Спеціальні потреби

Актуально

Опитування: в Українi патрiотiв стало бiльше

Українці стали більшими патріотами, але й далі шанують чужих, а не власних героїв. Такий парадокс зафіксувало соціологічне дослідження, проведене в грудні минулого року “Українським демократичним колом” на замовлення Інституту політики.

В Україні побільшало патріотів. У грудні минулого року 65% опитаних заявили, що пишаються своїм громадянством. Чотири роки тому, під час аналогічного дослідження, таких було тільки 49%. Водночас скоротилася частка тих, хто ідентифікує себе радше з Радянським Союзом, аніж з Україною. Сьогодні СРСР оплакує лише третина, під час минулого опитування – майже 40%. Коментуючи помітне зростання патріотичних настроїв, що відбулося в усіх без винятку регіонах країни, експерти стверджують: сучасна політична нація сформувалася.

Директор Інституту політики Микола Томенко каже: “Україні сформована сучасна політична українська нація. Оскільки 65% опитаних громадян говорять про те, що вони пишаються тим, що вони громадяни України і, що найбільш приємно, що співвідношення у регіонах принципово не відрізняється. Мені приємно фіксувати, що в Донецькій, Луганській області це 60% таких людей. І порівнюючи з 2002 роком, відчутна динаміка – з 39% до 60%. Ми не маємо жодного регіону, де, умовно кажучи, ступінь патріотичності сягав менше половини”.

Однак є і менш приємна новина. Більше люблячи Україну, громадяни не стали більше любити її героїв. Скажімо, Богдана Хмельницького українці шанують нарівні з Петром І, а Леоніда Брежнєва, так як і Михайла Грушевського. Оцінка заслуг Вячеслава Чорновола збігається з визнанням досягнень Микити Хрущова, а Володимир Ленін набирає стільки ж балів, що й Іван Мазепа.

Микола Томенко: “І от парадокс: ми отримали більш патріотичне суспільство, більш патріотичних людей, але вони продовжують з певним скепсисом ставитись до діячів української політичної історії і з достатнім пієтетом ставляться до персонажів радянської історії”.

На думку експертів, парадокс великою мірою пояснює незнання власної історії. Скажімо, про Михайла Грушевського, фактично першого президента Української держави, нічого не знають чи не можуть нічого достеменно сказати 40% опитаних. Парадоксальним є і те, що події, пов’язані з перебуванням України у складі Росії, більшість українців оцінює позитивно. Саме так вони ставляться до Переяславської Ради 1654 року (60% бачить у ній позитив) чи всього періоду перебування України у складі СРСР (63% - позитивне ставлення).

Водночас у молоді інші пріоритети. Серед них своїм українським громадянством пишається найбільше опитаних – 71%, а розпад Радянського Союзу негативним явищем називає лише 40% порівняно з 60% тих, кому за 50 років.

Якщо така тенденція триватиме, кажуть експерти, то не за горами часи, коли пріоритетні позиції в ієрархії національних героїв нарешті посядуть українські, а не чужі історичні та політичні діячі.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG