Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про діяльність “мозкових центрів”

У країнах Заходу, а зокрема у Сполучених Штатах, контроль за діяльністю уряду частково здійснюється і за допомогою представників громадського сектора, експертів неурядових організацій із категорії так званих “мозкових центрів”. Такі установи в Україні ще не надто поширенi.

Двоє неурядових українських експертів – Ілько Кучерів та Володимир Дубовик, перебувають у Сполучених Штатах на стажуванні. Протягом останніх місяців на суспільних форумах вони говорили про Україну, спілкувалися з політиками і переймали досвід своїх американських колег. Детальніше про їхнє перебування у розмові з Андрієм Годованцем.

АГ: Що таке “мозковий центр” і яка схема його роботи?

ВД: “Мозковий центр” – це дослідницька установа, яка зосереджує експертів, об’єднаних переважно спільним підходом до вирішення певних проблем. Це може бути питання внутрішньої, зовнішньої, міжнародної політики і багатьох інших напрямків.

У Сполучених Штатах дуже багато таких “мозкових центрів” і більшість із них зосереджена саме у Вашингтоні, бо це ближче до урядових структур, тобто головна мета для них – це саме безпосередньо впливати на політичні рішення, які приймає американська влада.

АГ: А як би ви порівняли функціонування “мозкових центрів” в Україні із США?

ІК: Я приємно здивований тим, як це працює в Америці. Тут є колосальна концентрація інтелекту, дуже багато людей, які професійно думають про політику і пропонують різні сценарії. І багато з цих людей зосереджені в “мозкових центрах”, яких майже дві тисячі у Вашингтоні. А в Києві їх одиниці, і порівняно із США, їхня діяльність там ще дуже квола. Хоча підходи приблизно однакові – аналітики шукають найкращі шляхи, найкращі сценарії для розвитку держави, для розвитку суспільства.

АГ: Чи могли б ви навести приклад роботи “мозкового центру” у Вашингтоні?

ВД: Зараз із Адміністрацією Буша дуже активно працює багато організації, скажімо, Американський підприємницький інститут та безліч інших, які мають консервативне забарвлення, чи відносяться до так званих неоконсерваторів. Тобто вони дійсно активно впливають на дії адміністрації, особливо у питаннях внутрішньої та соціальної політики. Адміністрація прислухається і дуже багато людей просто безпосередньо приймають участь у роботі адміністрації, впливають на певні позиції.

АГ: На чому базуються поради “мозкових центрів”?

ІК: Це і думка експертів, і думка громадськості. Просто “мозкові центри” залучають найбільш кваліфікованих експертів, які обізнані у певній сфері краще, ніж чиновники. Ці фахівці використовують усі необхідні ресурси – статистику, економічні показники, опитування громадськості. На основі цього вони пропонують певні сценарії, а також стежать за тим, щоб громадяни зрозуміли ідеї, які пропонують політики.

АГ: А який досвід “мозкові центри”, які працюють в Україні, могли б запозичити у США?

ВД: На превеликий жаль, в Україні все ж таки немає такої традиції, яка існує в Америці, щоб урядовці прислухались до того, що кажуть експерти. Тут більше прислухаються до критичних зауважень. А в Україні урядовці опираються на якесь дуже вузьке коло спеціалістів, які працюють у їхніх же структурах. Багатьом із цих людей просто не вистачає досвіду, не вистачає концептуальних знань, широкого теоретичного плану. А з іншого боку багато експертів не мають досвіду роботи в урядових структурах, тому вони дійсно не розуміють, як робиться політика, і тому відбувається такий от діалог глухого з німим. А тут все ж таки люди знають, чого вони хочуть досягти, коли пропонують адміністрації якісь теоретичні плани чи пропозиції.

ІК: Наша держава ще справді не має такого досвіду, який мають Сполучені Штати. В Україні ще часто побутують стереотипи тих часів, коли комуністи хотіли все контролювати, тримати все у своїй кишені і дозволяли займатися такими справами лише своїм довіреним особам, тому й не було жодної конкуренції. А тут абсолютно інший підхід – пропонуються найкращі ідеї, які роблять політику ефективнішою.

