Спеціальні потреби

Актуально

Шукають альтернативи помаранчевим силам

В Україні зростає запит на альтернативу трьом помаранчевим силам. Таким, на думку політологів, є один із наслідків підтримки Блоком Юлії Тимошенко “Закону про Кабінет Міністрів”.

В Україні 12 січня демократичним шляхом відбулась узурпація влади. У таких парадоксальних термінах політологи оцінюють події минулої п’ятниці, коли Верховна Рада проголосувала за нові, не передбачені Конституцією, повноваження Кабміну. Не змінивши жодної літери в основному законі, змінили конституційний лад, – зазначає Андрій Єрмолаєв з Центру соціальних досліджень “Софія”:

“Конституційний процес продовжується не лише у формі змін до Конституції, а й у формуванні нових норм поза межами тексту Конституції. В п’ятницю, якщо ми закриємо очі на гостроту політичної боротьби, суперечки про те, хто кому головний, було розглянуто кілька ключових питань, пов’язаних з новим конституційним устроєм”.

Баланс влади порушився: у Президента стало менше повноважень, у прем’єр-міністра більше. Проте, як стверджують політологи, це ще не парламентська республіка. Бо ще не впроваджено норму, за якої президена обирає парламент. Крім того – нагадують вони – у Польщі і Литві повноваження президентів навіть менші, ніж нинішні “обрізані” у Ющенка. Отож, за прогнозами експертів, попереду нові раунди “холодної війни” між гілками української влади, і рік обіцяє бути не нудним.

Навіщо це зробила Юлія Тимошенко? Міркуючи над мотивами, що змусили досі непримиренну опозиціонерку посадити Януковича на трон, експерти припускають: останнім часом БЮТ залишався за бортом основних політичних домовленостей. Голосуючи за виграшний для реґіоналів закон, Тимошенко намагалася повернути собі ту увагу, яка відповідає потенціалу її політичної сили – другої за величиною в парламенті.

Розрахунок, на думку політологів, полягав ще й у тому, що лідерці БЮТ не вигідні безконфліктні сценарії. Загострити драматургію, спонукати до більш конфліктного розвитку подій аж до скасування політреформи і дострокових виборів – такою, за словами експертів, може бути таємна мета гри Тимошенко.

Та хоч би які були мотиви, репутація віднині зіпсута. А серед сил Майдану вже не залишилося нікого “білого й пухнастого”. Говорить відомий політолог Олесь Доній:

“Після цього голосування можна, на жаль, ставити крапку на міфах про ідеали Майдану і про те, що є сили, які сповідують ці ідеали. Адже в той чи інший спосіб всі три помаранчеві сили пішли на співпрацю, або намагалися піти на співпрацю зі своїм політичним антагоністом – Партією реґіонів. Першою це зробила Соцпартія, яка ввійшла в Антикризову коаліцію, другою це зробила Наша Україна, яка спробувала створити з реґіоналами широку коаліцію, хоча це і не вдалося, і третім це зробив Блок Юлії Тимошенко, який показав, що залежно від конкретних кон’юнктурних питань вони готові іти так само на тимчасову співпрацю з реґіоналами. Тобто говорити, що зараз залишився хтось із цих трьох сил як “лицар світла”, очевидно, не доводиться”.

З Донієм погоджується експерт Центру Разумкова Юрій Якименко:

“Цим рішенням БЮТ втрачає свою, так би мовити, політичну щирість і унікальність своєї позиції як опозиційної сили. І вона стає в ряд таких самих політичних сил, як, скажімо, СПУ – партія, яка після рішення Мороза змінила свою позицію на діаметрально протилежну. І певна частина виборців опиниться в ситуації дезорієнтації і можливості для нового вибору”.

Цей вибір буде пов’язаний з політиками, які зараз мають динамічний рейтинг, наприклад, Юрієм Луценком. Такої ніші для нових політичних проектів, яка з’явилась зараз, до нового року не було. У цьому політологи вбачають принципову новизну ситуації.

Всі новини дня

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Більше

XS
SM
MD
LG