомлення про те, що Москва та Тегеран розглядають можливість створення лінії спільного виробництва смертоносних дронів у Росії. Ми закликаємо Іран змінити курс, і не вдаватись до цих дій”, - заявив Кірбі.

За його словами, Росія зі свого боку пропонує Ірану “безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки”, зокрема із розробки зброї та тренування військових.

Джон Кірбі: “В рамках цієї співпраці нас турбує, що Росія має намір надати Ірану передові військові компоненти. Москва може надавати Тегерану таке обладнання, як вертольоти та системи ППО. Є повідомлення, що цієї весни іранські пілоти тренувалися в Росії, щоб навчитися управляти Су-35. Це свідчить про те, що Іран може почати отримувати літаки протягом наступного року. Ці винищувачі значно посилили б військово-повітряні сили Ірану, порівняно з їхніми регіональними сусідами”.

Сполучені Штати вважають російсько-іранське партнерство таким, що несе загрозу “не лише Україні, але й для сусідів Ірану в регіоні”.

“Ми поділилися цією інформацією з партнерами на Близькому Сході по всьому світі, - заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки у Білому домі. - І ми збираємося використовувати всі інструменти, які є в нашому розпорядженні, щоб викрити та перешкодити цій діяльності”.

Представник Білого дому оголосив, що Сполучені Штати 9 грудня запровадили санкції щодо трьох російських організацій, причетні до придбання та використання іранських безпілотників.

“До цих суб'єктів належать Повітряно-космічні сили Росії, які, як вважається, є бенефіціаром угоди між Росією і Іраном про передачу дронів, російський 924-тий державний центр дронної авіації, який відправляв персонал до Ірану для навчання на іранських безпілотниках”, - розповів Джон Кірбі.

За його словами, США мають намір створити групу із країн-однодумців, щоб обговорити загрози від російсько-іранської співпраці.

“Ми продовжуватимемо працювати з нашими союзниками та партнерами, а також з ООН, щоб притягнути їх до відповідальності. Ми працюємо з іншими країнами, аби гарантувати, що їхня юрисдикція не буде експлуатована Росією чи Іраном, і щоб запобігти оборонним транзакціям для підтримки цієї діяльності”, - повідомив Джон Кірбі.

Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть співпрацювати з союзниками та партнерами, аби Україна мала все, що їй потрібно для захисту та відновлення, зокрема, обладнання протиповітряної оборони та підтримку для захисту електромереж.

Більше

XS
SM
MD
LG