АГ: Чи у США врегульовано на законодавчому рівні те, як слід співпрацювати з “мозковими центрами”?

ВД: Ні, однак, усі основні закони, підштовхують адміністрацію до того, щоб прислухатися до суспільної думки, враховувати зміни, які там відбуваються. Тому часто “мозкові центри” відображають ці зміни у суспільній думці. От зараз, скажімо, все більше і більше критичних висловів щодо війни американців в Іраку. Тому адміністрація перебуває під серйозним впливом і тиском збоку громадськості.

АГ: Чи існують в Україні схеми, які хоча б частково впливали на те, щоб урядовці прислухались до “мозкових центрів”?

ІК: Насамперед, урядовці самі починають розуміти, що це їм потрібно. Наприклад, теперішній міністр оборони України не так давно очолював відомий аналітичний центр і він чудово знає, як ця система працює. Просто річ у тому, що Україна потребує більше часу, щоб запозичити найкращу практику.

Проблема також і в тому, що українці не часто беруть участь у міжнародних програмах, особливо аналітики, які могли б представити свої ідеї, свої концепції для американських експертів, для американської публіки. Українцям треба позбутись комплексу меншовартості, зрозуміти, що нам є чим пишатись, що у нас є багато цінних доробків і представити їх американцям. Якраз над цим ми працюємо.

ВД: Існує ще один аспект цього питання. Усі програми, обміни, різні стажування потребують фінансування, а в Україні немає коштів на наукові розробки. Скажімо, наше перебування тут оплачує американська влада. Тому кількість наших колег, які перебувають тут, працюють і набувають досвіду, на превеликий жаль, дійсно дуже обмежена. Треба шукати якісь шляхи, щоб більше людей з України мали змогу приїжджати і запозичувати елементи американського досвіду.

Всі новини дня

На сході України посилились бої, є ознаки початку контрнаступу - джерела CNN  

“Все, що було заплановано ЗСУ нижче за течією від дамби, ймовірно, доведеться перепланувати", - розповів журналістам європейський посол. Фото: AP/Libkos

В останні дві доби в Україні значно активізувались бойові дії, що може свідчити про початок контрнаступу ЗСУ проти російських військ. Про це журналістам CNN повідомили “американські та західні офіційні особи”.

Представник НАТО та високопоставлений чиновник європейської військової розвідки повідомили журналістів CNN у вівторок, що ЗСУ в останні кілька днів почали перевірку російських позицій артилерійськими ударами та наземними атаками, щоб знайти вразливі зони, через які вони можуть прорватися.

Як вважають джерела CNN, руйнування дамби у Новій Каховці може ускладнити плани українських збройних сил, не лише спричинивши гуманітарну катастрофу, що завантажить український уряд вирішенням додаткових проблем, але й ускладнить для українських військ перетин річки Дніпро.

“Все, що було заплановано нижче за течією від дамби, ймовірно, доведеться перепланувати. … Зрештою, рівень води спаде, але, швидше за все, катастрофічна повінь вплине на мости та дороги в цьому районі, тому вони можуть бути непридатними для використання, як планувалося раніше”, - цитує CNN одного з європейських послів у Вашингтоні.

Голос Америки також опублікував аналіз експертів про те, що руйнування дамби у Новій Каховці, ймовірно, є спробою Росії сповільнити контрнаступ ЗСУ.

Зокрема, редактор видання The Independent Кім Сенгупта пише, що українські військові мали б використовувати маршрути вздовж дамби для транспортування бронетехніки та важкої техніки. Посилаючись на власні джерела, він повідомляє, що ЗСУ також планували висадитися на островах нижче за течією Дніпра, де вже відбуваються зіткнення.

“Затоплення цих шляхів, ймовірно, уповільнить атаки українців навколо Херсона, оскільки потрібно змінити тактичні плани та перемістити війська й озброєння — хоча зараз українські сили мають достатньо можливостей, щоб відкоригувати плани й продовжувати контрнаступ,” — зазначив редактор The Independent у статті "Атака на дамбу в Україні є безжальним актом руйнування – і показує, в якому відчаї перебуває Путін".

