Спеціальні потреби

У вівторок Буш виступить перед Конгресом


У вівторок Президент США Джордж Буш вже за давньою традицією має виступити перед обома палатами Конгресу. А також звернутися у своїй промові просто до своїх спiвгромадян.

Звернення Президента Буша до обох палат Конгресу буде продовженням давньої традиції відносин між виконавчою та законодавчою гілками влади Сполучених Штатів. Згідно з американською Конституцією Президент США зобов’язаний час від часу спiлкуватися з Конгресом про стан держави та інші проблеми, які він вважає нагальними.

Конституція не дає ніяких подальших вказівок, але президентський спіч тепер став щорічним політичним ритуалом. В цілому ця традиція бере початок ще від першого Президента Джорджа Вашингтона, який щорічно виголошував публiчнi промови. Потім, починаючи з третього Президента США Томаса Джефферсона, спіч до людей сам по собі відійшов на другий план.

Професор Американського університету Алан Ліктман пояснює, що Президенту Джефферсону здавалося, ніби поява перед Конгресом мала надто монархічний присмак. Отож 1801-го року Джефферсон сказав, що більше не виступатиме перед Конгресом. Натомість своє послання американцям він вирішив давати у письмовій формі. Відтоді усі президенти США продовжували саме в письмовій формі відправляти свої щорічні послання Конгресові. Це відбувалося доти, поки Америка не обрала президентом – Вудро Вілсона.

Президент Вілсон виголосив свою першу промову перед Конгресом 1930-го року. Він говорив про економічне врегулювання. Наступним президентом, який особисто звертався до людей, був Франклін Рузвельт, промову якого вперше транслювали по радіо.

Експерт Джорджтаунського Університету у Вашингтоні Стівен Вейн вважає, що промова про стан держави є тим шляхом, яким президент вказує Конгресу і говорить американцям про справи зроблені і ті, які ще належить зробити. Це – частина політичної традиції, ціла церемонія. І як правило воно працює на імідж президента.

Абрагам Лінкольн 1862-го року фактично скористався своїм щорічним зверненням до Конгресу, щоб піти у свій перший наступ на рабство, стверджуючи, що без рабства у США не було б громадянської війни.

Франклін Рузвельт говорив про економічні права американцiв. Гері Труман виступив перед Конгресом, щоб окреслити програму, яку він назвав Справедливий курс. А Ліндон Джонсон у запропонував прийняти нові закони громадянського права.

XS
SM
MD
LG