Спеціальні потреби

Актуально

Протиракетна система США - предмет дискусiй

В Україні не вщухає дискусія про можливе розміщення об'єктів протиракетної оборони Сполучених Штатів Америки у Східній Європі. Один із керівників українського уряду віце-прем’єр Микола Азаров назвав такі плани загрозою для України. Пан Азаров також висловив претензії до керівництва Польщі, яке не порадилося із Києвом щодо планів розмістити американські військові об’єкти на своїй території. Детальніше про це у розмові із військовим експертом Сергієм Згурцем.

РД: Чи дійсно, як стверджує пан Азаров, протиракетні комплекси, які Сполучені Штати планують розмістити у Польщі, потенційно можуть загрожувати Україні?

СЗ: Це є певне перекручення фактів. Якщо ми згадаємо фразу Путіна, то навіть у Російській Федерації не вбачають особливої загрози в тому, що американці розміщують бази у Польщі. Президент Росії сказав, що у нас є засоби, які дозволяють своїми асиметричними діями нівелювати ризик розміщення системи ПРО на території Польщі. Тому питання є більш політичним, аніж військовим, і говорити про те, що виникає ризик для України є певним перебільшенням. З іншого боку, на Україні вже розміщені станції попередження про ракетний напад, які працюють на потреби Російської Федерації. За логікою Азарова, то Україна вже сьогодні наражається на ризик військових дій з боку країн, з якими буде контактувати Росія.

РД: Але мова йде про розміщення ракет безпосередньо близько від українського кордону. Чи якась нештатна ситуація на таких об’єктах може мати потенційно небезпечні наслідки для України?

СЗ: Американська сторона використовує у протиракетах так звані кінетичні засоби ураження. Це звичайні боєприпаси, які мають збити ракету противника точним влученням. У цей час російська сторона у своїх протиракетах використовує якраз ядерні боєзаряди. Фактично це два різних підходи, і російські ракети є більш ризикованими з погляду наслідків використання, аніж ті, які розгортає американська сторона.

РД: А чи може Україна якимось чином скористатися цією американською протиракетною системою, якщо, скажімо, її території загрожуватиме ракетний удар?

СЗ: Кількість протиракет обмежена, їх використання буде пов’язане із захистом країн, які американська сторона безпосередньо вважає своїми союзниками. Де-юре Україна сьогодні не є союзником ні НАТО, ні США, ні власне самої Росії. Тобто, ми говоримо про те, що ця ситуація не забезпечує Україні військових девідендів.

РД: Очевидно, що в Україні немає нині ні фінансових, ні фізичних можливостей розгортати власну систему протиракетної оборони. Яким чином військові можуть захистити країну від ймовірних нападів?

СЗ: Є американська система протиракетної оборони, яка насамперед покликана захищати інтереси американської сторони і її союзників, також є проекти пов’язані із створенням Європейської ПРО, яку розробляють західні країни, де провідні позиції займають Франція і Німеччина.

Український підхід має ґрунтуватися на тому, аби знайти точки дотику як з американськими планами, так і з європейськими. Але американці дуже мало діляться високими технологіями. Фактично реальнішим шляхом є розвиток взаємодії із Європейськими оборонно-промисловими корпораціями, хоча і він є достатньо складним.

Всі новини дня

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

У розвідці США занепокоєні можливими спробами втручання у цьогорічні вибори з боку Росії та Китаю

Виборча комісія в Орегоні, 25 травня 2022. (AP Photo/Gillian Flaccus)

Влада США напередодні проміжних виборів до Конгресу у листопаді попереджає, що Росія працює над посиленням сумнівів у чесності американських виборів, тоді як Китай зацікавлений підривати позиції американських політиків, у яких він бачить загрозу інтересам Пекіна. Про це повідомляє агенція Associated Press, що отримала доступ до незасекречених рекомендацій американської розвідки.