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00

"Ми не залишимо. Ми допоможемо Україні", – так відповів президент США Джо Байден на питання журналістки. Вона запитала про його повідомлення Росії щодо вибуху дамби в Україні.

Спроба Росії уповільнити контрнаступ ЗСУ — експерти про підрив Каховської дамби

Підрив дамби на Каховській ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ України, вважає президент Фонду Джеймстаун Ґлен Говард.

“Підрив дамби в Новій Каховці продемонстрував, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні,” — заявив Говард.

Експерт розповів Голосу Америки, що підірвавши Каховську ГЕС і спричинивши повінь, росіяни створили гуманітарну катастрофу, аби уповільнити чи стримати українські контрнаступальні плани на південному напрямку, зокрема, у Бердянську, Мелітополі і Токмаку. Раніше експерти говорили, що саме ці населені пункти є ймовірними цілями для контрнаступу Збройних сил України.

“Поки незрозуміло, як це вплине на плани українців, і чи буде це тимчасова затримка контрнаступу. Але я бачив інформацію про те, що Україна накопичувала багато човнів для перетину Дніпра, і зараз постає серйозне питання, чи є у них достатньо човнів, щоб проводити такі операції,” — додав Говард.

Про те, що підрив Каховської ГЕС сповільнить контрнаступ на Херсонщині, пише й редактор видання The Independent Кім Сенгупта. За його словами, українські військові мали б використовувати маршрути вздовж дамби для транспортування бронетехніки та важкої техніки. Посилаючись на власні джерела, він повідомляє, що українські військові також планували висадитися на островах нижче за течією Дніпра, де вже відбуваються зіткнення.

“Затоплення цих шляхів, ймовірно, уповільнить атаки українців навколо Херсона, оскільки потрібно змінити тактичні плани та перемістити війська й озброєння — хоча зараз українські сили мають достатньо можливостей, щоб відкоригувати плани й продовжувати контрнаступ,” — пише редактор The Independent.

Крім цього, підрив Каховської ГЕС може передувати відступу російських військ із півдня України, попереджають експерти. Сенгупта зауважує, що в минулому радянська Росія вже здійснювала такі дії в Україні — підірвавши Дніпровську ГЕС під час відступу 1941 року.

Радбез ООН обговорить підрив Каховської ГЕС у вівторок ввечері

Архівне фото: прапор ООН перед штаб-квартирою організації в Нью-Йорку

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, у своєму зверненні у вівторок назвав підрив дамби "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою."

"ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування греблі Каховської ГЕС. Але ясно одне: це ще один руйнівний наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в Херсоні, Новій Каховці та ще 80 містах і селах вздовж річки Дніпро. Велике затоплення. Масштабні евакуації. Спустошення навколишнього середовища. Знищення щойно посаджених культур", - зазначив посадовець.

Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".

“Каховська станція знаходилась на окупованій території, і РФ мала вживати всіх необхідних заходів, щоб підтримувати її в належному стані й не допускати будь-яких інцидентів. На сьогоднішні можна говорити про те, що мав місце акт державного тероризму, це свідомо було зроблено, на мою думку", - заявив український дипломат в ООН.

Кислиця додав, що повна відповідальність за підрив лежить на окупантах. За його словами, одразу після деокупації постане питання відбудови дамби.

"Сталась велика трагедія. Питання відбудови дамби буде стояти невідкладно відразу після деокупації. Можливо, ще під час того, як вона тимчасово знаходиться окупованою, вже потрібно вживати заходи для відновлення інженерних споруд. Крім того, є питання гуманітарної допомоги, люди потерпають, домогосподарства знищені вщент, потерпають і цивільні, потерпають і свійські тварини, і зоопарки, це величезна трагедія", - наголосив представник України.

Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву"."Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні.

Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.

Президент України Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема, рішення скликати засідання Ради Безпеки ООН з цього приводу.

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів на питання щодо підриву Каховської ГЕС. Послухайте, що він сказав.

Більше

Відео - найголовніше

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00
XS
SM
MD
LG