Спеціальні потреби

Янукович за проведення референдуму


Глава українського уряду Віктор Янукович висловився за провдення референдуму щодо приєднання України до НАТО. Таким чином він відреагував на рішення Центральної виборчої комісії, яка визнала дійсними понад чотири мільйони підписів на підтримку загальнонаціонального опитування з цього питання.

Прем’єр-міністр Віктор Янукович вважає, що необхідно виконувати рішення Центральної виборчої комісії щодо проведення загальнонаціонального референдуму про членство України в НАТО та Єдиному економічному просторі. Про це повідомляє прес-служба Партії регіонів. Напередодні Нового року ЦВК визнала дійсними понад чотири мільйони підписів громадян на підтримку референдуму, які зібрали активісти СДПУ(о). Цього достатньо для оголошення опитування за народною ініціативою.

Віктор Янукович обіцяє всіляко підтримувати референдум. Хоча й каже – нині не найкращий час для його проведення. “В ідеалі референдум має відбуватися у спокійнішій атмосфері” – йдеться у заяві. Мовляв, щоб не роздмухувати загострення політичної ситуації.

Втім ця теза суперечить позиції партнерів Партії регіонів з Антикризової коаліції – комуністів. Їхній лідер Петро Симоненко наполягає, щоб референдум відбувся вже у березні. КПУ вимагає від президента негайно оголосити проведення всенеродного опитування.

З тим, що Україна має стати членом Альянсу лише після загальнонаціонального опитування погодилися майже всі парламентські партії. Цю домовленість навіть закріпили в Універсалі національної єдності. Однак політики не дійшли згоди, коли саме проводити референдум. Віктор Ющенко волів би порадитися із громадянами за декілька років, після того як Україна виконає план набуття членства. Тоді, ймовірно, рівень підтримки цієї ідеї буде значно вищим ніж нині. Відтак, президент може й не призначити референдуму цього року. Принайнмі Конституція не вимагає цього від глави держави. На заваді може стати й брак коштів у бюджеті.

Оглядачі зазначають – заява пана Януковича не випадкова. Вони прогнозують – референдум щодо НАТО може стати ще одним козирем прем’єра у його протистоянні із президентом. Він може зіграти, якщо Віктор Ющенко вирішить призначити дострокові вибори або провести референдум про скасування політичної реформи. В цьому випадку Партія регіонів очевидно, забажає пришвидшити проведення “натівського” опитування.

Ще одним запобіжником для стримання цих президентських ініціатив може бути заміна голови Центральної виборчої комісії. Її нинішній керівник Ярослав Давидович досяг пенсійного віку. Регіонали заявляють про ймовірність призначення на цю посаду свого соратника Сергія Ківалова. Його ім’я у пресі пов’язували із фальсифікаціями результатів президентських виборів. І тому його повернення у ЦВК, очевидно, є неприйнятним для Віктора Ющенка. Пан Ківалов поки що не висловлює бажання залишати парламентську роботу. Втім, додає – що прислухається до рішення фракції.

XS
SM
MD
LG