Спеціальні потреби

Актуально

Творчість Далі, як виклик суспільству

Творчість іспанця Сальвадора Далі, визнаного одним із найвидатніших художників ХХ століття, не знає меж. Фактично одну із найбільших колекцій його творів можна побачити у місті Сейнт-Пітезбер, в південно-американському штаті Флорида. У музеї Далі міститься 96 картин, виконаних олійними фарбами, більше 100 акварельних і 1300 графічних робіт, а також фотографії, скульптури та інші мистецькі витвори.

Музей було відкрито 1982-го року. Піт Таш – освітній куратор музею, проводить екскурсії для ознайомлення з колекією творів. Він розповідає, що для музею було дуже важливо придбати картину “Портрет мого померлого брата”, оскільки це допомагає розумінню, ким був Далі як художник. Матір розповіла Сальвадору Далі, що він є реінкарнацією старшого брата, який також звався Сальвадор і помер у семирічному віці – три роки до народження художника.

Піт Таш каже, що “Портрет мого померлого брата” – просто фантастична картина. Це свого роду супутник твору “Gal-Аcid”. В ній відкриваються дуже важливі психологічні виміри життя Далі, пов’язані із сприйняттям його брата».

Доцент музею Майкл розповідає про одне із найостанніших придбань – портрет Абрагама Лінкольна. Фактично, картина має дуже довгу назву. Вона називається: “Ґала, яка дивиться на Середземне море, на віддалі 20-ти метрів перетворюється в портрет Абрагама Лінкольна”.

За словами Майкла, Далі побачив малюнок у науковому журналі. Це фактично був портрет Абрагама Лінкольна з п’ятидоларової купюри. Картинку було комп’ютеризовано і зображено у вигляді пікселів – маленьких квадратиків. Далі відтворив картину, збільшивши квадратики.

Народжений 11 травня 1904-го року в іспанському місті Фіґейрос, Сальвадор Далі завжди любив цей мальовничий край, який часто був темою його творчості. Фактично після цілого життя, проведеного в різних країнах Європи і Америки, він помер там, де народився. Усе своє життя Далі був ексцентриком. Він носив довге волосся, одяг старовинних фасонів і незвичної форми вуса. Він також ніколи не стримував себе у висловах. Наприклад, під час навчання заявляв, що жоден із викладачів не має достатньої компетенції, щоби приймати в нього іспити, внаслідок чого 1926-го року його було виключено з Академії образотворчого мистецтва.

Куратор Піт Таш каже: “Далі фактично був індивідом, який протистояв усьому. Ціле життя він прожив, намагаючись робити прямо протилежне до того, чого від нього очікували. І внаслідок цього він нажив багато ворогів”.

1929-го року Далі вирушив у Париж і невдовзі очолив рух сюрреалістів. Того ж року він зустрів Ґалу, яка стала його музою і довголітнім коханням.

Перехід Далі від сюрреалізму до класичного періоду творчості виявляють 20 великих полотен. Він глибоко зацікавився релігійними темами, історією та наукою. У результаті з’явився цикл,частинами якого є твори: “Відкриття Америки Христофором Колумбом” і “Тайна вечеря”. Творчість Далі переповнена символізмом. “Сталість пам’яті”, або “М’які годинники” чи “Час, що розтопився” – як інколи називають це полотно – найбільш відома робота Далі-сюрреаліста. Символами, які знайшов митець, часто підкреслюють відносність часу. Мурахи асоціюються із смертю і розпадом, а яйця символізують любов і надію. Творчість Далі як художника не обмежується нічим. Але крім малярства він також зробив значний внесок у скульптуру, фотографію, кінематограф.

Телефон у вигляді омара і диван у формі рота американської кіноакторки Мей Вест є взірцем сюреалізму.

Піт Таш розповідає: “Він репрезентує вседозволеність. Відчуття свободи. Відчуття того, що будь-коли можна не обмежувати себе рамками культури. Завжди є можливість думкою здолати межі, реально відтворюючи наш день, наше сьогодні, наш, якщо хочете, спосіб життя”.

Сам Далі найкраще охарактеризував свою творчість так: “Я створюю картини, за які і померти радісно”.