У рекомендаціях, надісланих представникам влади штатів та муніципалітетів у середині вересня, представники розвідки заявили, що, на їхню думку, Пекін бачить менший ризик у втручанні у проміжні вибори до Конгресу, порівняно з президентськими виборами.

Хоча офіційні особи заявляли, що вони не виявили жодних достовірних загроз виборчій інфраструктурі в США, попередження розвідки надійшло на піку виборчої кампанії, в якій дедалі більше кандидатів і виборців відкрито висловлюють недовіру до демократичних процесів у країні, зауважує агенція.

"Поточна ситуація досить складна, можливо, значно складніша, ніж у 2020 році", — сказала журналістам у понеділок Джен Істерлі, директорка агенції з кібербезпеки та інфраструктури Міністерства внутрішньої безпеки США.

Росія роздмухує теми, які викликають розбіжності і вже циркулюють в інтернеті, зокрема, сумніви щодо чесності американських виборів, але не створює власний контент, повідомив високопоставлений співробітник ФБР, який спілкувався з журналістами на умовах анонімності.

Китайські та російські посадовці й медіа раніше відкидали звинувачення США у втручаннях у виборах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що у грудні 2016 року США оголосили персонами нон ґрата 35 російських дипломатів і закрили два об'єкти РФ у Нью-Йорку й Мериленді, зокрема, за втручання Росії у вибори США.

А торік доповідь компанії Мета засвідчила, що США та Україна очолюють перелік країн, які з 2017-го по 2020-й рік найчастіше ставали мішенню операцій впливу із використанням Facebook, а провідними джерелами координованої неавтентичної поведінки є Росія та Іран.

У статті використано матеріали AP, російськомовної служби "Голосу Америки".

Дивіться також: Яких танків найбільше потребують ЗСУ і хто їх може надати

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

В G7 виробили три етапи обмеження цін на російську нафту

Президент України Володимир Зеленський від початку лютневого вторгнення Росії в Україну закликав до повного міжнародного ембарго на російську нафту й газ, стверджуючи, що прибутками з експорту Москва фінансує війну.

Чільний представник міністерства фінансів США сказав, що країни Групи 7 (Велика Британія, Італія, Канада, Німеччина, Франція, США, Японія) планують три етапи обмеження цін на російську нафту й нафтопродукти, щоб урізати прибутки Росії від експорту енергоносіїв, які використовуються для фінансування російської війни проти України.

США ще у березні наклали заборону на імпорт російської нафти й нафтопродуктів. В ЄС часткове нафтове ембарго щодо Росії почне набирати чинності з 5 грудня. А Британія навесні заявила, що поступово припинить купувати російську нафту до кінця року.

Але на тлі вже чинних західних санкцій Росія і далі отримує великі прибутки від нафти, зокрема збільшивши продаж в такі країни як Індія і Китай, на тлі світового зростання цін на нафтопродукти.

Ідея обмеження цін полягає в тому, щоб країни - покупці узгодили і дотримувалися вимоги платити за нафту не більше визначеної верхньої межі.

Агентство Reuters передає, що заступник міністра фінансів США Бен Гарріс 4 жовтня сказав, що спочатку обмеження будуть накладені на сиру нафту, а пізніші будуть зосереджені на дизельному пальному і згодом - на менш цінних нафтопродуктах.

Бен Гарріс також сказав, що межа цін на російську нафту ще не визначена, але зауважив, що мета полягає в тому, щоб ціна була на такому рівні, який би зберігав рентабельність видобування навіть з найдорожчих свердловин у Росії.

«Обмеження цін можна буде вважати випускним клапаном для санкцій ЄС, бо перетворює повне ембарго на залежне від певних умов», - цитує Бена Гарріса Reuters з конференції у Женеві.

Газета Financial Times 4 жовтня називає план «Групи семи» експериментом і зауважує, що досі є непевність стосовно того, як обмеження цін працюватиме на міжнародному нафтовому ринку.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Більше

XS
SM
MD
LG