Спеціальні потреби

Тривають дискусії навколо стратегії щодо Іраку


Сьогодні у Вашингтоні продовжуються дискусії щодо нової стратегії Білого Дому щодо Іраку. Перед сенатським комітетом з питань збройних сил сьогодні виступив міністр оборони США Роберт Ґейтс. Головне запитання законодавців – чому США повинні вірити новим обіцянкам іракської влади припинити міжусобні конфліктии у той час, як попередні обіцянки не були виконані.

На запитання законодавців окрім Ґейтса відповідав також голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Пітер Пейс. На слуханнях обговорювали рішення президента відправити до Іраку додаткових 20 тисяч американських солдатів.

Генерал Пейс, зокрема, заявив, що головною відмінністю цього плану є те, що іракське командування зобов'язалось діяти проти усіх кримінальних елементів, як суннітів, так і шиїтів.

Тим часом, рівень підтримки війни в Іраку серед американців значно впав. Різко критикують план президента і лідери демократичної партії.

Сенатор-демократ Тед Кеннеді запитав сьогодні, чи президент готовий поставити свій план на голосування у Конгресі. Гейтс дав зрозуміти, що ні.

Очікувалося, що заклик Президента Джорджа Буша надіслати до Іраку додатково понад 20 тисяч військовослужбовців не викликає захоплення серед демократів, які нині складають більшість у обох палатах Конгресу. Утім плани адміністрації знаходять критиків навіть серед законодавців – членів республіканської партії.

Саме республіканці висловили певне незадоволення наміром Президента Буша надіслати до Іраку військове підкріплення. Про це свідчать заяви законодавців на учорашньому слуханні контрольованої віднедавна демократами комісії Сенату з питань закордонних відносин.

Сенатор-республіканець Чак Гейґел з Небраски каже, що реалізація заклику президента надіслати до Іраку військові підкріплення, стала б найбільш небезпечним промахом у американській закордонній політиці від часів В’єтнамської війни. Своєю чергою Держсекретар США Кондоліза Райс не погоджується з припущенням, що додаткові війська означатимуть ескалацію війни.

Президент Буш застерігає, що передчасний відступ з Іраку завдав би серйозної шкоди американським стратегічним інтересам. Він дав ширше пояснення своєї позиції у зверненні до військовослужбовців у форті Беннінґ, штат Джорджіа., кажучи, що місія американської армії полягає в очищенні та запевненні безпеки в іракських містах, допомозі іракцям захисти своє населення та бути впевненим, що іракські сили після відходу американців будуть спроможні втримувати в столиці необхідну безпеку.

Комісія Палати представників з питань збройних сил запитала міністра оборони США Роберта Гейтса, що станеться, якщо іракці не дотримуватимуться своїх зобов’язань.

На що Роберт Гейтс відповів: “Президент дав ясно зрозуміти, як у вчорашньому зверненні, так і в розмовах з іракським урядом, що терпіння американців не безмежне, і що в разі невиконання Іраком зобов’язань, ми будемо змушені переглянути стратегію”.

Наскільки доцільно надсилати до Іраку військові підкріплення, законодавці мають вирішити під час серії слухань впродовж кількох наступних тижнів. Якщо вони вирішать, що нова політика адміністрації президента стосовно Іраку – хибна, Білому Дому буде відмовлено у відповідних фондах.

XS
SM
MD
LG