Всі новини дня

Перед відступом росіяни нашпигували все навколо вибухівкою: як розміновують деокуповані території на Миколаївщині. Відео

Японія нещодавно оголосила, що передасть Україні сучасне обладнання для розмінування. Група експертів Державної служби з надзвичайних ситуацій пройшла тренування із використання приладів у Камбоджі, а зараз продовжує курс навчання безпосередньо у Японії. Тим часом...

Нема ознак, щоб Україна використовувала американські гроші не за призначенням - Мінфін США 

"Ми вітаємо зусилля української влади щодо співпраці з нами, аби допомога США доходила до тих, кому вона призначена”, - заявила речниця Міністерства фінансів США. 

Міністерство фінансів США заявило, що не бачить жодних ознак того, що українці використовували американські кошти не за призначенням.

Відомство має намір тісно співпрацювати з українською владою, щоб забезпечити належні гарантії для запобігання корупції. Заява американського Мінфіну пролунала у вівторок, 31 січня, через кілька днів після того, як в Україні звільнили низку високопосадовців за звинуваченнями в причетності до корупції.

"У нас немає жодних ознак того, що кошти США були використані не за призначенням в Україні, - коментар речниці Міністерства фінансів США Меган Аппер опублікувала агенція Reuters. - Ми вітаємо зусилля української влади щодо співпраці з нами, аби забезпечити належні гарантії, щоб допомога США доходила до тих, кому вона призначена".

Речниця також повідомила, що Міністерство фінансів США разом зі Світовим банком відстежують американські виплати, "щоб підтвердити, що вони використовуються за призначенням, а також щоб з Україною та іншими партнерами боротися з корупцією".

Станом на грудень Світовий банк виділив Україні понад 13 мільярдів доларів через програму PEACE на державні витрати для підтримки адміністративної спроможності України. Значна частина цих коштів надходить саме зі Сполучених Штатів.

Програма PEACE, організована Світовим банком, дозволяє міжнародним донорам об’єднати зусилля для надання швидкої та адресної фінансової підтримки. За даними Світового Банку, ця програма покриває виплати пенсій та зарплат працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій, фінансує соціальну допомогу малозабезпеченим та дітям з особливими потребами, покриває оплату комунальних послуг, субсидії внутрішньо переміщеним особам, медичні послуги в лікарнях та поліклініках.

Як повідомляв Голос Америки, минулого тижня в Україні запрацювала "гаряча лінія" Служби інспектора Агенції з міжнародної допомоги США (USAID). Метою її роботи - нагляд за використанням коштів і ресурсів, наданих американськими платниками податків на підтримку України.

За даними Transparency International у щорічному Індексі сприйняття корупції Україна посідає 116 місце зі 180 країн світу.

"Вбивці танків". У Пентагоні показали, як вантажать БМП Bradley для України

Завантаження БМП Bradley у порту в Північній Кароліні, 25 січня 2023. Фото U.S. Transportation Command by Oz Suguitan

Перша партія бойових машин Bradley відправлена до України, повідомив Пентагон. Вантаж, що містить понад 60 БМП у межах угоди про військову допомогу Сполучених Штатів у 2,85 мільярда доларів, залишив американський порт поблизу Чарльстона у штаті Південна Кароліна.

"Bradley – це дуже потужний автомобіль, який ми надаємо українцям, – сказала підполковник армії Ребекка Д’Анджело, яка контролювала процес завантаження обладнання. - Сподіваюся, вони зможуть просуватися вперед на полі бою та відновити втрачені позиції, маючи обладнання, яке дорівнює тому або перевищує те, що є у росіян".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Як повідомляв Голос Америки, надані українцям спроможності від США можуть змінити "розстановку сил на полі бою". У попередніх двох пакетах військової допомоги Сполучені Штати оголосили про передачу Україні 109 бойових машин піхоти Bradley, яких називають "вбивцями танків". Після цього для українських військових організували кількатижневі тренування на цих системах у Німеччині.

Щоразу коли ми говорили, що нова зброя для Києва може призвести до ескалації, ми помилялись - Борис Джонсон у Вашингтоні

Колишній прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон у Вашингтоні закликав надати Україні усе спорядження, яке їй необхідно.

Західним союзникам потрібно якнайшвидше надати Києву всю необхідну зброю, щоб Україна змогла перемогти у російській війні вже цього року. Про це колишній премʼєр-міністр Великої Британії заявив під час візиту до США, де відвідав Український дім у Вашингтоні й провів сніданок і прес-конференцію із посолкою України Оксаною Маркаровою.

"Я тут, тому що я підтримую Україну з гордістю, а також щоб донести важливий меседж, що США відіграли провідну роль у допомозі нашим українським друзям, які захищають себе від жорстоких і непотрібних атак Путіна і російських збройних сил", - заявив Джонсон.

Він пояснив: "Я хочу донести у Вашингтоні, що немає жодної причини відкладати допомогу. Наші українські друзі мають отримати усе, що потрібно, щоб вигнати росіян з усієї території України якомога швидше. Щоб це сталося цього року – 2023. Це найкраще для України, Заходу та Росії. Закінчімо цю катастрофу якнайшвидше".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Говорячи про надання Україні досконалішої зброї, включно із винищувачами F-16, колишній британський прем'єр зауважив: "Щоразу коли ми говорили, що не маємо надавати певний тип зброї через ризик ескалації, досвід показав, що це була помилка (...). Ще зовсім недавно казали, що про танки не треба й думати, а зараз ми даємо танки. Отже, мій головний аргумент: продовжуймо обговорення. Але не відкладаймо. Це життєво важливо, щоб Україна отримала техніку, яка їй необхідна, якнайшвидше. Це гуманна річ для України й всього світу".

Відповідаючи на питання Голосу Америки щодо відповіді президента США Джозефа Байдена напередодні про те, що США не будуть надавати Україні винищувачі F-16, Джонсон відповів, що захоплюється тим, що робить адміністрація Байдена, яка витратила 23 мільярди доларів лише на військову допомогу Україні, і що він сподівається, що вона буде будувати на цих досягненнях.

"Я вважаю, що інвестиції, які Сполучені Штати зробили у вирішення цього конфлікту, є насправді розумною річчю в довгостроковій перспективі для всієї євроатлантичної зони. Зі стриманням російської агресії та відсічу російській агресії в Україні загальна економія в довгостроковій перспективі буде величезною", - сказав він.

Також він повторив свій заклик про те, що безпека України має бути гарантована таким же чином, як й для країн НАТО. За його словами, він змінив свою думку щодо членства України в Альянсі.

"Я раніше думав, що в основному нам потрібно знайти спосіб забезпечити безпеки України обладнанням, розвідкою, тренуваннями, щоб вони більше ніколи не могли бути атаковані. Але ви знаєте, тепер я думаю, що досить вже двозначностей. Ми десятиліттями намагалися не мати України в НАТО, що призвело до найгіршої війни в Європі за 80 років".

Столтенберг закликав зміцнювати зв'язки НАТО з Японією через глобальні виклики війни Росії в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, Токіо, 31 січня 2023. Takashi Aoyama/Pool via REUTERS

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав до зміцнення зв'язків Альянсу з Японією, оскільки війна Росії в Україні підвищує глобальні ризики і свідчить, що демократіям потрібні міцніші партнерства.

Японія, що приєдналася до очолюваних США та ЄС економічних санкцій проти Москви через війну Росії в Україні та надіслала Києву гуманітарну допомогу та оборонне обладнання небойового характеру, значно активізувала зв'язки з Північноатлантичним Альянсом.

"Війна в Україні також продемонструвала, що наша безпека тісно взаємопов'язана, - заявив Столтенберг під час візиту на авіабазу Ірума на півночі від Токіо. - Якщо президент Володимир Путін переможе в Україні, це буде трагедія для українців, але вона також відправить дуже небезпечний сигнал авторитарним лідерам у всьому світі, тому що використовуючи військову силу, вони зможуть досягати своєї мети. Тому війна в Україні має значення для всіх нас".

"Пекін уважно стежить за цим і виносить уроки, які можуть вплинути на його майбутні рішення. Те, що відбувається сьогодні в Європі, завтра може статися у Східній Азії, тому ми повинні залишатися єдиними та непохитними, виступаючи разом за свободу та демократію", - додав генсек НАТО.

Напередодні, перебуваючи в Сеулі, Столтенберг закликав Південну Корею збільшити військову підтримку України, посилаючись на досвід інших країн, які змінили свою політику ненадання зброї країнам у конфлікті після вторгнення Росії. Він також підкреслив, що безпекові виклики НАТО та союзників в Азії є спільними. Він нагадав, що КНДР поставляла озброєння для російських найманців ПВК "Вагнер" для війни в Україні.

У статті використано матеріали Reuters, AP

Більше

XS
SM
MD
LG